NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Chiang, Ted - "Wydech"

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Paolini, Christopher - "Eragon"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Paolini, Christopher - "Dziedzictwo"
Data wydania: Styczeń 2005
ISBN: 83-89004-86-0
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 504
Tom cyklu: 1Paolini, Christopher - "Eragon"

Do ‘Eragona’ podchodziłem bardzo sceptycznie. Książka przedstawiana jako wielki hit na Zachodzie, porównywana jednocześnie do ‘Harry’ego Pottera’ i ‘Władcy Pierścieni’; ‘chwilowo podziękuję’, myślałem. Drażnił mnie wielki szum wokół książki, a bardzo pozytywne notki z ‘Bravo’ i ‘Popcornu’ - widniejące na czwartej stronie okładki - odnieść mogły tylko negatywny skutek. Dlatego ‘Eragona’ zamierzałem przeczytać dopiero przy pewnej, niezbyt szybkiej okazji. Traf chciał, książkę otrzymałem już teraz. Jak mogę opisać swoje wrażenia w dużym skrócie? Każde dzieło należy oceniać biorąc pod uwagę konwencję w jaką ono się wpisuje. I wziąwszy na to poprawkę - jest to powieść dobra.

Chłopiec imieniem Eragon wraz z wujkiem i kuzynem wiedzie spokojne życie rolnika, gdzieś na odludziu, z dala od wielkich spraw. Pewnego dnia w dziwnych okolicznościach napotyka w lesie na piękny, błękitny kamień. Nie trzeba długo czekać, by okazało się, że znalezisko tak naprawdę jest smoczym jajem. Smok, a właściwie smoczyca, okazuje się zdumiewająco inteligentną istotą; nadto, między nią a chłopakiem zawiązuje się przyjaźń. Wiadomo jednak: sielanka nie może trwać długo - w okolicy zaczynają się kręcić obcy i w momencie gdy gospodarstwo Eragona zostaje zniszczone a wuj zabity, chłopiec rozpoczyna wędrówkę. Towarzyszy mu Brom, wydawać by się mogło, że zwykły bajarz, jednak jego przeszłość - spowita mgłą tajemnicy - to wielkie, epickie czyny. Eragon mimowolnie staje się pionkiem w wojnie, która trwa już od pokoleń...
Fabuła z czymś na pewno Wam się kojarzy… Może z początkiem sagi Roberta Jordana, może z ‘Mieczem prawdy’ Goodkinda? Nawiązań, podobieństw znajdziecie na pewno znacznie więcej, nie wiem czy to kwestia inspiracji, czy pewnych modnych fabularnych stereotypów znanych z amerykańskiej fantasy, ale generalnie jest schematycznie do bólu. Mamy tu spokojnego wieśniaka, któremu o rodzicach pozostało jedynie mgliste wspomnienie (lecz mimo to jasnym jest, że dokonali oni wielkich czynów, które zapewne wiązać się będą z misją naszego bohatera). Z dnia na dzień nowomianowany bohater musi skończyć z dotychczasowym życiem, porywa go wir wydarzeń, które odmienią oblicze świata (dodam, że uniwersum Paoliniego, to również klisza klisz - zawiera jedynie elementy już czytelnikowi znane). Powszechny schemat, czyż nie? Taki jest ‘Eragon’ - standardowy od początku do końca.
Wielki szum powstał wokół faktu, iż autor, Christopher Paolini, pisząc książkę miał ledwie lat piętnaście. Jak to odbiło się na treści utworu? Styl jest dobry: lekki, sprawny, powieść łatwo się czyta, zgrzytów nie ma. Jednocześnie dane jest odczuć czytelnikowi, że obcuje z dziełem osoby jeszcze młodej - styl ten jest niezbyt wyrafinowany: bardzo prosty, bez żadnych komplikacji.

Powieść tą można z czystym sumieniem polecić… tyle, że jak pisałem, wpisuje się ona w konwencję, która nie każdemu musi odpowiadać. To fantasy młodzieżowa, więc należy być świadomym wynikających z tego faktu implikacji. ‘Eragon’ jest książką od pierwszej do ostatniej strony przygodową - tak na nią patrząc, ocena musi być wysoka, bowiem opowiadana historia wciąga, budzi żywe zainteresowanie czytelnika. Poza tym jednak nie znajdziemy tu błyskotliwych, zaskakujących rozwiązań, brutalnego realizmu i tego wszystkiego, czego wymaga bardziej wyrobiony odbiorca.
Czy ‘Eragon’ przeznaczony jest więc tylko dla młodszych miłośników fantasy? Niekoniecznie. Powieść Paoliniego może stanowić świetną rozrywkę i uprzyjemnić nam trochę czasu. Wystarczy być przygotowanym, iż ta opowieść to standardowa przygoda w świecie elfów i krasnoludów. Wtedy może również Was wciągnie. Tak się stało w każdym razie ze mną i godzin spędzonych nad lekturą nie żałuję. Było przyjemnie.


Ocena: 5/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-03-26 15:49:30
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS