NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Boecker, Virginia - "Łowczyni"
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Łowczyni
Tytuł oryginału: The Witch Hunter
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: Marzec 2016
ISBN: 978-83-7686-434-1
Oprawa: miękka
Liczba stron: 396
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 1



Boecker, Virginia - "Łowczyni"

Wróg mojego wroga


Anglia, XVI wiek. W związku z panicznymi obawami koronowanych głów, praktyka magiczna zostaje zabroniona w całym królestwie, pod groźbą najwyższej kary. Czarownice i magowie, których odwaga przewyższa rozsądek, pozostający przy swej profesji, ścigani są przez wysoko wykwalifikowanych łowców, sądzeni i paleni na stosach. W szeregach łowców czarownic spotykamy szesnastoletnią Elizabeth (wykorzystywanie dzieci do pracy było standardową praktyką tamtych czasów), która zapał do pracy czerpie z osobistej chęci zemsty za śmierć rodziców w trakcie magicznej zarazy. Za dnia pracuje na dworze jako pomoc kuchenna, po godzinach realizuje swoje pasje na drugim etacie... aż do momentu, gdy sama zostaje oskarżona o praktykowanie magii.

Losy Elizabeth rysują się w dość czarnych barwach, a w zasadzie w płomiennych barwach, gdy nieoczekiwanie zjawia się pomoc. Dziewczynę uratować może Nicholas Perevil, największy z magów, największy z wrogów łowców. Jaki interes ma Nicholas w oswobodzeniu Elizabeth? Otóż sam arcymag boryka się z nie lada problemem magicznej natury – ktoś rzucił na niego klątwę, Perevil opada z sił i potrzebuje ratunku. A kto nadaje się lepiej do wytropienia wrogiego użytkownika magii niż łowczyni w tarapatach? Ratunek jednak nie rozwiązuje problemów naszej bohaterki, która odzyskuje wolność, ale nie wie, kto ją zdradził, wobec czego nie wie też, kto pozostał wśród jej przyjaciół. Przetestuje stare znajomości i nawiąże nowe, by oczyścić swoje imię.

„Łowczyni” to przyjemna powieść dla nastoletnich czytelniczek. Główna bohaterka została dobrze skrojona: nie jest ani rozhisteryzowana, ani przesadnie sentymentalna, ani nie zamienia się w chłopczycę. Jest za to silna, niezależna, samodzielnie myśląca. Może trochę za bardzo wyidealizowana, ale w końcu mamy do czynienia z literaturą dla młodzieży, która od dawna idealizuje bohaterów. Rozterki Elizabeth, które nią targają, są zwykle natury międzyludzkiej, ale na szczęście nie ograniczają się do niepewnych miłostek. „Łowczyni” to przede wszystkim powieść o przyjaźni, o potrzebie walki za własne przekonania i własną indywidualność. Wątki romantyczne pojawiają się, owszem, ale w sposób mało natrętny.

Inną zaletą powieści jest jej realizm. Oczywiście, jest to książka fantasy. Ale jednocześnie autorka lokuje ją w konkretnym miejscu i czasie historycznym. Mamy tu więc dwie przeplatające się płaszczyzny. I jak rzadko ma to miejsce przy takich rozwiązaniach (zwłaszcza w obrębie literatury kierowanej do młodszego odbiorcy), dba o wiarygodność płaszczyzny historycznej. Poznamy nieco faktycznych realiów XVI-wiecznej Anglii. Spotkamy też kilka nawiązań do autentycznych magów tamtych czasów, choć w tym przypadku nie polegałbym specjalnie na informacjach Boecker, lecz traktował je bardziej jako puszczanie oka do czytelników o większej erudycji.

„Łowczyni” jest debiutem Virginii Boecker, a zarazem otwarciem dłuższej serii. Warsztatowo wypada całkiem nieźle – akcja jest wartka, fabuła od początku wciągająca zaś całość mądra, lecz pozbawiona nachalnej dydaktyki. To dobrze wyważona propozycja dla nastolatek, jeśli lubią literaturę fantasy.



Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-07-04 19:50:30
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS