NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

de Castell, Sebastien - "Tron tyrana"

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Card, Orson Scott - "Siódmy syn" (wyd.2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Saga o Alvinie Stwórcy
Tytuł oryginału: The Seventh Son
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Czerwiec 2016
Wydanie: II
ISBN: 978-83-8069-392-0
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 272
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 1987
Tom cyklu: 1Card, Orson Scott - "Siódmy syn"

Narodziny Stwórcy


„Siódmy syn” to powieść Orsona Scotta Carda z 1987 roku, otwierająca cykl Opowieści o Alvinie Stwórcy. Rok po premierze zdobyła Nagrodę Locusa a nominowana była między innymi do Hugo i World Fantasy Award, co pokazuje, że już w chwili publikacji była dużym wydarzeniem. Jej znaczenie dla literackiej fantastyki rosło z czasem, czego dowodzi powieść Terry’ego Pratchetta, „Czarodzicielstwo”, wzorowana właśnie na „Siódmym synie”, ale również zjawiska spoza świata literackiego, jak album metalowego zespołu Iron Maiden („Seventh Son of the Seventh Son” z piosenką o takim tytule), a nawet pojawienie się tego motywu w pierwszym sezonie polskiej edycji programu Big Brother (mniejsza o szczegóły, uwierzcie mi na słowo i nie traćcie czasu na sprawdzanie).

Card przenosi nas do alternatywnej wersji Ameryki Północnej XIX wieku. Tu, w czasach zaludniania nowych ziem, magia jest rzeczą normalną. No, może nie normalną, bo dotyka tylko część społeczeństwa, obdarzoną talentami, ale ludzie są przyzwyczajeni do nietypowych zdolności niektórych pobratymców. Pewne zjawiska zwiększają szansę na posiadanie talentu i z jakichś powodów jednym z tych zjawisk jest wielodzietność. Może to sposób ewolucji na rozrost gatunku, ale jeśli akurat zdarzyło się wam być siódmym z kolei męskim potomkiem, to dysponujecie nie lada mocą. A co dopiero w sytuacji, kiedy jesteście siódmym męskim potomkiem mężczyzny, który sam jest siódmym męskim potomkiem, siódmym synem siódmego syna! Wtedy możecie posiąść moc stwórcy. Oczywiście sytuacje takie są niezwykle rzadkie, bo nawet w czasach sprzed rewolucji seksualnej i wynalezienia pigułek antykoncepcyjnych tak liczne potomstwo było rzadkością.

Ale rzadkość to zawsze dobry materiał na powieść. Albo sześć, jak w tym przypadku. W pierwszym tomie cyklu poznajemy Alvina Millera, tytułowego siódmego syna. Zaczynamy w zasadzie od poznania jego rodziny, bo historia zaczyna się jeszcze przed przyjściem bohatera na świat. Jak możemy się spodziewać, siódmy syn siódmego syna to postać niezwykła i w świecie pełnym magii: potencjalnie bardzo potężna. Co zaś z tym się wiąże – zostaje celem ataków równie potężnych przeciwników, a czasem tylko głupich ignorantów. Alvin doświadcza obu typów napaści od najmłodszych lat (a nawet przed narodzeniem). Równolegle, powoli, budzą się w nim ukryte moce i o tym traktuje pierwsza część cyklu.

Jednak nie tylko o tym. „Siódmy syn” jest również opowieścią o przyjaźni i rodzinnej miłości. O przeznaczeniu, jego wypełnianiu i nieuchronności. Jest też powieścią o magii i religii, o zabobonach i przesądach, wreszcie o fanatykach i poetach. Pokazuje ludzi w różnym świetle, od najlepszej i od najgorszej strony. Podkreśla możliwość wyboru i daje nadzieję.

Powieść jest stosunkowo krótka, liczy raptem 250 stron podzielonych na 15 rozdziałów. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Dodatkowo recenzowana edycja zawiera posłowie pióra Andrzeja Sapkowskiego, w którym polski fantasta wytropił autentyczne postaci na stronach Carda i przypomniał, kim były w niealternatywnej historii Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu lepiej widzimy, jak „Siódmy syn” zakorzeniony jest w dziejach Nowego Świata, co dodaje mu więcej uroku.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-08-22 10:53:56
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS