NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Pilipiuk, Andrzej - "Sowie Zwierciadło"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Oko Jelenia
Data wydania: Kwiecień 2015
ISBN: 978-83-7964-055-3
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 400
Cena: 39,90 zł
Tom cyklu: 7



Pilipiuk, Andrzej - "Sowie Zwierciadło"

Byłem mocno zaskoczony, kiedy dowiedziałem się o kontynuacji cyklu „Oko Jelenia” pióra Andrzeja Pilipiuka. Owszem, finał „Sfery Armilarnej” zostawiał furtkę dla kolejnych tomów, ale bardziej sensowny wydawał się odrębny cykl niż bezpośrednia kontynuacja. Stało się jednak inaczej.

Akcja „Sowiego zwierciadła” rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasu. We współczesnej nam Warszawie Marek zostaje zmuszony do odszukania przyjaciela Staszka, którego los rzucił w sam środek powstania styczniowego. Brzmi to dość dziwnie, ale trzeba pamiętać, że cały cykl Pilipiuka podróżami w czasie stoi. W teorii nie wygląda to nawet najgorzej; szkoda, że szwankuje wykonanie.

Już poprzednie tomy „Oka Jelenia” pokazywały historyczne zacięcie Pilipiuka. Jeśli ktoś szukał informacji na temat szesnastowiecznych obrządków religijnych, zasadach prowadzenia handlu czy sposobach tworzenia przedmiotów codziennego użytku znajdował tu przebogaty bank danych. Gorzej, że często brakowało równowagi pomiędzy pietyzmem w odtwarzaniu życia Hanzy, a samą fabułą książki. Na podobną bolączkę cierpi „Sowie Zwierciadło”.

Początek jest obiecujący: porwanie Marka oraz ucieczka Staszka i Heli przed rosyjską pogonią dają nadzieję, że fabuła będzie pełna podobnych fajerwerków. Wraz z upływem stron ta nadzieja zanika. O ile jeszcze broni się wątek współczesny, który przypomina klimatem opowiadania z Robertem Stormem, to ten powstańczy grzęźnie w mieliznach fabuły. Już po kilku stronach z pola widzenia czytelnika znika młoda szlachcianka, a jej kompan ponownie uczy się życia w nowych warunkach.

Co w zamian proponuje czytelnikom Pilipiuk? Raz jeszcze udowadnia jak bardzo współczesny człowiek uzależniony jest od współczesnej techniki. Dla współczesnego człowieka problemem stają się tak prozaiczne czynności jak rozpalenie ognia w piecu czy zwykłe zakupy. Dodatkowo dostajemy wycinek życia codziennego w zaborze rosyjskim – jeśli kogoś interesują opisy świąt kościelnych albo działalność cechów, to trafił na książkę życia. Pozostali czytelnicy mogą poczuć chęć szybszego kartkowania powieści w poszukiwaniu co ciekawszych fragmentów. Cały wątek ratuje opis potyczki powstańczej partii z wojskiem carskim – jest on napisany z werwą i czyta się go z wypiekami na twarzy. Szkoda tylko, że autor nie zdecydował się w podobnym tempie poprowadzić całej fabuły. Na plusik zapisałbym także zaskakujący finał dziewiętnastowiecznych przygód Staszka, który mocno odbiega od tego zapamiętanego ze „Sfery Armilarnej”.

„Sowie Zwierciadło” jest książką do bólu przeciętną, z której radość będą czerpać jedynie zagorzali wielbiciele przygód Marka i jego przyjaciół. Wprawdzie autor postarał się nieco namieszać czytelnikom w głowie, fundując nowe zakończenie, ale to ciut za mało na obronę recenzowanej książki. Nie lubię używać zwrotu „odcinanie kuponów”, ale właśnie te słowa cisnęły mi się na usta w trakcie lektury. Polecam raczej lekturę jednego ze zbiorów opowiadań Wielkiego Grafomana – niby ten sam pisarz, a przyjemność z czytania dużo większa.



Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2016-08-25 19:33:33
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS