NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Ukazały się

Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"


 Henry, Christina - "Alicja"

 Stonawski, Michał - "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"

 Masterton, Graham - "Żebrząc o śmierć"

 Jadowska, Aneta - "Egzorcyzmy Dory Wilk" (SQN)

 Liziniewicz, Maciej - "Mroczny zew"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Linki

Kańtoch, Anna - "Tajemnica Nawiedzonego Lasu"
Wydawnictwo: Uroboros
Cykl: Nina Pankowicz
Data wydania: Listopad 2015
ISBN: 978-83-280-2140-2
Oprawa: miękka
Format: 135 x 202 mm
Liczba stron: 544
Cena: 39,99 zł
Tom cyklu: 2Kańtoch, Anna - "Tajemnica Nawiedzonego Lasu"

Pierwszy tom serii o Ninie bardzo mi się podobał. Pomysł, jego wykonanie, styl dostosowany do młodszego czytelnika i wiarygodni bohaterowie to główne cechy „Tajemnicy Diabelskiego Kręgu”. Kiedy w listopadzie zeszłego roku ukazała się druga część, rzuciłam się na „Tajemnicę Nawiedzonego Lasu” głodna podobnych wrażeń. Niestety, ta przygoda nie była tak wciągająca.

Przede wszystkim fabuła wydała mi się o wiele mniej prawdopodobna. Komunistyczni kosmici wywożą kilkunastoletnie dzieci w środek puszczy, każą im pracować i przesłuchują bez większego celu, niektóre z dzieciaków tracą życie lub znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, co w pozostałych nie budzi większych emocji. Chociaż sytuacja, w której znaleźli się bohaterowie, jest makabryczna, to właściwie żadne nie okazuje specjalnego strachu (Tamara z oczywistych względów, ale reszta?). Dzieciaki będące tłem akcji również nie są zbytnio przejęte, wykonują powierzone im zadania z apatycznością bardziej pasującą do długoletnich więźniów niż kilkudniowych zakładników.

Ta opowieść jest o wiele mroczniejsza. Już sam fakt przetrzymywania dzieci w tajemniczym instytucie, w opuszczonym budynku pośrodku Białowieskiej Puszczy jest dość przygnębiający. Do tego dochodzą dziwne przesłuchania, nieustanny nadzór opiekunów o zwierzęcych nazwiskach, zbrojne patrole, gęsta mgła spowijająca okolicę, duchy oraz zniknięcia dzieci. W tym wszystkim Nina, próbująca rozwikłać zagadkę opuszczonej wioski węglarzy i celu przesłuchań. Bohaterka wydaje się o wiele bardziej dojrzała, życie doświadczyło ją wystarczająco ciężko, a gorsze wydarzenia okazują się być jeszcze przed nią. Nina jest nadal zdeterminowana, bystra, choć stara się maskować, aby nie zwracać na siebie uwagi. Jej wola walki jest już jednak walką o przetrwanie, nie pragnieniem przygody. Oddawanie emocji nastolatków nadal sprawnie autorce wychodzi. Oprócz Niny pojawiają się także wspomniana już Tamara, Jacek i Hubert i to oni wspierają dziewczynę w znalezieniu rozwiązania tajemnicy nawiedzonego lasu.

„Tajemnica Nawiedzonego Lasu” nie jest już tylko powieścią detektywistyczno-przygodową dla młodziaków. Mroczny klimat, brak humoru, który tak rozładowywał napięcie w poprzedniej książce, czy wizja komunistów zbliżają ją bardziej do opowieści grozy i dramatu. Wszystko to sprawiało, że lektura szła mi wyjątkowo opornie. Mam też wrażenie, że zbyt wiele wątków zostało wplecionych w tę ponad trzystustronicową powieść, przez co żaden z nich nie został dopracowany. Cała historia wydała mi się kompletnie niewiarygodna, czego nie czułam, czytając „Tajemnicę Diabelskiego Kręgu”, gdzie wiarygodne przedstawienie fantastycznych wydarzeń było jedną z mocniejszych stron książki. Autorka kończy jednak drugi tom w sposób zaskakujący i mimo wszystko ciekawa jestem, co jeszcze czeka Ninę i jej przyjaciół.


Autor: Anna Zasadzka
Dodano: 2016-01-24 13:14:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS