NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert - "Wielkie polowanie" (2019)

Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

Ukazały się

Szmidt, Robert J. - "Ostatnia misja Asgarda"


 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!" (Kolekcja Wehikuł czasu)

 Jordan, Robert - "Wielkie polowanie" (2019)

 Porter, Max - "Lanny"

 Komuda, Jacek - "Wilcze gniazdo" (wyd. 4)

 Piekara, Jacek - "Mój przyjaciel Kaligula" (2019)

 Ziemiański, Andrzej - "Pułapka Tesli" (wyd. 2)

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Linki

Delaney, Joseph - "Arena 13"
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Arena 13
Tytuł oryginału: Arena 13
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Marzec 2016
ISBN: 978-83-7686-437-2
Oprawa: miękka
Cena: 37,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015
Tom cyklu: 1Delaney, Joseph - "Arena 13"

Igrzyska w Midgardzie


Jeśli jeszcze nie znudziły wam się „Igrzyska śmierci”, Joseph Deaney ma dla was propozycję – nową serię, którą otwiera „Arena 13”.

Kraina Midgard, odcięta od reszty świata nieprzebytą Barierą. Klimat na poły nordycki, na poły rzymski – lud nieco barbarzyński, ale organizujący duże i krwawe spektakle, podczas których postaci zmagają się na arenie, a widzowie chętnie obstawiają swoich faworytów. Większość uczestników zmagań przypomina androidy. Jedynie na tytułowej trzynastej arenie wciąż walczą prawdziwi ludzie z krwi i kości. Oraz jeden zbuntowany dżin.

Bohaterem „Areny 13” jest piętnastoletni Leif, który w rodzinnej wsi stacza amatorskie walki na kije. Udaje mu się zdobyć bilet do Gindeen, głównego (a w zasadzie jedynego) miasta Midgardu. Ten bilet to przepustka do jego marzeń, ponieważ właśnie w Gindeen stoi amfiteatr ze słynną Areną 13, na której walczyć pragnie chłopiec. Czemu? Ponieważ zwycięzca areny staje do pojedynku z Hobem – ni to dżinem, ni demonem, który pozostał za barierą, aby... no, głównie, aby gnębić mieszkańców Midgardu. Wcześniej ojciec Leifa mierzył się z Hobem, w zemście ten zabił jego żonę (matkę Leifa), w efekcie czego głowa rodziny wypędziła swojego syna, a później odebrała sobie życie. Leif obarcza winą za swe osierocenie Hoba i zrobi wszystko, by móc się na nim odegrać.

Aby trafić na arenę, chłopak stara się odszukać Tyrona, najlepszego zbrojmistrza w mieście. Chce u niego zdobywać wiedzę i umiejętności konieczne do przetrwania na trzynastej arenie. Przy okazji zakocha się bez wzajemności w jego córce, Kwim. Życie nie będzie lekkie dla walecznego chłopaka, a jego droga nie będzie usłana różami. Prędzej ciałami – poległych przeciwników.

Joseph Deaney stwarza zamknięty świat o ograniczonej przestrzeni i historii. Nie znamy do końca wszystkich wydarzeń i motywacji, jakie wpłynęły na przekształcenie świata, nie wiemy nawet, jaki był ich punkt wyjścia. Znamy za to efekt końcowy, to znaczy wygląd Midgardu w momencie rozgrywania się opisywanych wydarzeń. Autor nie szczędzi nam opisów zarówno krainy otoczonej Barierą, jak i stosunków społecznych w niej panujących. Wykreowany przez niego świat jest niewielki, ale za to dobrze złożony i konsekwentny. Na dodatek walki, stanowiące centralny element kultury Midgardu, dały możliwość dalszej kreacji artystycznej. Deaney wiele miejsca i uwagi poświęca, by zapoznać czytelnika z zasadami panującymi na arenach, z różnymi wariacjami dotyczącymi turniejów i pojedynków specjalnych. Przy okazji pisarz wprowadził wiele neologizmów, tworząc cały słownik pojęć związanych z walką, jej elementami i zasadami (i zamieszczając faktyczny słowniczek na końcu książki). Rzecz jasna nie pozostawił nas, czytelników, z samą tylko teorią. „Arenę 13” wypełniają opisy brutalnych zmagań, które jednak z czasem stają się nieco przewidywalne.

„Arena 13” jest z jednej strony ciężką powieścią, pełną mrocznego klimatu i przemocy, żądzy zemsty, nieodwzajemnionej miłości i tak dalej. Z drugiej strony to książka stosunkowo lekka, pisana krótkimi, dynamicznymi rozdziałami, unosząca się na powierzchni rysów psychologicznych, wprowadzająca stosunkowo łatwe rozterki. Nie ma w tym szczególnej głębi, wszystko zostaje podane w sposób jednoznaczny. Lekturę można zatem zostawić młodszym czytelnikom, należącym do kategorii wiekowej głównego bohatera. Będą zadowoleni, znalazłszy powieść w popularnych klimatach zmagań na arenie, której główny bohater nie jest dziewczyną.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-07-01 19:19:06
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Jensen, Danielle L. - "Mroczne wybrzeża"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS