NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Ukazały się

Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"


 Henry, Christina - "Alicja"

 Stonawski, Michał - "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"

 Masterton, Graham - "Żebrząc o śmierć"

 Jadowska, Aneta - "Egzorcyzmy Dory Wilk" (SQN)

 Liziniewicz, Maciej - "Mroczny zew"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Linki

Pratchett, Terry - "Pasterska korona"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Tytuł oryginału: The Shepherd's Crown
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Maj 2016
ISBN: 978-83-8069-346-3
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 240
Cena: 32,00 zł
Rok wydania oryginału: 2015Pratchett, Terry - "Pasterska korona"

Ostatni, co tak powieści pisał


(recenzja zawiera spoilery)Esmeralda Weatherwax umiera. Jedna z najbardziej charakterystycznych bohaterek Świata Dysku, jedna z najlepszych kreacji literackich Terry’ego Pratchetta spotyka się ze Śmiercią w ostatnim tomie cyklu. Spotyka się, uściślijmy, po raz ostatni (ostateczny), bo w swych licznych przygodach miała już okazję poznać Żniwiarza. Tym razem kwestia ma charakter profesjonalny. Wieść o śmierci babci Weatherwax roznosi się szybko, niczym podmuch magicznego wiatru. I choć dyskowe czarownice nie mają przywódczyni, wszystkie wiedziały, że była nią Esme. Ktoś musi zająć jej miejsce. Chętnych nie brakuje, niechętnych także.

Wraz ze śmiercią babci Weatherwax luzuje się bariera pomiędzy Dyskiem a światem Panów i Dam. Elfy zaczynają przekraczać granicę świata baśni, szykują się do inwazji, którą powstrzymać może tylko... no właśnie, kto? Wydaje się, że nikt nie jest w stanie zająć miejsca starej czarownicy. Czy ludzie (i inne rasy) Dysku skazani są na porażkę? A może to tylko okazja, by raz jeszcze pokazać nam siłę przyjaźni i współpracy? Bo to, że nie ma na Dysku drugiej Esme, nie znaczy, że połączone siły innych wiedźm, lokalnej ludności i dawnych sprzymierzeńców nie dadzą rady odeprzeć ataku. Oczywiście taka perspektywa rodzi kolejne pytanie: połączone, ale przez kogo?

„Pasterska korona” to ostatnia książka ze Świata Dysku. To też ostatnia książka Terry’ego Pratchetta, który – podobnie jak babcia Weatherwax – wiedział, że spotkanie z postacią mówiącą capslockiem czeka go niedługo. Czytając ją, mamy wrażenie, jakbyśmy czytali list pożegnalny od pisarza, który zabawiał nas (i pouczał!) od wielu lat.

W „Pasterskiej koronie” kończy się wiele rzeczy. Kończy się życie Esmeraldy Weatherwax, co będzie szokiem dla fanów serii, w której postać ta wydawała się po prostu nieśmiertelna. Trudno wyobrazić sobie Dysk bez Esme, ale... w zasadzie nie musimy sobie tego wyobrażać. Ta śmierć (wspominam o niej, ponieważ otwiera ona powieść) daje autorowi możliwość wprowadzenia kilku rozważań na temat umierania i przemijania, które wydają się zasadnie autotematyczne. Obok nich pojawiają się też kwestie spuścizny, dziedzictwa, jakie po sobie zostawiamy i tego, jak po śmierci ktoś inny wchodzi w nasze buty. Albo i nie. Być może w ten sposób łatwiej będzie nam pogodzić się z faktem zamknięcia, a nie przekazania cyklu. Albo i nie.

Inny koniec, to koniec pewnej ery, jaki obserwujemy na Dysku. Żyjące w baśniowej krainie Elfy to mordercze zagrożenie dla mieszkańców świata wspartego o grzbiety czterech słoni, jednak to zagrożenie jest jednocześnie dominium wyobraźni. Baśniowość elfów okazuje się śmiercionośna, lecz wciąż jest baśniowością, wciąż jest materią, z której snuje się opowieści, mity i legendy. „Pasterska korona” pokazuje, jak ten świat odchodzi w zapomnienie, jak zostaje wyparty z Dysku poprzez rozwój technologiczny, jak stal i kolej zaczynają pełnić barierę – już nie magiczną, a techniczną. Z naszej, czytelniczej perspektywy Dysk jest światem fantastycznym, ale dla jego mieszkańców to świat zwyczajny, realistyczny. Ich fantastyką jest baśniowy świat Panów i Dam – elfów. I kiedy ten świat przemija, pozostaje nam zastanowić się, czy aby nie doświadczamy podobnej utraty w naszym, podbitym przez technikę i racjonalność świecie.

„Pasterska korona” nie jest powieścią dokończoną. Autorowi udało się zamknąć ją fabularnie, w związku z czym historia znajduje swe rozwiązanie, nie urywa się. Jednak książka liczy raptem 240 stron, które przewraca się z dużą prędkością. Mamy wrażenie, że w środku czegoś brakuje. Kilka pobocznych wątków pozostało nierozwiązanych, niektóre z nowych postaci są za mało rozwinięte. Odczuwamy niedosyt, ale to tylko powierzchowna krytyka. W głębi serca jesteśmy zawiedzeni nie książką, lecz tym, że tak wspaniała seria i tak wspaniały autor spotkali swój finał.Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-06-28 19:14:49
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS