NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bardugo, Leigh - "Oblężenie i nawałnica"

Butcher, Jim - "Zmiany"

Ukazały się

Komuda, Jacek - "Wilcze gniazdo" (wyd. 4)


 Piekara, Jacek - "Mój przyjaciel Kaligula" (2019)

 Ziemiański, Andrzej - "Pułapka Tesli" (wyd. 2)

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

 King, Stephen - "Instytut"

 Parowski, Maciej - „Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów”, tom 2

 Lewicka, Anna - "Moc"

 Brennan, Marie - "W labiryncie smoków"

Linki

Delaney, Joseph - "Zemsta czarownicy" (nowe wydanie)
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Kroniki Wardstone
Tytuł oryginału: The Spook's Apprentice
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Styczeń 2015
Wydanie: 3
ISBN: 978-83-7686-318-4
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2004
Tom cyklu: 1Delaney, Joseph - "Zemsta czarownicy"

Błędy młodego Stracharza


Ekranizacja cyklu „Kroniki Wardstone” stała się okazją do wznowienia w nowej szacie graficznej pierwszych dwóch części młodzieżowej serii Josepha Delaneya. To dobra okazja by młodzi czytelnicy rozpoczęli przygodę ze światem Stracharza.

Cykl Josepha Delaneya od pierwszego polskiego wydania „Zemsty czarownicy” w 2007 roku doczekał się już publikacji kilkunastu tomów. Przez ten czas pierwsi czytelnicy zdążyli już wyrosnąć i pojawiło się nowe pokolenie, które może być zainteresowane przygodami trzynastoletniego Toma Warda walczącego ze stworami czającymi się w mroku (niekoniecznie za sprawą średnio udanej ekranizacji pt. „Siódmy syn” niedawno goszczącej w kinach).

Powieść otwierająca „Kroniki Wardstone” stanowi klasyczne wprowadzenie do cyklu fantasy. Bez zbędnej zwłoki autor przedstawia głównego bohatera – wspomnianego powyżej Toma Warda, siódmego syna siódmego syna. Z racji takiego pochodzenia widzi on rzeczy nadprzyrodzone, niedostępne dla innych, co czyni go idealnym kandydatem na terminowanie u Stracharza: człowieka zajmującego się zwalczaniem wiedźm, duchów i innych istot wyrządzających krzywdę ludziom. „Zemsta czarownicy” opisuje jego pierwsze tygodnie w nowym fachu pełne nowej wiedzy, ale też poważnych błędów, które będą skutkowały poważnymi konsekwencjami i doprowadzą do dramatycznych wydarzeń w finale powieści.

Lekko prowadzona narracja z pewnością należy do atutów powieści, mimo iż rozwój fabuły jest dość czytelny i nie przynosi większych zaskoczeń. Wydarzenia gładko posuwają się do przodu, a bohater przeżywa kolejne przygody; chociaż należy dodać, że z racji objętości książki, tych jest jednak dość niewiele. Ponadto Delaney wyraźnie postawił na spokojny rozwój wydarzeń: na sceny pełne akcji decyduje się rzadko, w kluczowych momentach – dzięki temu nie podkręca sztucznie atmosfery, a pozwala swobodnie płynąć opowieści.

Warto dodać, że w „Zemście czarownicy” szybko zostaje wprowadzony konflikt między pragnieniami a możliwościami bohatera, co stanowi mocne jak na powieść młodzieżową zaznaczenie dylematów stojących przez postacią. Praca Stracharza nie należy do łatwych, a w dodatku budzi niechęć wśród zwykłych ludzi, w tym także jego rodziny. Powoduje to narastającą samotność i w efekcie trudne momenty dla psychiki trzynastolatka.

Omawiana tu powieść stanowi ledwie wprowadzenie do znacznie większej historii; także tylko niektóre z elementów świata wykreowanego przez Delaneya zostały bardziej szczegółowo omówione. Fabuła miała na celu przedstawienie podstawowych informacji, zaprezentowanie kluczowych bohaterów i zaintrygować czytelnika na tyle, by sięgnął po następne tomy. Zadania te zostały zrealizowane: ogólny zarys koncepcji z łatwością układa się w głowie w trakcie lektury, a jednak dość skąpe dzielenie się szczegółami dotyczącymi zawodu Stracharza oraz jego przeciwników (wiedźm, boginów i innych stworów) delikatnie intryguje i pobudza apetyt na więcej.

„Zemsta czarownicy” wydaje się być przeznaczona dla młodszych czytelników, raczej w wieku podstawówkowym niż gimnazjalnym. Przemawia za tym fabularna prostota, młody bohater oraz stosunkowo niewielka ilość drastycznych scen i opisów. W dodatku, jeśli takowe się pojawiają, to szybko są łagodzone poprzez inne wydarzenia. W sam raz, by się trochę przestraszyć, ale nie bać się zasnąć przy zgaszonym świetle.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-02-24 08:33:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Jensen, Danielle L. - "Mroczne wybrzeża"

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS