NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Szostak, Wit - "Chochoły" (Powergraph)

Cameron, Miles - "Plaga mieczy"

Ukazały się

Valente, Catherynne M. - "Domostwo błogosławionych"


 Dembski-Bowden, Aaron - "Pierwszy Heretyk"

 Pilipiuk, Andrzej - "Aparatus" (2018)

 Harrison, Kim - "Za kilka demonów więcej"

 Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Vonnegut, Kurt - "Opowiadania wszystkie"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

Linki


Simmons, Dan - "Ilion" (Mag)
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Simmons, Dan - "Ilion/Olimp"
Tytuł oryginału: Ilium
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Data wydania: Sierpień 2015
ISBN: 978-83-7480-543-8
Oprawa: twarda
Format: 150x225
Liczba stron: 720
Cena: 69,00
Rok wydania oryginału: 2003
Tom cyklu: 1Simmons, Dan - "Ilion"

W hołdzie Homerowi, postludziom i wyemancypowanym robotom


Po ponad dziesięciu latach od pierwszego wydania do polskich księgarń trafiła niedawno reedycja „Ilionu” Dana Simmonsa. Ta powieść Brytyjczyka nie cieszy się u nas aż taką estymą, jak cykl „Pieśni Hyperiona”, ale po pierwsze zawiera wiele z charakterystycznych cech Simmonsowego pisarstwa, po drugie zasłużenie zgarnęła liczne nagrody anglojęzycznego środowiska fantastycznego. Dobrze więc, że jest okazja, by o niej przypomnieć.
Narracja „Ilionu” składa się z trzech głównych, przeplatających się w kolejnych rozdziałach wątków: oblężenia Troi, podczas którego zmagania herosów i greckich bogów są obserwowane przez scholiastów, podległych Zeusowi badaczy zgodności wydarzeń z ich homeryckim opisem, przygód pozostałych na Ziemi po bliżej nieokreślonym kataklizmie ludzi przyszłości, wiodących leniwe, pełne przyjęć i zabaw życia, obsługiwanych przez nieznanego pochodzenia maszyny noszące nazwy serwitorów i wojniksów, oraz międzyplanetarnej ekspedycji grupki morawców, robotów wysłanych niegdyś w celach użytkowych przez postludzi na księżyce Jowisza, które utworzyły tam odrębną cywilizację. Nieprzypadkowo w powyższym opisie powtarzają się słowa „nieokreślony” czy „nieznany”. Szybko można się zorientować, że stanowią one kluczowy element powieściowego świata. Praktycznie wszystkich bohaterów łączy głęboka nieświadomość dotycząca mechanizmów rządzących rzeczywistością: uczestnicy walk pod Troją, nie licząc Zeusa, nie znają epopei, którą odtwarzają. Mieszkańcy Ziemi dysponują mocno ograniczoną (i jak się później okazuje całkowicie błędną) wiedzą o losie swoich poprzedników i o otaczających ich technologiach. Morawce wiedzą, że udają się na Marsa, ale nie mają pojęcia ani co mogą tam zastać, ani jaki jest cel wyprawy.
Rozmach opowieści imponuje, ale chwilami też szkodzi książce. Rozciągnięte na setki stron wątki stosunkowo długo toczą się niezależnym życiem, a przeskoki akcji z Olimpu na marsjańską orbitę przez przeniesiony do Machu Picchu most Golden Gate potrafią wywoływać zawroty głowy. Tym większy szacunek należy się autorowi za ich składne powiązanie pod koniec książki. Nie chodzi tu o naukowe czy techniczne uzasadnienie opowiadanych historii - „Ilion” mimo kosmicznego sztafażu zdecydowanie nie należy do twardej SF - a raczej o płynne i wiarygodne splecenie historii toczących się w odległości tysięcy kilometrów (a być może i lat) od siebie.
Jak to zwykle u Simmonsa, po drodze nie brakuje odwołań do klasycznej literatury: oprócz oczywistego w kontekście tytułu Homera w książce pojawiają się też będący tematem sporów czy raczej przekomarzań morawców Szekspir i Proust, a także nie wywołany z nazwiska, ale stanowiący ewidentne źródło inspiracji do wydarzeń na Ziemi Nabokov. O ile rozważania Szekspirowsko-Proustowskie wydają się raczej powierzchowne, to sposób oddania hołdu „Iliadzie” i pośrednio też „Odysei”, a także badającym klasyczne eposy historykom i filologom budzi podziw. Simmons przywołuje wszystkie dobrze znane nam z ogólnego wykształcenia klasyczne motywy wojen trojańskich (na przykład opisując tarczę Achillesa), ale też bawi się szczegółami, wykorzystując na potrzeby powieści choćby pewne niejasności dotyczące składu poselstwa od Agamemnona do Achillesa, cały czas umiejętnie balansując między postmodernistyczną zabawą a stosunkowo prostą językowo czy narracyjnie sensacyjną fantastyką. Intertekstualne odwołania nie dotyczą wyłącznie literatury: samoświadome morawce zawdzięczają nazwę pochodzącemu z Austrii naukowcowi zajmującemu się sztuczną inteligencją i transhumanizmem, a ludzie przyszłości przenoszą się na pola pod Troją przy pomocy płócien zwanych całunami turyńskimi. Wszystko prowadzi do spektakularnego finału, choć zakończenie pozostaje otwarte, a wiele zagadek niewyjaśnionych; „Ilion” posiada wszak kontynuację, czekającą na reedycję powieść „Olimp”.
Lekturę uprzyjemniają rewelacyjne ilustracje Ireneusza Koniora.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2015-11-13 19:21:25
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Księżną Jeleń"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

Recenzje

Lisicki, Paweł - "Epoka Antychrysta"


 Simmons, Dan - "Triumf Endymiona"

 Raduchowska, Martyna - "Spektrum"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"

 El Akkad, Omar - "Ameryka w ogniu"

 Podlewski, Marcin - "Bezkres"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Dick, Philip K. - "Cudowna broń"

Fragmenty

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Drzewo wspomnień"

 Dworakowski, Witold - "Pani Czterdziestu Żywiołów"

 Kiszela, Marcin - "Ostatni prorok"

 Sudomir, Agnieszka - "Szablon"

 Brzezińska, Anna - "Woda na sicie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS