NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Siła złego na jednego"

Mammay, Michael - "Planeta"

Ukazały się

Lebbon, Tim - "Milczenie"


 Śmigiel, Łukasz - "Daemon"

 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Goodkind, Terry - "Wojenna nawałnica"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Linki

Tregillis, Ian - "Mechaniczny"
Wydawnictwo: SQN
Cykl: Wojny alchemiczne
Tytuł oryginału: The Mechanical
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Data wydania: Lipiec 2016
ISBN: 978-83-7924-686-1
Oprawa: miękka
Format: 135×210mm
Liczba stron: 480
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 1Tregillis, Ian - "Mechaniczny"

Jak w zegarku


Ian Tregillis jest młodym stażem autorem, który na zachodzie zadebiutował w 2010 roku pierwszym tomem trylogii „Projekt Milkweed”. W Polsce, nakładem MAGa, ukazała się w 2013 tylko ta pierwsza część, zatytułowana „Mroczna geneza”. Od tamtej pory nie wydano u nas kolejnych tomów tej serii. Jego kariera na zachodzie rozwija się jednak pomyślnie (pisał m.in. do redagowanej przez George’a R.R. Martina serii „Dzikie karty”) i w końcu możemy przeczytać po polsku, tym razem za sprawą SQN, pierwszą część kolejnej serii Tregillisa: „Wojen alchemicznych”.

Świat, w który zostajemy przeniesieni, stoi na pograniczu alternatywnej historii i steampunka. W przeciwieństwie jednak do większości tego typu mariaży, przygody opisywane w „Mechanicznym” nie rozgrywają się w alternatywnej epoce wiktoriańskiej, lecz nieco później, w 1926 roku. Świat zmienił się znacznie, odkąd w XVII wieku holenderski zegarmistrz i wynalazca opracował mechanizm pozwalający stworzyć Klakiera. Klakier to w zasadzie robot, z tą różnicą, że skomplikowane układy scalone zastąpiono u niego skomplikowanymi układami mechanicznymi. W magiczny sposób Klakierzy stają się rodzajem steampunkowych androidów, związanych geas – koniecznością wykonywania poleceń ludzkich panów.

Klakierzy używani są do różnego rodzaju zadań. Część z nich pełni rolę służby u ludzi, inni wykorzystywani są przy transporcie i tak dalej. Oczywiście stworzono też mechaniczną armię, dzięki której Holandia stała się światowym mocarstwem. Praktycznie cała Europa uległa mosiężnym legionom, wytrwała jedynie Francja, która teraz – jako Nowa Francja, na terenach Kanady, wypracowała kruchy rozejm z Imperium Holenderskim. I na tak zarysowanym tle śledzimy przygody trójki niezwykłych bohaterów.

Pierwszym z nich jest Jax, Klakier starego typu. Wbrew temu, co sądzą ludzie, on i jemu podobni posiadają dużo większą świadomość. Posiadają też zew wolności, który narasta w nich nieustannie i sprawia, że geas staje się jarzmem koniecznym do zrzucenia. Jax stanie przed okazją ku temu, kiedy rodzina, której służy, przeprowadzi się do Nowego Amsterdamu, w którym Klakier będzie miał do wykonania pewną misję. Na misji jest także Berenice, jedna z najwybitniejszych agentek francuskiego wywiadu. Jej rząd, rzecz jasna, pragnie zdobyć pilnie strzeżoną przez Holendrów tajemnicę produkcji Klakierów, by móc zastosować tę technologię we własnych zbrojeniach i mieć szansę przeciwstawienia się militarnej potędze Holandii. Wreszcie, z nieco podobnym zadaniem, poznajemy Vissera, katolickiego księdza, który na terenie Holandii udaje protestanckiego kapłana. Wszystkie te postaci bardzo się od siebie różnią, zachowują się w odmienny sposób i posługują zróżnicowanym językiem, co świetnie oddał tłumacz powieści, Bartosz Czartoryski.

„Mechaniczny” to historia bardzo dobrze skrojona, złożona jak w pełni funkcjonalny mechanizm zegarkowy, w którym wszystkie trybiki odpowiednio się zazębiają. Co więcej, mechanizm oprawiony jest z przyjemnie wyglądającą kopertę. Krusząc te metafory: Tregillis roztacza przed czytelnikami ciekawy świat, wystarczająco wiarygodny i konsekwentny, w którym mechaniczne wynalazki Holendrów przeciwstawione zostaną alchemicznym osiągnięciom Francuzów. Brzmi fajnie? Bo jest fajne, wciągające, pełne akcji, intryg i napięcia. A do tego wzbogacone czymś, co w powieściach fantastycznych sprawdza się zawsze: kwestiami natury filozoficznej i moralnej. Protestanccy Holendrzy przekonani są o tym, że Klakierzy to niezbyt rozumne a przede wszystkim bezduszne istoty, które predestynowane są do służby dla ludzi. Francuzi-katolicy mają inny pogląd na tę sprawę, widząc w Klakierach pełnoprawne byty. A co na to sami zainteresowani? Cóż, to najciekawszy aspekt całej powieści. Jak bardzo samoświadomi są Klakierzy? Czy można o nich mówić jako o bytach żyjących i czujących? Czy posiadają duszę i jak sami postrzegają coś takiego, jak dusza?

Otwierający „Wojny alchemiczne” tom „Mechaniczny” to wciągająca i mądra lektura, dająca nam nadzieję na całkiem dobry cykl, jeśli oczywiście nie zostanie porzucony, jak polskie wydanie „Projektu Milkweed”.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-07-12 08:31:55
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

King, Stephen - "Instytut"


 Flint, Eric - "1632"

 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

Fragmenty

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS