NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

King, Stephen - "Worek kości"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Bag of Bones
Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Data wydania: Październik 2015
ISBN: 978-83-7985-671-8
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 608
Cena: 38,00 zł
Rok wydania oryginału: 1998



King, Stephen - "Worek kości"

Dama z jeziora


W dorobku pisarskim Stephena Kinga jest bardzo wyraźny nurt powieści, których głównym bohaterem jest pisarz, zwykle cierpiący na jakiś kryzys, twórczą niemoc. „Lśnienie”, „Misery”, „Mroczna połowa” – to tylko kilka z tych historii, i wśród nich ulokować należy też „Worek kości”. Nie jest to żadna nowość, bo książka powstała pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, ale przy okazji niedawnej adaptacji z Piercem Brosnanem (i filmową okładką wznowienia), warto jeszcze raz do niej sięgnąć.

„Worek kości” nie jest przesadnie straszną powieścią. Wzbudza mniej lęku niż „Lśnienie”, wywołuje mniej napięcia niż „Misery”. Nie znaczy to jednak, że pozbawiony jest elementów nadprzyrodzonych czy specyficznego dla Kinga klimatu niepokoju, który utrzymuje się nawet w scenach względnego bezpieczeństwa bohaterów. Ale na plan pierwszy wysuwa się nie walka z duchami, a pełna emocji historia miłosna.

Głównym bohaterem jest Michael Noonan, poczytny pisarz, któremu w życiu prywatnym nie układa się tak dobrze, jak w zawodowym. Noonan nieoczekiwanie traci ukochaną żonę, która umiera na krwiaka mózgu, będąc przy tym w ciąży. Dotknięty tragedią mąż traci zapał do pracy, nie potrafi napisać kolejnej książki, popada w apatię, dręczą go koszmary. W sennych marach powracać zaczyna wizja domku nad jeziorem, który służył małżeństwu za domek letni. Michael postanawia przenieść się tam, spojrzeć w twarz swoim lękom i – być może – odnaleźć utracone natchnienie.

Odnajduje z pewnością towarzystwo młodej wdowy, Mattie, i jej córki Kyry. Tu powieść Kinga zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. W centrum znajduje się tajemniczy, nawiedzony dom nad jeziorem, który nabyła rodzina Michaela. Dalej mamy rodzinę Mattie i jej kłopoty z teściem, bogaczem pragnącym uzyskać opiekę nad wnuczką. Ale jeszcze dalej znajduje się całe miasteczko, w którym rozgrywają się niecodzienne wydarzenia. Okazuje się bowiem, że wszystko podszyte jest wieloma mrocznymi tajemnicami – i indywidualnych bohaterów, i lokalnej społeczności.

„Worek kości” to powieść lokująca się mniej więcej po środku dorobku pisarskiego Kinga. To czas, w którym autor zdobył już uznanie i pozycję w literackim świecie, ale jeszcze nie zaczął eksperymentów literackich na tak szeroką skalę, jak będzie to robił w XXI wieku. Mamy więc dobrze skrojoną, nieco schematyczną (w relacji do innych powieści tego autora) historię, którą świetnie się czyta. Nie ma tu wielu zaskoczeń, choć momentami autor mocno gra na czytelniczych emocjach. Zaświat jest obecny, lecz pozostaje w cieniu, ludzie zaś stają na pierwszym planie. To wszystko czyni z „Worka kości” interesującą pozycję.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2015-11-10 18:51:07
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Raven86 - 20:16 10-11-2015
Już parę dobrych latek minęło ale dobrze wspominam worek kości. Zdecydowanie zaliczam do "tej lepszej" twórczości Kinga.

nosiwoda - 11:48 12-11-2015
Ostatnio sobie przypomniałem, tak zupełnie przypadkowo, nie mając pojęcia o wznowieniu. Dobrze się czyta, polecam tego allegrowicza.

A pamiętam, że kiedyś miałem za złe białą okładkę, psującą regularną czerń serii wydawniczej.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS