NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Hulick, Douglas - "Przysięga stali"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cykl: Opowiesci o kamratach
Tytuł oryginału: Sworn in Steel
Tłumaczenie: Łukasz Małecki
Data wydania: Styczeń 2015
Wydanie: I
ISBN: 978-83-08-04909-9
Oprawa: miękka
Format: 145 x 207 mm
Liczba stron: 592
Cena: 48,00 zł
Rok wydania oryginału: 2012
Tom cyklu: 2



Hulick, Douglas - "Przysięga stali"

Łotrzyk na emigracji


Drugi tom cyklu Douglasa Hulicka nie zaskakuje; bo i zaskakiwać nie może. To sprawnie napisana fantasy w łotrzykowskiej konwencji, w której większy nacisk został położony na akcję, a mniejszy na pozostałe aspekty.

Łotrzykowska fantasy, za sprawą pisarzy takich jak Scott Lynch czy Brent Weeks święci w ostatnich latach triumfy, co przekłada się na powstawanie nowych powieści i cykli w tym nurcie. Jednym z nich są „Opowieści o kamratach” Douglasa Hulicka – seria może i słabsza od „Niecnych dżentelmenów”, ale dla wyposzczonych fanów tego typu fabuł – jak znalazł.
W pierwszym tomie, „Honorze złodzieja”, czytelnicy poznali klasyczny duet bohaterów: sprytnego Drothe’a oraz stanowiącego zbrojne ramię zespołu Degana. Na skutek wydarzeń pierwszy został jednym z władców przestępczego podziemia, a drugi, rozczarowany, zapadł się pod ziemię. Fabuła „Przysięgi stali” rozpoczyna się niedługo po tych wydarzeniach. Drothe niespecjalnie radzi sobie w nowej roli, a w dodatku na skutek szantażu jest zmuszony do opuszczenia Ildrekki i udania się do stolicy konkurencyjnego państwa. Dalsza część jest przewidywalna: wpada w sieć miejscowych układów, pośród których musi znaleźć sposób na zachowanie głowy, realizację cudzych celów, a także próbę załatwienia własnych spraw – w tym odzyskania zaufania przyjaciela.
Konstrukcja fabularna powieści jest typowa dla powieści łotrzykowskiej. W pierwszej części trwa zarysowywanie tła, przedstawienia głównych graczy, rozstawianie pionków i szeroko zakrojone przygotowania do finałowej rozgrywki. Jak zwykle w takich przypadkach bywa Hulick stara się ukryć sedno planu przed czytelnikiem i podsuwa mu tylko fragmenty mające na celu podtrzymanie zainteresowania. Wychodzi mu to jednak nieco gorzej niż w „Honorze złodzieja”, bo nie tylko odbiorca, ale i główny bohater poruszają się na ślepo. Rezultatem jest raczej chaos niż zaplanowana intryga, co z jednej strony podkręca emocje, ale z drugiej strony sprawia, że w niektórych wydarzeniach nie widzi się większego sensu. Taki już urok tej serii: bohaterowie idą na żywioł, ale czasem ma się wrażenie, że dokładnie to samo robi autor, nie mogąc się zdecydować, jakie rozwiązania zastosować. A jeśli już wybierze, to później potrafią się przemienić w kulę u nogi, z którą niespecjalnie wie, co zrobić, i stara się ją po cichu zamieść pod dywan lub ewentualnie wykorzystać przy pierwszej nadarzającej się okazji.
Trzeba Hulickowi oddać, że starał się znacznie poszerzyć świat przedstawiony znany z pierwszego tomu. Przejawia się to na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze czasowa emigracja Drothe’a pozwala przedstawić inne regiony świata, sytuację polityczną i społeczną… chociaż specjalnie oryginalna wizja to nie jest i raczej stanowi odtworzenie znanych już wcześniej układów ze zmienioną scenografią. Więcej miejsca poświęca przeszłości, czyli powiązaniu magii, zakonów i historii nieśmiertelnego cesarza. Powoli wyłania się z tego pełny obraz, aczkolwiek i tutaj można się przyczepić do dość swobodnego wykorzystywania pojawiających się w umyśle autora pomysłów. Czy ta wizja ma sens, okaże się dopiero w następnych tomach. Na razie należy do niej podchodzić sceptycznie.
Jak „Przysięga stali” wypada na tle swojej poprzedniczki? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy jest lepsza, bo zależy to przede wszystkim od preferencji czytelnika. Dłuższe budowanie tła i intrygi można potraktować jako zaletę, ale Hulick nie ma aż takiego drygu do pisania, by fascynować czytelnika spokojniejszymi fragmentami. Zalety jego prozy ujawniają się gdy pędzi z akcją na łeb, na szyję. A tego w drugim tomie przygód Drothe’a jest jednak trochę mniej. W recenzji „Honoru złodzieja” porównywałem książkę do wielkobudżetowych filmów. Analogia ta ma się nadal dobrze – póki akcja pędzi do przodu, nie ma czasu się zastanawiać, czy w poczynaniach postaci widzimy sens. Gorzej jednak, gdy pojawia się dłuższa chwila wytchnienia.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2016-01-09 12:35:20
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 16:49 09-01-2016
Szczerze pisząc zarówno I jak i II tom nie zostają w ogóle w pamięci i nie zawierają niczego do czego chciałoby się wrócić. Trudno mi wypowiadać się dokładniej bo nawet imiona głównych bohaterów nie przypomniały mi o czym to było. Kupiłem je tylko dlatego, że I tom był po 10 zł, a II po 12,99, a i tak uważam, że za drugi przepłaciłem. Shadow jest w tej recenzji zbyt łagodny.

Shadowmage - 06:53 13-01-2016
Poniekąd masz rację, to jest taka powieść do przeczytania i zapomnienia. Tylko, jeśli daje rozrywkę podczas czytania, to nie widzę w tym nic złego. A jak czytałem to (poza momentami zwolnienia akcji) bawiłem się całkiem nieźle. A po pierwszym tomie wiedziałem czego się spodziewać i spokojnie czekałem na moment, w którym właśnie czegoś takiego potrzebowałem.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS