NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"


 Kelly, Greta - "Siódma królowa"

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (zintegrowana)

 Parker-Chan, Shelley - "Ten, który zatopił świat" (miękka)

 Szokalski, Kajetan - "Jemiolec"

 Patel, Vaishnavi - "Kajkeji"

 Mortka, Marcin - "Szary płaszcz"

 Maggs, Sam - "Jedi. Wojenne blizny"

Linki

McDonald, Ian - "Luna: Nów"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Luna
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: New Moon
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Data wydania: Kwiecień 2016
ISBN: 978-83-7480-644-2
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 368
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 1



McDonald, Ian - "Luna: Nów"

Nie chcę skończyć na Księżycu


Do najnowszej powieści Iana McDonalda przyciągnął mnie przede wszystkim tytuł i miejsce akcji – Księżyc. Srebrny glob zawsze mnie fascynował i jako dziecko niejednokrotnie zastanawiałam się, jakby wyglądało życie na Księżycu. McDonald to dziecko we mnie sprowadził brutalnie na ziemię, ale i dał wiele do myślenia jako dorosłej. Bardziej jednak niż wizja księżycowego świata ujął mnie styl autora – bardzo bogaty, szczegółowy, bez metafor i górnolotnych zwrotów, konkretny, czasami wręcz dosadny. Ta mocna współczesność języka sprawiła, że książkę czytałam z prawdziwą przyjemnością. Oprócz świetnego stylu powieść jest także niezwykle ciekawą wizją życia na Księżycu, w którą autor wrzuca czytelnika od pierwszych stron. „Luna. Nów” to wciągające połączenie sagi rodzinnej, thrillera, powieści mafijnej oraz obyczajowej.

Świat powieści jest niezwykle dobrze oddany, każdy element został solidnie przemyślany, dzięki czemu opisane wydarzenia są wiarygodne. McDonald bardzo płynnie przeplata ówczesną fabułę z przeszłością, którą poznajemy dzięki opowieściom Adriany Corty, założycielki jednej z panujących rodzin księżycowych. Przyznam, że to jej wspomnienia urzekły mnie najmocniej. Od Adriany czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób dokonano kolonizacji Księżyca, jak się zmieniało życie, zasady funkcjonowania pierwszych mieszkańców ziemskiego satelity i jak bardzo wszystko jest inne w panującej rzeczywistości. Walka o każdy oddech, ubrania produkowane przez drukarki 3D, brak słońca, prawdziwej roślinności – księżycowy świat uświadamia, jak wiele posiadamy my, ziemianie. Wszystko co najważniejsze mamy za darmo – powietrze, słońce, dostęp do natury – a mnóstwo rzeczy jest łatwo dostępnych, a mimo to tak rzadko doceniamy te dary, ciągle chcemy więcej i jesteśmy tacy pewni, że będzie to trwało zawsze. Powieść McDonalda uświadomiła mi, jak bardzo jestem wdzięczna za to, co mam i że tak naprawdę, wcale nie potrzebuję więcej.

McDonald z niezwykłą wprawą opisuje także międzyludzkie relacje i emocje: przyjaźń, zazdrość, gniew i pragnienie zemsty oraz władzy. Dzięki różnorodności bohaterów te związki wypadają bardzo naturalnie i przejmująco. Mam wrażenie, że wizja człowieczeństwa według McDonalda wcale nie jest optymistyczna, mimo postępu technicznego i ewolucji fizycznej. Ludzie jednak nie rozwijają się wewnętrznie, wręcz przeciwnie, uwsteczniają się (co zresztą możemy obserwować już dzisiaj). W wielkich rodzinach liczy się siła i władza, ślepa lojalność, nie ma prawdziwej bliskości, zaufania, nikomu nie można okazać wrażliwości i odkryć prawdziwych myśli. Ich funkcjonowanie kojarzy mi się nieodparcie z rodzinami mafijnymi, jakie znamy z hollywoodzkiego kina. Cortowie znajdują więc często pocieszenie w obcych ludziach, przez co ich życie, mimo splendoru i pieniędzy, wydaje się bardzo puste i samotne. Autor dużo miejsca w powieści poświęca seksualności, a jego wizja przeczy obecnym trendom określającym orientację seksualną jako czynnik biologiczny. Orientacja seksualna na Księżycu (i na Ziemi zresztą także) to nie jest coś biologicznego, to wybór, decyzja, potrzeba, większość ludzi na Księżycu jest biseksualna. Właściwie trudno tu mówić o jakiejkolwiek orientacji, ludzie nie kierują się preferencjami seksualnymi czy wdrukowanymi przez społeczeństwo schematami, to zupełnie się nie liczy, ważniejsza jest wzajemna fascynacja, fizyczność, a rzadziej bliskość, ciepło. Jakiekolwiek by to mogło budzić kontrowersje czy opór w czytelniku, McDonald opisuje te relacje pewnie i naturalnie. O ileż przecież łatwiej byłoby żyć bez tych wszystkich oczekiwań w stosunku do innych ludzi...

Jedynym elementem fabuły, który do mnie nie przemawia, jest wynalezienie religii wokół Księżyca. Wszystko, co na nim powstało, jest dziełem ludzkich rąk, z czego zatem wynika stworzenie nowej religii, nowego bóstwa? McDonald potraktował wątek religijny jako dodatek do powieści, nie pełnoprawny element. Być może poświęci mu więcej miejsca w kontynuacji, na którą czekam z niecierpliwością. „Luna. Nów” jest powieścią, którą warto przeczytać i do której warto wracać, choćby po to, aby przypominać sobie raz na jakiś czas, jak piękną i wspaniałą jest nasza planeta i jak niewiele potrzeba, aby o nią dbać.



Autor: Anna Zasadzka
Dodano: 2016-07-22 20:06:04
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

niepco - 08:31 26-07-2016
Szczerze mówiąc po lekturze odniosłem wrażenie że kult Luny to raczej takie księżycowe wudu, którego nie traktuje się do końca poważnie.Ale mogę się mylić.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Brzezińska, Anna - "Mgła"


 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

 Sanderson, Brandon - "Yumi i malarz koszmarów"

 Bardugo, Leigh - "Wrota piekieł"

Fragmenty

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

 Crouch, Blake - "Upgrade. Wyższy poziom"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS