NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Orbitowski, Łukasz - "Inna dusza"
Wydawnictwo: Od deski do deski
Data wydania: Czerwiec 2015
ISBN: 978-83-65157-00-3
Oprawa: miękka
Format: 145 x 210 mm
Liczba stron: 428
Cena: 39,00 zł



Orbitowski, Łukasz - "Inna dusza"

Metafizyka faktów, czyli którędy uciec od fantastyki


Po dwóch latach od opublikowania bardzo dobrze przyjętej „Szczęśliwej ziemi” Łukasz Orbitowski częstuje czytelników kolejną powieścią, „Inną duszą”. Książką jednocześnie drastycznie odmienną i na wiele sposobów uderzająco podobną do wcześniejszych utworów autora. Zaskoczeniem dla miłośników fantastycznej twórczości skaczącego po wydawnictwach pisarza był już na pewno fakt, że najnowsza książka została opublikowana przez Od deski do deski, w serii „Na F/aktach”, która ma składać się z „powieści dokumentalnych”.
F/aktycznie, „Inna dusza” to powieść reportażowa, chwilami porażająco wręcz realistyczna. Opowiada o głośnej swojego czasu – czyli pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku – historii młodego zabójcy z Bydgoszczy, książkowego Jędrka (personalia bohaterów i niektóre szczegóły autentycznej historii zostały zmienione). Sposób narracji, prowadzonej z punktu widzenia kolegi Jędrka i rozłożenie powieściowych akcentów przypomina już jednak do złudzenia „Tracę ciepło” czy „Szczęśliwą ziemię”. Znów chodzi o powracanie po latach do wydarzeń z czasu dojrzewania, o kilku kolegów, których drogi rozchodzą się, jednocześnie pozostając nierozerwalnie związane, o starannie opisywane realia „tamtej” epoki. Bydgoszcz 1995-1998 na łamach powieści Orbitowskiego to pulsujące autentycznością ulice i zaułki, wychodzące powoli z obiegu ruskie gry elektroniczne, flejersy, flippery, pieczołowicie odtwarzana muzyka puszczana w radiu podczas kolejnych miesięcy. Wypijany na potęgę kujawiak, zastępowany w miarę upływu lat przez EB. Dbałość o szczegóły i imponująca sprawność warsztatowa stanowią bardzo silne strony powieści – trudno przy tym nie pomyśleć, że kolejny raz na te pierwsze szczególnie przychylnie będą patrzeć recenzenci czy czytelnicy, będący mniej więcej równolatkami autora (jak niżej podpisany). Wyprawa w przeszłość dla kolejnych pokoleń odbiorców może się okazać podróżą do zupełnie obcego świata.
Fundamentalny problem poruszany w „Innej duszy” nie ma do końca natury kryminalnej: siedzącego w więzieniu zabójcę poznajemy w pierwszych linijkach wstępu. Oczywiście warstwa sensacyjna książki pozostaje istotna – losy Jędrka i jego kolegów kryją w sobie wiele zwrotów akcji. Znacznie ważniejsze jest jednak pytanie o naturę i pochodzenie zła. Tego potężnego, olbrzymiego, niezrozumiałego, prowadzącego do mordu, ale i tego pozornie drobniejszego, codziennego, poniekąd oswojonego, a przez to jeszcze bardziej przerażającego, reprezentowanego w powieści przez ojca narratora, systematycznie niszczącego siebie i rodzinę alkoholika. W poprzednich książkach Orbitowskiego mroczne siły wiodące ku tragedii stających na skraju dorosłości bohaterów przybierały fantastyczne wcielenia, które co prawda nie dawały odpowiedzi na pytania o przyczyny, ale przynajmniej pozwalały myśleć o mistycznych, zewnętrznych wyjaśnieniach. Tym razem na końcu opowieści pozostaje tylko głucha cisza. Cisza, która wybrzmiewa bardzo głośno.
„Dom, w którym mieszkałem, przeznaczono do wyburzenia”.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2015-07-13 09:35:14
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS