NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Sanderson, Brandon - "Wśród gwiazd"

Ukazały się

Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"


 Henry, Christina - "Alicja"

 Stonawski, Michał - "Paranormalne. Prawdziwe historie nawiedzeń"

 Masterton, Graham - "Żebrząc o śmierć"

 Jadowska, Aneta - "Egzorcyzmy Dory Wilk" (SQN)

 Liziniewicz, Maciej - "Mroczny zew"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Linki

"Ryjówka przeznaczenia" (audiobook)
Wydawnictwo: Sound Tropez
Data wydania: Kwiecień 2015
Format: mp3
Cena: 29,90 zł
Przybliżony czas trwania: 2 godziny 30 minut
Scenariusz: Tomasz Samojlik
Reżyseria: Marcin Kardach
Narrator: Artur BarciśSamojlik, Tomasz - "Ryjówka przeznaczenia" (audiobook)

Ekologiczne słuchowisko dla najmłodszych


Po serii słuchowiskowych adaptacji „poważnych” komiksów studio Sound Tropez przygotowało coś dla młodszych słuchaczy. „Ryjówka przeznaczenia” to adaptacja ekologicznego komiksu autorstwa Tomasza Samojlika.

Studio Sound Tropez dało się poznać z całkiem udanych adaptacji słuchowiskowych komiksów. Wąska to dziedzina, ale – bynajmniej nie z braku konkurencji – są w niej mistrzami. Oczywiście trafiają im się produkcje lepsze („Funky Koval”, „Thorgal”) i gorsze („Żywe trupy”), ale pewien poziom zostaje utrzymany. Jednakże czym innym jest słuchowisko dla dorosłego odbiorcy, a czym innym próba trafienia do dzieci. Na pisaniu i nagrywaniu dla tej grupy wiekowej niejeden stary wyjadacz połamał zęby.
Takim właśnie, nieco ponad dwugodzinnym, słuchowiskiem jest „Ryjówka przeznaczenia”. Przyznaję się bez bicia: pierwowzoru nie znam – podobnie jak jego kontynuacji – więc nawet nie będę próbował porównywać do komiksu Tomasza Samojlika. Skoncentruję się jedynie na odbiorze samego słuchowiska.
Komiks jest określany mianem ekologicznego; duch ochrony środowiska jest obecny również w środowisku. Ale jakże mogłoby być inaczej, gdy za bohaterów robią leśne zwierzęta (z różnymi gatunkami ryjówek na czele), a szwarccharakterem jest Czarny Nieprzyjaciel, czyli jakaś ludzka menda wywalająca śmieci do lasu, co niszczy delikatny ekosystem Doliny Ryjówek.
Oprócz powyższej wymowy słuchowisko pełne jest szczegółów, które pozwalają poznać dziecku tajniki przyrody. Sam hobbystycznie interesuję się biologią, więc niespecjalnie się dowiedziałem czegoś nowego, ale dla dziecka (albo mniej zorientowanego dorosłego) narracja audiobooka powinna przynieść sporo ciekawostek: poczynając od charakterystyki metabolizmu ryjówek, poprzez napotykanie różnych zwierząt żyjących w środowisku leśnym, a na lekko satyrycznej roli kukułczego podrzutka kończąc.
„Ryjówka przeznaczenia” ma chwytliwą – niezależnie od gatunku i czytelnika/słuchacza docelowego – fabułę. Jak już sugeruje tytuł, bohaterem jest ryjówka, której przeznaczenie jest znacznie poważniejsze niż codzienny znój szukania ogromnych porcji jedzenia. Dobrzyk, bo tak dzielna ryjówka ma na imię, to typowy przykład ewolucji od zera do bohatera: to zwierzak o złotym sercu (upoluje, ale nie zje), nieco ciapowaty i marzycielski, ale dla każdego ma dobre słowo i pomocną dłoń. I oczywiście – bo tak każe wymowa i morał – w końcu mu się to opłaca. Gdy okoliczności (bynajmniej nie przyrody) zmuszają go do niebezpiecznej wyprawy, może liczyć na grono przyjaciół i znajomych.
Warstwa dźwiękowa, jak zwykle u Sound Tropez, stoi na wysokim poziomie. Aktorzy dobrani są dobrze, a linia melodyczna dobrze współgra z wypowiedziami bohaterów i narratora. Może miejscami – dość rzadko – jest niewyraźnie, ale należy to położyć na karb stylu wypowiedzi upodobniającego się do granej postaci (kruki niby potrafią naśladować ludzkie słowa, ale jednak wychodzi im to dość topornie). Całość przypomina mi niektóre kasety słuchane w dzieciństwie: jak żywe przypomniały mi się słuchowiska „Wielki Rajd” czy „Pan Ropuch”.
Nie mam pojęcia, czy dzisiejsze dzieci będą zainteresowane taką formą rozrywki, ale w moim przypadku zadziałał sentyment i przy słuchaniu rzeczy przeznaczonej dla najmłodszych bawiłem się całkiem nieźle. W każdym razie dorosłych nie namawiam, ale może pociechom warto puścić „Ryjówkę przeznaczenia”? Dowiedzą się kilku rzeczy o przyrodzie, będą mieli fajną bajkę z morałem, a przy okazji może złapią fantastycznego bakcyla? W końcu to gadające zwierzęta ganiające po lesie we wdziankach, hello?


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-08-03 12:50:38
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"


 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS