NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Chiang, Ted - "Wydech"

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

McDonald, Ed - "Upadek Wron"


 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

 Lingas-Łoniewska, Agnieszka - "Obrońca noc"

 Herbert, Frank - "Dzieci Diuny" (2020)

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Doyle, Arthur Conan - "Igranie z duchami"

Linki

Scharf, Caleb - "Kompleks Kopernika. Kosmiczny sens naszego istnienia we Wszechświecie planet i prawdopodobieństw"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: The Copernicus Complex. Our Cosmic Significance in a Universe of Planets and Probabilities
Tłumaczenie: Urszula i Mariusz Seweryńscy
Data wydania: Luty 2016
Oprawa: miękka
Format: 140mm x 210mm
Liczba stron: 304
Cena: 38,00 złScharf, Caleb - "Kompleks Kopernika"

Trudne pytania, ryzykowne odpowiedzi


Ludzkie wyobrażenia na temat kosmosu były dość proste jeszcze 1000 lat temu. Ziemia stanowiła centrum Wszechświata, a jej mieszkańcy mieli być ukoronowaniem boskiego stworzenia. Jednak od czasu teorii Kopernika i Galileusza, sprawy nieco się skomplikowały. Zmieniliśmy nasze postrzeganie, uznaliśmy - nie bez oporów! - heliocentryzm naszego układu. Utraciliśmy też proste odpowiedzi na skomplikowane pytania. Im bardziej rozwijaliśmy naszą wiedzę na temat kosmosu, tym więcej pytań zaczęło się pojawiać: jak to możliwe, że na Ziemi powstało życie? Jak duży jest Wszechświat? Co znajduje się poza układem słonecznym? Czy możliwe jest życie poza Ziemią?

Kiedy myślimy w kategoriach kosmicznych - a naukowcy pokazali nam już, że jest to skala wykraczająca poza możliwości naszej wyobraźni - początkową wzniosłość wobec ogromu kosmosu zastępuje często smutek własnej małości. Wszechświat jest ogromny i wciąż się rozszerza. Na jego tle Ziemia jest nic nie znaczącą, bladobłękitną kropką, którą zamieszkuje wiele jeszcze mniej znaczących, mniejszych kropek-ludzi. Czy aby na pewno? Caleb Scharf, dyrektor Centrum Astrobiologii na Uniwersytecie Columbia mimo wszystko pozostaje optymistą. W książce „Kompleks Kopernika. Kosmiczny sens naszego istnienia we wszechświecie planet i prawdopodobieństw” zderza ze sobą kopernikańską wizję budowy kosmosu z tak zwaną zasadą antropiczną - według której stałe fizyczne mają dokładnie takie wartości, by możliwe było powstanie inteligentnych i złożonych form życia.

„Kompleks Kopernika” nie jest książką metafizyczną. Choć autor szuka odpowiedzi na pytania, które mogłyby nasuwać konteksty religijne, jego obszary poszukiwań są czysto naukowe. Sięga on przy tym zarówno do astronomii, jak i do biologii, do fizyki i do filozofii nauki. Dzięki temu odpowiedzi, jakich próbuje nam udzielić, są wieloaspektowe, choć - trzeba to przyznać - w dużej mierze hipotetyczne.

Życie, tak jak je obecnie rozumiemy, potrzebuje odpowiednich warunków fizycznych do tego, by mogło się wyłonić i wyewoluować w bardziej złożone i inteligentne formy. Te warunki są mocno sprecyzowane i każde odchylenie sprawić może, że wyłonienie się złożonych form biologicznych będzie niemożliwe. A zatem istniejemy na granicy możliwości. To nasuwa kolejne pytania: czy powtórzenie tych warunków jest możliwe w skali kosmicznej? Czy istnieją inne planety, które moglibyśmy zamieszkać? A jeśli tak - to czy są one już zamieszkałe? Scharf rozważa te kwestie, wiedząc jak ryzykowne są odpowiedzi. Odwołuje się przy tym do rozmaitych teorii, zwłaszcza teorii chaosu, pokazując, że zasadniczo powtórzenie tak złożonego kompleksu warunków fizycznych jest możliwe w skali kosmicznej.

Książka „Kompleks Kopernika” to pozycja popularnonaukowa, napisana tak, by czytelnik niemający zaplecza naukowego mógł z powodzeniem zagłębić się w jej treść. Choć autor odwołuje się do wiedzy z zakresu fizyki, astronomii i biologii, robi to w sposób jasny i zrozumiały, przedstawiając koncepcje, po które sięga i nie stosując żadnych skrótów. Dlatego po „Kompleks Kopernika” sięgnąć mogą wszyscy, których zainteresuje poruszana w niej tematyka.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2016-04-09 10:57:22
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kowal - 11:15 09-04-2016
Czyli jakby w przeciwieństwie do tej teorii szanse są

romulus - 10:24 13-04-2016
Coś mi się kojarzy, że Paul Davies, autor "Bóg i Nowa Fizyka" też ciekawie o tych kwestiach pisał. Tak ciekawie, że go Dawkins "zauważył" i skrytykował. :)

Shadowmage - 10:40 13-04-2016
O szansach, a raczej ich braku, odnalezienia rozumnych istot Davies pisał w "Milczeniu gwiazd". IMO całkiem niezła pozycja.

Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"


 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS