NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Szmidt, Robert J. - "Otchłań"
Wydawnictwo: Insignis
Cykl: Otchłań
Kolekcja: Uniwersum Metro 2033
Data wydania: Sierpień 2015
ISBN: 978-83-63944-97-1
Oprawa: miękka
Format: 140x209
Liczba stron: 384
Cena: 37,99 zł
Tom cyklu: 1Szmidt, Robert J. - "Otchłań"

Muszę się przyznać, że nie do końca rozumiem fenomen „Uniwersum Metro 2033”. Po przeczytaniu sześciu książek, w tym dwóch głównych filarów cyklu pióra samego Dmitra Glukhovsky’ego nie znalazłem w nich nic odkrywczego. Bo cóż jest nowego w postnuklearnym świecie zamieszkałym pospołu przez resztki ludzkości i zmutowanych przedstawicieli flory i fauny? W sumie jedyną nowinką pozostaje wykorzystanie na tak dużą skalę tytułowego metra i jemu podobnych schronień. Tak dużo i tak niewiele zarazem. Banalny pomysł, który przyniósł miliony, a przy okazji „zaraził” cały świat. W tym i nasz kraj.
„Otchłań” Roberta J. Szmidta to druga polska pochodna rosyjskiego bestsellera. Po wizycie w krakowskiej „Dzielnicy Obiecanej” Pawła Majki, teraz czeka nas podróż podziemiami Wrocławia. To, że Szmidt ma odpowiednie przygotowanie do tego typu książek, nie jest tajemnicą – wystarczy wspomnieć „Apokalipsę według Pana Jana” czy „Samotność Anioła Zagłady”. Nawiasem mówiąc, echa tych książek gdzieś pobrzmiewają w tle – czy mamy do czynienia z mrugnięciem oka do wiernych czytelników czy chęcią powiązania w większą całość napisanych książek – to na razie pozostaje tajemnicą autora.
Główną oś fabuły powieści stanowi, jak to często bywa w „Uniwersum Metra 2033”, podróż. Główna postać powieści, Nauczyciel, wraz z synem w wyniku konfliktu z przywódcą lokalnej społeczności musi znaleźć nowe schronienie. Celem dwójki jest Wieża, tajemnicza enklawa, będąca – według miejskich legend – ostatnią ostoją prawdziwej cywilizacji. Oczywiście taka droga nie będzie ani krótka ani łatwa. Bohaterzy, do dwójki ojciec-syn szybko dołącza się młoda dziewczyna, raz po raz muszą stawić czoło wyzwaniom. Trzeba przyznać, że z uwagi na ową podziemną odyseję powieść Szmidta bardziej niż „Dzielnica obiecana” przypomina klasyczne pozycje z „Uniwersum Metra 2033”. Autorowi świetnie udało się oddać klimat codziennego życia w podziemiach, zasady funkcjonowania poszczególnych enklaw, ich kulturę i specyfikę. Do tego dobrze zostaje wygrany sam wątek Wrocławia jako tła wydarzeń. Kanały przenikają się z pozostałościami po niemieckich bunkrach, a realną siłę podziemnego świata stanowią pozostałości kiboli – Liga Pasów i Wszechwrocław Dresów. Nie obejdzie się też bez wizyty w pobliżu Ogrodu Botanicznego czy przeprawy przez Odrę.
Podziemne życie to jednak nie wszystko, Szmidt zadbał także o oryginalnych mieszkańców „powierzchni” – szariki, skrzydłocze, cieniaki stanowią barwną menażerię, której nie powstydziłby się sam Glukhovsky. Nie brakuje także licznych odniesień do popkultury – czy to za sprawą imion poszczególnych postaci (Messi, Drogo, Geralt) czy scen (pojedynek na arenie).
Sama fabuła leci na złamanie karku i w trakcie lektury nie ma czasu na nudę. Wprawdzie zestaw niebezpieczeństw czyhających na Nauczyciela i jego kompanów jest dość standardowy – zawalające się przejście, atak mutantów etc., ale autor wie, jak je podać, aby zainteresować czytelnika. W dodatku co parę stron serwuje nam kolejne zwroty akcji, które potrafią autentycznie zaskoczyć.
Troszkę na tym wszystkim szwankują kreacje bohaterów. Nauczyciel przechodzi przez wszystkie przygody mocno poobijany, ale nie widać, aby kolejne przeżycia specjalnie go zmieniły. Przez całą książkę trwa w roli twardziela, którego jedynym czułym miejscem jest syn. Ciekawiej prezentuje się młoda stalkerka Iskra, której specyficzny slang stanowi źródło komizmu.
Ocenę książki obniża nieco końcówka. Mniej przeszkadza otwarte zamknięcie (ciąg dalszy jest nieunikniony), gorzej, iż mocno szwankuje logika. W świetle błyskawicznie podjętych przez Nauczyciela decyzji wydaje się, że intryga, na której oparto całą fabułę ma bardzo wątłe podstawy. Okazuje się, że zwykła rozmowa wzbogacona o odrobinę luksusu potrafi więcej zdziałać niż skomplikowane machinacje. Tylko że bez całej reszty powieść skończyłaby się po trzydziestu stronach.
Lektura „Otchłani” skłania również do porównań z „Dzielnicą obiecaną”. Niby obie powieści traktują o tym samym, ale można zauważyć odmienne podejście do tematu. W moim odczuciu powieść Szmidta to bardziej pozycja przygodowa, w której rozważania o losach ludzkiego gatunku są dużo mniej ważne od kolejnej efektownej ucieczki czy walki. U Majki akcja jest pretekstem do opisu ludzkich losów. Które podejście jest lepsze, pozostawiam ocenie czytelnika. Jedno jest pewne: wizyta na stacji Wrocław jest równie ciekawa jak ta w Krakowie. Warto zatem raz jeszcze wejść do „metra” i samodzielnie je poznać.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2015-08-31 20:52:38
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 20:46 02-09-2015
Ogólnie się zgadzam co do plusów i minusów. W każdym razie jest lepiej niż w większości zagranicznych tytułów z serii.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS