NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"


 Sanderson, Brandon - "Słowa światłości" (twarda okładka)

 Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

 Atwood, Margaret - "Testamenty"

 North, Claire - "U schyłku dnia"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Atwood, Margaret - "Opowieść Podręcznej" (2020)

 Cummings, Lindsay; Alsberg, Sasha - "Nexus"

Linki

Abercrombie, Joe - "Ostrze"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Pierwsze prawo
Tytuł oryginału: The Blade Itself
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Data wydania: Marzec 2015
Wydanie: 2
ISBN: 978-83-7480-534-6
Oprawa: miękka
Liczba stron: 688
Cena: 49,00 zł
Rok wydania oryginału: 2006
Tom cyklu: 1Abercrombie, Joe - "Ostrze"

Czyny gwałtowne


Masz zbyt dużo wolnego czas? Napisz książkę. Oto przepis na sukces, z którego skorzystał Joe Abercrombie, tworząc trylogię „Pierwsze prawo”. Jako że mało kto może liczyć na tak efektowny debiut, bezpieczniej może być po prostu przeczytać „Ostrze”. Wydawnictwo MAG postanowiło ułatwić życie czytelnikom i wypuściło drugie wydanie, przy okazji skracając tytuł.
Logen Dziewięcopalcy to barbarzyńca co się zowie – bezlitosny, krnąbrny i nieznoszący ograniczeń. Ten brutal, którym na północy straszy się dzieci, wyczerpał chyba zapas szczęścia. Wszystko wskazuje na to, że nie pozostało mu wiele życia. Trudno byłoby znaleźć kogoś bardziej różnego od Logena niż Jezal dan Luthar. Pochodzący z dobrze sytuowanej rodziny młodzian miłuje hazard, alkohol i (przede wszystkim) siebie. By nie zawieść ojca, zaczyna przygotowania do turnieju szermierczego, lecz nie wkłada w to zbyt wiele serca. Czy ktoś może odmienić tego zapatrzonego w siebie dandysa? Inkwizytor Glokta bardzo chętnie sprowadziłby go do inkwizycyjnych lochów, gdzie pokazałby mu swą sztukę. Ten niegdyś wybitny wojak został kaleką po latach tortur z rąk wroga, a teraz jest wyrzutkiem pełnym nienawiści – skierowanej również do siebie. Całą trójkę czekają poważne zmiany, gdy okaże się, że magia to nie tylko kuglarskie sztuczki, a mity założycielskie wcale nie są mitami.
Pomimo tego, że to pierwsza powieść autora, „Ostrze” pokazuje, jak starannie Abercrombie podchodzi do kreowania postaci. Każdy z głównych bohaterów oraz spora część pobocznych jest wyrazista i posiada wiarygodne motywacje. W dodatku autor stawia ich w sytuacjach, które wymuszają zastanowienie się nad sobą i przemyślenie życiowych celów. Zapewne do końca trylogii niejedna osoba dowie się o sobie wiele, czego się nie spodziewała. Łączy się to z tym, że większość postaci nie wpisuje się w czarno-białe podziały na dobrych i złych, tak częste w fantasy. Wspomnieć jednak trzeba o dwóch zastrzeżeniach. Pierwsze tyczy się Logena, któremu nieco zbyt blisko do sztampowego barbarzyńcy o złotym sercu. Drugie zaś tyczy się kobiet. Obie kobiety, którym autor poświęca uwagę, ukazywane są jako ofiary, które raczej wchodzą w drogę mężczyznom. I tylko częściowo uzasadnia to patriarchalny świat przedstawiony. W przypadku niektórych scen można odnieść wrażenie, że brutalność zupełnie niczemu nie służy.
Trudno się przyczepić, jeśli chodzi o kreację świata i prowadzenie fabuły. Sam świat można określić jako pozostający w duchu tego wykreowanego przez George’e R.R. Martina w „Pieśni Lodu i Ognia”. Nie ma tu bowiem miejsca na sentymenty i naiwność – każda słabość może zostać cynicznie wykorzystana przez tych, którzy bez skrupułów walczą o władzę. Nie brak tu spisków ani zakulisowych zagrywek. W przypadku niektórych scen można jednak odnieść wrażenie, że przepełniająca je brutalność zupełnie niczemu nie służy. Abercrombie stworzył też ciekawy system magii, z którego na razie korzysta sporadycznie. Wątki poświęcone poszczególnym postaciom prowadzone są sprawnie i pozwalają spojrzeć na świat z różnych perspektyw – nie tylko osobistych, ale i geopolitycznych. Akcja nie rozwija się w zawrotnym tempie (choć nie brakuje scen dynamicznych), a pod koniec książki czytelnik może zorientować się, że Abercrombie w zmyślny sposób skorzystał z motywu zbierania drużyny. Wiąże się to także z tym, że da się wyczuć, iż dopiero kolejny tom przyniesie ważne rozstrzygnięcia i ukaże główny konflikt, który jest na razie wspominany jedynie mimochodem.
„Ostrze” nie jest powieścią pozbawioną wad, lecz w sumie jest to udany debiut i solidny wstęp do trylogii. Zaniedbanie kobiecych postaci i ocieranie się o sztampę jest równoważone przez sprawnie przemyślaną fabułę oraz wyrazistość pozostałych bohaterów. Nie jest to może rewolucja w gatunku fantasy, ale na pewno można śmiało po nią sięgnąć, gdyż zapewni kilka godzin ciekawej lektury.


Autor: Jakub „Qbuś” Nowak
Dodano: 2015-07-24 20:48:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj nowości wydawnictwa Initium


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS