NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Ukazały się

Radecki, Łukasz - "Odium"


 Mammay, Michael - "Przestrzeń"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

Linki

Carpenter, Humphrey - "J.R.R. Tolkien. Biografia" (W.A.B.)
Wydawnictwo: W.A.B.
Tytuł oryginału: J.R.R. Tolkien: A Biography
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Data wydania: Marzec 2016
Wydanie: II
ISBN: 978-83-280-2763-3
Oprawa: twarda
Format: 135×202 mm
Liczba stron: 416
Cena: 49,99 złCarpenter, Humphrey - "J.R.R. Tolkien. Biografia"

Życie w literaturze


Książka Humphreya Carpentera ukazała się w oryginalnej wersji językowej w roku 1977, a więc zaledwie cztery lata po śmierci Tolkiena. To ważna informacja, ponieważ od samego początku naprowadza nas na dwa tropy. Po pierwsze, książka powstała na długo przed wysokobudżetowymi ekranizacjami „Władcy pierścieni” i „Hobbita”, które wciągnęły Tolkiena w obszar masowej kultury popularnej. A nawet zanim osiągnął on spektakularny sukces czytelniczy na arenie międzynarodowej (choć pierwszy polski przekład pochodzi z początku lat 60., to był on trzecim tłumaczeniem tego dzieła na język obcy). I choć w latach 70. Tolkien był już pisarzem znanym i cenionym, to nie był jeszcze ikoną, którą stał się później. Przez to Carpenter mógł zająć perspektywę inną, od bezkrytycznego superfana. Mógł traktować Tolkiena jak człowieka, ze wszystkimi ludzkimi wątpliwościami i słabościami, a nie jak pisarskiego idola, bożka, bałwana.

Druga implikacja faktu tak wczesnej daty powstania biografii Tolkiena to możliwość bezpośredniego kontaktu pomiędzy autorem tej książki a jej bohaterem. I ten kontakt rzeczywiście miał miejsce, w 1967 roku, pieczołowicie opisany w omawianej tu pracy. Carpenter został później redaktorem listów Tolkiena i uzyskał dostęp zarówno do bogatego archiwum, jak i do rodziny oraz przyjaciół pisarza. Dzięki temu oparł swoje badania nad życiem autora „Hobbita” na wielu źródłach, często unikalnych, kreśląc z nich biografię barwną i wielowymiarową, pełną anegdot i wspomnień, ale też informacji i przemyśleń spisanych pierwotnie tą samą ręką, która spisywała przygody Bilbo Bagginsa.

Biografie słynnych pisarzy są specyficzną podkategorią biografii. Zwykle, nim po nie sięgniemy, znamy już - jeśli nie w całości, to przynajmniej w wyborze - dorobek literacki danego autora, zwykle też jesteśmy pod większym czy mniejszym wrażeniem owego dorobku, skoro skłonił nas do sięgnięcia po biografię. Specyfika, którą mam tu na myśli, bierze się z tego, że w sytuacji takiej wydaje nam się, że w pewien sposób już "znamy" pisarza, i to nasze "znanie" konfrontujemy z jego faktycznym życiem, postawami i poglądami (o ile biografia jest udana). Z tej konfrontacji wyjść mogą rozmaite doświadczenia, od zaskoczenia, przez rozczarowanie, po sympatię. Choć „J.R.R. Tolkien. Biografia” nie jest laurką, to i tak budzi w czytelniku szereg pozytywnych uczuć i emocji względem jej bohatera.

Jedną z dużych zalet tej pozycji jest ukazanie Tolkiena w sposób bardzo spójny. Carpenter nie stawia wyraźnych granic pomiędzy działalnością naukową profesora a jego praktyką pisarską. Przeciwnie, wyraźnie pokazuje, jak te dwie formy intelektualnej działalności współgrały ze sobą. Widać to najwyraźniej chyba w wieloletnich pracach nad „Beowulfem”, ale także w powieściach fantastycznych Tolkiena. Co więcej, tę samą spójność odnajdziemy pomiędzy życiem prywatnym pisarza a jego twórczością. Książka Carpentera może nam służyć za swego rodzaju przewodnik biograficzny po utworach Tolkiena. I nie chodzi tylko o kontekst powstania czy wydania poszczególnych utworów, który naturalnie także zostaje przedstawiony, ale o pewne doświadczenia, czasem nawet z dzieciństwa czy wczesnej młodości, które ukształtowały wyobraźnię pisarza i przeniknęły (w fantastycznym płaszczyku) na karty jego książek.

„J.R.R. Tolkien. Biografia” ukazała się już po polsku we wcześniejszych wydaniach, nosiła wtedy tytuł „J.R.R. Tolkien. Wizjoner i marzyciel”. To ta sama książka, jednak jeśli wtedy nie mieliście okazji po nią sięgnąć, polecam zrobić to teraz.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-05-02 21:46:47
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS