NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Spector, Tim - "Jednakowo odmienni. Dlaczego możemy zmieniać swoje geny"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Identically Different: Why You Can Change Your Genes
Tłumaczenie: Olga Orzyłowska-Śliwińska
Data wydania: Listopad 2015
ISBN: 978-83-8069-179-7
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 336
Cena: 39,90 zł
Seria: Na ścieżkach nauki



Spector, Tim - "Jednakowo odmienni"

Epigenetyka i jej konsekwencje


Podstawową wiedzę o zasadach działania genetyki wynieśliśmy wszyscy ze szkoły. Istnieje pewien kod genetyczny, DNA, przekazany nam przez rodziców, jako wypadkowa ich kodów. Determinuje on naszą biologię: płeć, wygląd, budowę, charakter i zdolności. A przynajmniej do pewnego stopnia, ponieważ zwykle wierzymy, że pewne rzeczy możemy osiągnąć ciężką pracą. Że możemy się doskonalić i kształtować osobowość. Możemy poprawić wygląd. Cóż, w zasadzie - nie bardzo wiemy, do jakiego stopnia "działa" DNA...

To nie wina szkół. Po prostu debata pomiędzy zwolennikami biologicznego determinizmu a badaczami opowiadającymi się za wpływem wychowania bądź kultury toczy się od wielu dekad i nie została rozstrzygnięta. Czasem przeważają głosy jednych, czasem drugich, moglibyśmy zgodzić się na pewien konsensus, według którego człowiek określany jest częściowo przez dziedziczone geny, częściowo przez wychowanie, kulturę, doświadczenia czy ogólnie: biografię. Rozkład procentowy byłby przedmiotem dalszych sporów, więc lepiej się w to nie zagłębiać. Okazuje się jednak, że ten z trudem wypracowany kompromis jest niezbyt precyzyjny. Dowodzi tego Tim Spector, profesor epidemiologii genetycznej w londyńskim Kings College, jeden z pionierów epigenetyki.

Epigenetyka jest właśnie odpowiedzią na pytanie o granicę między determinizmem biologicznym a możliwością biograficznego "poprawiania" natury. Okazuje się bowiem, że geny to nie wszystko. Gdyby kod genetyczny przekładał się na budowę komórek w prosty sposób, bylibyśmy tylko zlepkiem identycznych komórek embrionalnych - a nie jesteśmy. Choć wszystkie komórki w naszym ciele zawierają ten sam kod DNA, to musi istnieć jakiś proces różnicujący ich budowę, pozwalający kształtować poszczególne tkanki, organy i tak dalej. Ten proces to epigenetyka, pozwalająca włączyć i wyłączać poszczególne fragmenty kodu genetycznego w odpowiednim momencie. Na poziomie mikro skutkuje to zróżnicowaniem w budowie komórkowej. Na poziomie makro - pozwala na modyfikację odziedziczonych genów.

A zatem jesteśmy zdolni modyfikować otrzymany w spadku po rodzicach kod genetyczny. W pewnym sensie możemy być kowalami swojego losu, choć oczywiście istnieją pewne ograniczenia. Ponieważ jednak bliźnięta jednojajowe mogą rozwinąć się w dorosłe organizmy o zupełnie innych zainteresowaniach, talentach i predyspozycjach, zakres naszych możliwości samokształtowania jest naprawdę duży.

W książce „Jednakowo odmienni. Dlaczego możemy zmieniać swoje geny” Tim Spector wprowadza nas w tajniki epigenetyki. Rozprawia się z mitami, jakie narosły wobec tradycyjnej genetyki, pokazuje nowe odkrycia, które wymuszają rewolucję w myśleniu o DNA. Robi to w sposób zrozumiały, może nieco powierzchowny, ale w całości przyswajalny dla laika. Kolejne rozdziały poświęca zaś rozmaitym aspektom życia, na które wpływ może mieć genetyka: talentom, chorobom, długości życia, orientacji seksualnej czy nawet wierności. Jego narrację przeplatają studia przypadków, fragmenty relacji osób, z którymi zetknął się w swoich badaniach, głównie koncentrujących się na jednojajowych bliźniętach.

„Jednakowo odmienni” to wciągająca i wiele wyjaśniająca lektura, napisana w świetny, przystępny sposób. Pozwala na lepsze zrozumienie świata i lepsze zrozumienie siebie.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2015-12-26 06:54:38
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS