NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Ukazały się

McDonald, Ed - "Upadek Wron"


 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

 Lingas-Łoniewska, Agnieszka - "Obrońca noc"

 Herbert, Frank - "Dzieci Diuny" (2020)

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Doyle, Arthur Conan - "Igranie z duchami"

Linki

Price, Lissa - "Starter"
Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Starter
Tytuł oryginału: Starters
Tłumaczenie: Elżbieta Piotrowska
Data wydania: Kwiecień 2015
ISBN: 978-83-7885-678-8
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
Cena: 34,90 zł
Rok wydania oryginału: 2012
Tom cyklu: 1Price, Lissa - "Starter"

Starzy kontra młodzi


Sukces „Igrzysk śmierci” sprawił, że jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne powieści wykorzystujące podobny schemat fabularny. Wśród nich warto zwrócić uwagę na „Startera” Lissy Price: powieść może niezbyt oryginalną, ale bardzo sprawnie napisaną.

Dystopijny obraz przyszłości od pewnego czasu – a konkretnie od sukcesu „Igrzysk śmierci” (najpierw książek, potem ekranizacji) – stanowi jeden z wiodących nurtów w młodzieżowej fantastyce. Co chwilę trafiają na nasz rynek kolejne powieści wykorzystujące takie motywy. Do tej kategorii można zaliczyć również powieść Lissy Price pod tytułem „Starter”, a przy jej omawianiu nie sposób uciec od porównań do książek Suzanne Collins.
W tego typu literaturze tło historyczne, opis jak doszło do bieżącego stanu rzeczy, nie jest tak istotny, jak teraźniejszość. O realiach świata wykreowanego przez Price wiemy tylko tyle, że w przeszłości doszło do wojny, w wyniku której Stany Zjednoczone dotknęła straszliwa epidemia. Ocalały z niej jedynie dzieci oraz seniorzy, którzy byli szczepieni w pierwszej kolejności. Nagłe zniknięcie ludności w wieku produkcyjnym siłą rzeczy doprowadziło do poważnych przemian społecznych (o których za chwilę)... ale jak do nich doszło, tego autorka nie tłumaczy. To jedyna poważna wada „Startera” – być może młodym czytelnikom nie będzie ona tak przeszkadzać, jak starszym odbiorcom wychowanym na socjologicznej science fiction. Trudno jest jednak uwierzyć w bliżej niesprecyzowany splot okoliczności, który spowodował, że całe bogactwo i władza spoczywa w rękach grupy starców (zwanych Enderami), a pozbawiona rodzin młodzież (Starterzy) jest zdana sama na siebie, zepchnięta na margines i podawana ciągłej opresji.
Gdy jednak zaakceptuje się to założenie bazowe, reszta kreacji świata i rozwiązania fabularne okazują się wewnętrznie spójne. Na to tło nałożona została fabuła: Callie, jedna z bezdomnych nastolatków, zgadza się na czasowe przeniesienie do swojego ciała umysłu Endera w zamian za sowite wynagrodzenie. Sytuacja komplikuje się, gdy odzyskuje przytomność przed terminem i zmuszona jest do odgrywania roli swojej najemczyni, która zdaje się być zamieszana w niebezpieczny spisek dotyczący zarówno transferów osobowości, jak i przyszłej roli Starterów w społeczeństwie. A to dopiero początek jej problemów.
Podobnie jak u Collins, nastoletnia bohaterka ze świata biedy wkracza do najwyższej sfery społecznej, zostaje poddana zabiegom upiększającym i styka się z luksusem. Powstające napięcie pomiędzy dwoma światami i konieczność walki o bliskich sprawiają, że bohaterka daje z siebie wszystko, co najlepsze. Postaci kierują się dość podstawowymi motywami, ale w swym zachowaniu są konsekwentne.
Klasycznym motywem dla tego nurtu jest także stworzenie romantycznego trójkąta, który stawia bohaterkę przed dylematem wybrania jednego z partnerów; oczywiście uosabiających dwa światy, w których tkwi Callie. I znów Price robi to w sposób znacznie bardziej wyważony i subtelny, w zasadzie jedynie zaznaczając problem, a nie opisując go do bólu. Osoby, które cierpiały, czytając np. książki Cassandy Clare (cykle „Dary anioła” lub „Diabelskie maszyny”), nie powinny się obawiać: „Starterowi” daleko do dosłowności i męczenia tego motywu aż do granic wytrzymałości.
Powieść napisana jest lekko, a wydarzenia następują po sobie w szybkim – ale nie przesadnie – tempie. Umiejętne rozłożenie akcentów, zmiany w tempie narracji i pojawiające się powoli kolejne wskazówki dotyczące głównej tajemnicy fabularnej sprawiają, że uwaga czytelnika cały czas jest podtrzymywana. Żaden z elementów składowych powieści nie dominuje, dzięki czemu nie można wskazać jednoznacznie, komu się „Starter” najbardziej spodoba. Prawdopodobnie będą to – podobnie jak w przypadku „Igrzysk śmierci” – nastolatki, ale niekoniecznie z bezpośrednim wskazaniem na przedstawicielki płci pięknej.
„Starter” nie wyczerpuje pomysłu amerykańskiej pisarki. Ostatnie strony otwierają nowe wątki, które zostają rozwinięte w drugim tomie zatytułowanym „Enders”. Wydawnictwo Albatros zapowiada publikację powieści jesienią tego roku, więc czytelnicy, którym spodobały się losy Callie, nie będą musieli zbyt długo czekać.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-04-09 19:47:44
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"


 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS