NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Butcher, Jim - "Wiatrogon aeronauty"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Podniebne Kasztele
Tytuł oryginału: The Aeronaut's Windlass
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Maj 2016
ISBN: 978-83-7480-643-5
Oprawa: twarda
Liczba stron: 592
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 1



Butcher, Jim - "Wiatrogon aeronauty"

Kapitan Grimm i jego dzielni towarzysze (w tym kot)


Los kapitana Francisa Madisona Grimma wydaje się niezbyt godny pozazdroszczenia. Niegdyś obiecujący oficer Floty dumnego kasztelu Albionu musiał odejść ze służby w niesławie – szczegóły nie są do końca jasne, a stosunki Grimma z dwoma innymi oficerami zamieszanymi w te wydarzenia, wyraźnie sugerują, że jego wina była co najmniej nieoczywista. Teraz kapitan dowodzi Drapieżcą, prywatnym sterowcem, który nęka korsarskimi atakami statki wrogiego Albionowi kasztelu Aurory. Uszkodzenia poniesione podczas starcia od salwy słynnego aurorańskiego krążownika, Itaski, zmuszają Drapieżcę do powrotu do rodzimego kasztelu. Tam jednak sytuacja okazuje się skomplikowana; desant kilkudziesięciu wrogich żołnierzy co prawda nie stanowi jeszcze śmiertelnego zagrożenia, ale wyraźnie sugeruje, że wkrótce wybuchnie otwarta wojna. To nie daje jeszcze kapitanowi okazji oficjalnego powrotu do służby, ale sprawia, że sam kasztelan powierza mu misję zbadania sytuacji na Lądowisku, kondygnacji kasztelu znajdującej się pod nieformalnym władaniem cechów przestępczych. Z różnych przyczyn oprócz zwykłej załogi Drapieżcy towarzyszyć mu mają świeżo przyjęta do gwardii Albionu młoda arystokratka Gwen, jej kuzyn, genetyczny wojownik Benedict, zdziwaczały eteryk, mistrz Ferrus, i jego jeszcze bardziej zdziwaczała uczennica Folly, oraz dziedzic klanu Maul, kot Rowl wraz ze swoją ludzką podopieczną, czyli gwardzistką Bridget.
Jak nietrudno się domyślić na podstawie tego wstępu, „Wiatrogon aeronauty”, pierwsza powieść cyklu „Podniebne kasztele” autorstwa świetnie znanego w Polsce z książek o Harrym Dresdenie Jima Butchera to klasyczne steampunkowe fantasy. Podstawowym źródłem energii w świecie kaszteli są kryształy mocy, napędzające statki powietrzne, służące jako źródła światła oraz jako podstawowa broń. Znacznie bardziej tajemnicze magiczne aspekty książkowej rzeczywistości wiążą się z prądem eterycznym – posługujący się nim ludzie zyskują potężne umiejętności, ale ryzykują utratą stabilności psychicznej, czego najlepszymi przykładami są Ferrus i Folly. Oczywiście w ostatecznym rozrachunku kluczową rolę odgrywają też miecze (i pazury...)
Jako dobrze napisana rozrywkowa fantastyka „Wiatrogon aeronauty” sprawdza się pierwszorzędnie. Szybka, ale też sprawnie przedstawiona akcja skłania do przewracania kolejnych kartek, galeria postaci nie jest może wyjątkowo oryginalna, ale zapewnia wystarczające urozmaicenie, a humor oparty głównie na interakcjach dumnych kotów z ich ludzkimi partnerami ani przez chwilę nie traci lekkości. Butcher nie szuka oryginalności, pełną garścią sięgając po klasyczne artefakty cykli fantasy: Grimm z towarzyszami trafią i do wielkiej przyświątynnej biblioteki, i do tuneli, w których czaić się będą groźne stwory. Nie zabraknie też spektakularnej walki unoszących się pośród mgieł sterowców, ewidentnie modelowanej na morskich pojedynkach. To, że mamy wyraźnie do czynienia z pierwszą częścią cyklu daje autorowi sporą swobodę fabularną i pozwala mu uniknąć przewidywalności: nie każdy śmiertelny wróg musi zostać ostatecznie pokonany, nie wszystkie tajemnice wyjaśnione, nie każdy potencjalny romans w pełni zrealizowany. Steampunkowe motywy, choć też niezbyt odkrywcze, wzbogacają klasyczną scenerię przygodowej fantasy i dodają tym samym opowieści świeżości. Pozytywne wrażenie minimalnie osłabiają tylko drobne usterki redakcyjno-korektorskie. Sympatyków rozrywkowej literatury można śmiało zawołać: Wszystkie koty na pokład, przygoda dopiero się rozkręca!



Autor: Adam Skalski
Dodano: 2016-07-13 19:29:36
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 23:04 13-07-2016
Koty zdecydowanie przeważały nad ewentualną wtórnością. :)

Fidel-F2 - 10:18 14-07-2016
Czyli to takie nastolatków jest? Nada się dla dwunastolatka?

Shadowmage - 10:28 14-07-2016
Nie bardziej, niż zdecydowana większość fantasy - przynajmniej moja lepsza połowa tak mówi.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS