NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Clare, Cassandra & Black, Holly - "Próba żelaza"
Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Magisterium
Tytuł oryginału: The Iron Trial
Tłumaczenie: Robert Waliś
Data wydania: Maj 2015
ISBN: 978-83-7885-586-6
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125x195
Liczba stron: 352
Cena: 33,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014
Tom cyklu: 1



Clare, Cassandra & Black, Holly - "Próba żelaza"

Bubel dla małolatów


Cassandra Clare, znana z serii "Dary anioła", oraz Holly Black, autorka "Kronik Spiderwick", spotykają się razem w pierwszym tomie pięcioczęściowej sagi "Magisterium". Spotykają się, by wspólnie stworzyć produkt rynkowego zachwytu, czyli literackiego bubla.

Współczesna fantastyka nie ma się zbyt dobrze, bo współczesna literatura nie ma się zbyt dobrze. Wszystko ulega komercjalizacji i rynkowy darwinizm mówi nam o "przetrwaniu najlepiej sprzedających się". Nie ma tu specjalnie miejsca na jakość, ważne są dochody. Dlatego projektuje się zespoły takie, jak Clare & Black, które mają zwiększyć sprzedaż bez specjalnego zamartwiania się jakością produktu. Witajcie w fantastycznym fast-foodzie.

"Próba żelaza" wprowadza czytelnika w świat "Magisterium" przez przedstawienie głównego bohatera cyklu: dwunastoletniego Calluma Hunta, dzieciaka o niezwykłych talentach magicznych. Ponieważ to właśnie zdolności magiczne przysporzyły jego rodzicom nie lada kłopotów, a jego matce odebrały życie, Call wychowywany był w przeświadczeniu, że z magii płyną same niebezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że dokładał wszelkich starań, by oblać egzaminy wstępne do Magisterium - podziemnej szkoły magów. Dla dobra opowieści plan ten mu się nie powiódł, i wraz z dwójką przyjaciół, Aaronem i Tamarą, rozpoczyna nowy rok szkolny w murach nietypowej placówki edukacyjnej.

Nie da się tu uniknąć zestawienia z Harrym Potterem. Główny bohater to chłopiec posiadający magiczne talenty? Jest. Magiczna szkoła skryta przed wzrokiem "profanów"? Jest. Dwójka przyjaciół głównego bohatera, w tym jedna dziewczynka? Jest. Wielki Zły, chwilowo nieobecny? Jest. Dawna walka Dobra ze Złem, w której ginie matka bohatera? Jest. I można by tak długo. Oczywiście można dla odmiany skupić się na różnicach dzielących Harry'ego Pottera i Imaginarium, ale... to nie miałoby sensu. Jeśli dwa dzieła są do siebie podobne pod pewnymi względami, a różne pod innymi, to różnice nie mają tak wielkiego znaczenia, tak jak nie mają znaczenia różnice pomiędzy dziełami w ogóle do siebie nie podobnymi. A tutaj po prostu Black i Clare wzięły schemat wypracowany przez J. K. Rowling i wypełniły go własną treścią. To kiepskie powtórzenie i mocne lekceważenie czytelników.

"Magisterium" kierowane jest w założeniu do młodszych odbiorców, ale ze względu na popularność nazwisk i nieodzownego Harry'ego Pottera, możemy się spodziewać, że sięgać po nią będą także starsi czytelnicy. Nie ma w tym zresztą nic złego, bo literatura dziecięca powinna być uniwersalna i wciągająca, wartościowa nawet dla dorosłego odbiorcy. Powinna być i kiedyś była, ale między "Piotrusiem Panem" a "Próbą żelaza" leżą niezmierzone oceany literackiego dystansu. Nie ma tu niczego, co mogłoby zainteresować czytelnika z bardziej wyrobionym gustem. Nie ma inteligentnego humoru czy intertekstualnych nawiązań (innych, niż kopiowanie znanych schematów fabularnych i elementów świata przedstawionego). Co prawda główni bohaterowie zachowują się momentami nad wyraz dojrzale, jak na dwunastolatków, ale to tylko stanowi dodatkową słabość i niekonsekwencję narracji.

"Próba żelaza" to książka obliczona na zysk, która jednocześnie obrazuje kryzys fantastyki. Dziś popularność (i sprzedaż) osiągana jest poprzez zestawianie znanych nazwisk oraz powtarzanie sprawdzonych motywów, szablonów i rozwiązań. Każdą opowieść rozciąga się na możliwie największą ilość tomów, bo to mnoży tantiemy i zyski wydawcy. Co jednak najgorsze - traci się metaforyczny charakter fantastyki. To już nie są opowieści o realnych wartościach i problemach osadzone w fantazyjnym świecie. Tu problemy są wydumane a wartości powielane. Wyrabianie praktyki czytelniczej u młodych odbiorców poprzez lektury takie, jak "Próba żelaza", skutkować może kształtowaniem kiepskiego gustu.


Autor: Aleksander Krukowski
Dodano: 2015-06-25 08:39:32
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Janusz S. - 12:11 25-06-2015
Jest to pewnego rodzaju satysfakcja, gdy wszystkie moje złośliwości pod adresem koszmarnego obrazku na okładce, znalazły stuprocentowe potwierdzenie w opinii kogoś, kto przebrnął przez to niezwykłe dzieło...

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS