NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Nieustraszony" (wyd. 4)


 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 3: Tajemnica Mrocznego Lasu"

 Ziemiański, Andrzej - "Cyberpunk. Odrodzenie"

 Chokshi, Roshani - "Aru Shah i drzewo życzeń"

 Machanienko, Wasilij - "Droga Szamana. Etap 1: Początek" (nowe wydanie)

 Jadowska, Aneta - "Na wojnie nie ma niewinnych" (SQN)

 Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

 Czarny, Tomasz; Bogusz, Patryk - "Nowoczesna niewolnica"

Linki

Tepper, Sheri S. - "Trawa"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Arbai
Kolekcja: Artefakty
Tytuł oryginału: Grass
Tłumaczenie: Robert Waliś
Data wydania: Kwiecień 2015
ISBN: 978-83-7480-541-4
Oprawa: twarda
Format: 135x215
Liczba stron: 432
Cena: 39,00 zł
Rok wydania oryginału: 1989Tepper, Sheri S. - "Trawa"

Hipnotyczny galop przez planetarne połoniny


Trawa. Rubinowe granie, krwiste pogórza, polany w kolorze wina. Szafirowe morza traw z ciemnymi trawiastymi wyspami, na których rosną olbrzymie pierzaste drzewa (...)

Na tytułową planetę powieści Sherri Tepper prowadzą nas już pierwsze zdania. Bogate, fascynujące obrazy obcej, baśniowej geografii, zamieszkujących planetę niezwykłych stworzeń i elementów archaicznej struktury społecznej przeradzają się w opis Polowania, podporządkowanej porom roku aktywności stanowiącej centralny, niemal religijny element życia arystokratycznych rodów Trawy. Niezwykłe łowy poznajemy oczyma młodziutkiej, przerażonej Diamante bon Damfels, która bierze w nich udział po raz pierwszy. Hipnotyczna jazda przez wielobarwne, opustoszałe lasy i zagajniki w poszukiwaniu kryjącego się w nich lisa to coś więcej niż rozrywka; towarzyszące gonitwie upiorne ogary zdają się zagrażać myśliwym w tym samym stopniu co ściganej istocie, tajemniczych wierzchowców nie sposób nazwać końmi, a myśli i czyny jeźdźców zasnuwa cień śmierci. Tam, gdzie Tanatos, niedaleko jest i do Erosa. Udział w Polowaniu to dla Diamante wtajemniczenie, a jednocześnie utrata niewinności, w wielu znaczeniach tego słowa.
Wszystkie te emocje zawarte są już na pierwszych kilkunastu stronach powieści Tepper. Szybko dowiadujemy się też, że Trawa to znacznie więcej niż siedziby arystokratów i ich tradycyjne zajęcia. Na jedynym wolnym od roślinności obszarze planety powstało Miasto Ludu, zamieszkane przez handlarzy i rzemieślników, sąsiadujące z jedynym portem pozwalającym na międzygwiezdną komunikację. Na północy Zieloni Bracia, członkowie rządzącego się własnymi prawami, choć związanego ze Świętością, potężną organizacją religijną z siedzibą na Terrze, zakonu, zajmują się badaniem ruin miasta Arbaiów, starożytnej cywilizacji, która niegdyś zasiedliła wiele punktów kosmosu, a potem wyginęła w nieznanych okolicznościach. Opisany świat wkrótce sięga też dalej, na Terrę, czyli dawną Ziemię, gdzie sfrustrowana Marjorie Westriding Yrarier, zdradzana żona, matka dwojga nastolatków oraz działaczka charytatywna dowiaduje się, że wraz z całą rodziną (w tym i kochanką męża) zostanie wysłana na Trawę przez Świętość, by tam szukać lekarstwa na dotykającą cały wszechświat zarazę.
Konstrukcja powieści Tepper ma bardzo klasyczny charakter, niewiele tu achronologii, niedługie rozdziały żwawo posuwają akcję do przodu, kolejne informacje o przedstawionym świecie stawiają nowe zagadki, ale też przybliżają do odpowiedzi na fundamentalne pytania. Co tak naprawdę dzieje się na Polowaniu? Czym jest zaraza i dlaczego na Trawie nie występuje? Jak wyginęli Arbaiowie? Energicznie prowadzonej fabule towarzyszą rozważania dotyczące teologii i filozofii – na pierwszy plan wysuwają się pytania o odpowiedzialność za świat, rozumianą indywidualnie, ale też gatunkowo. Wiele aspektów rzeczywistości Trawy okazuje się dużo bardziej skomplikowanych niż wygląda to na początku. Możliwości manipulacji i obraz współistnienia różnych uczuć, pragnień i potrzeb w tej samej istocie, tak sugestywnie przedstawione w pierwszej scenie Polowania, powracają w różnych ujęciach na kolejnych stronach książki.
„Trawa” to też przykład literatury kobiecej w najlepszym sensie tego słowa. Charaktery głównych postaci są pokazane żywo i wiarygodnie. Ograne schematy międzyludzkich relacji wykorzystywane jako punkty wyjścia szybko ulegają pogłębieniu i zyskują na subtelności, czego najlepszym przykładem jest trójkąt złożony z Marjorie, jej męża i jego kochanki. Początkowo wydaje się, że można go podsumować kilkoma słowami: porywczy, dominujący mężczyzna, zimna, nieprzystępna, poświęcona służbie ubogim żona i trzpiotowata „ta trzecia”. Z czasem okazuje się, że o ile te określenia trudno uznać za błędne, w każdym z trójki kryje się coś więcej. Czy działalność dobroczynna to objaw szlachetności czy naiwny wyraz bezsilności? Czy tęsknotę za tym, co ładne i przyjemne, należy lekceważyć?
Takich (i ważniejszych) pytań stawia Tepper bardzo wiele, jednocześnie przedstawiając głęboko angażującą, dynamiczną akcję pokazaną na tle fascynującej, bogatej scenerii, umiejętnie łącząc wątki i podając satysfakcjonujące odpowiedzi na fabularne zagadki. W ostatecznym rozrachunku wygrywa... tęsknota do gwiazd. Czego więcej można oczekiwać od fantastycznej literatury? Świetna, pięknie wydana książka. Miejmy nadzieję, że kiedyś pojawią się na naszym rynku i dwa kolejne tomy trylogii Arbaiów, „Raising the Stones” i „Sideshow”.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2015-05-13 15:52:19
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 09:13 19-05-2015
Niby Mag nie jest zainteresowany ciągnięciem Arbai w "Artefaktach", ale może z czasem się coś odmieni... ale inne książki Tepper mają być, to dobra wiadomość.

A co do samej "Trawy", to zgadzam się z recenzją. Bardzo fajna książka.

Raven86 - 08:25 28-05-2015
Można przeczytać bez czekania na kolejne części?

Shadowmage - 09:28 28-05-2015
Tak, to samodzielna i zamknięta opowieść.

Komentuj


Konkurs

Wygraj trójpak LitTPG


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"


 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS