NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Delaney, Joseph - "Zemsta czarownicy" (nowe wydanie)
Wydawnictwo: Jaguar
Cykl: Kroniki Wardstone
Tytuł oryginału: The Spook's Apprentice
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: Styczeń 2015
Wydanie: 3
ISBN: 978-83-7686-318-4
Oprawa: miękka
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2004
Tom cyklu: 1Delaney, Joseph - "Zemsta czarownicy"

Błędy młodego Stracharza


Ekranizacja cyklu „Kroniki Wardstone” stała się okazją do wznowienia w nowej szacie graficznej pierwszych dwóch części młodzieżowej serii Josepha Delaneya. To dobra okazja by młodzi czytelnicy rozpoczęli przygodę ze światem Stracharza.

Cykl Josepha Delaneya od pierwszego polskiego wydania „Zemsty czarownicy” w 2007 roku doczekał się już publikacji kilkunastu tomów. Przez ten czas pierwsi czytelnicy zdążyli już wyrosnąć i pojawiło się nowe pokolenie, które może być zainteresowane przygodami trzynastoletniego Toma Warda walczącego ze stworami czającymi się w mroku (niekoniecznie za sprawą średnio udanej ekranizacji pt. „Siódmy syn” niedawno goszczącej w kinach).

Powieść otwierająca „Kroniki Wardstone” stanowi klasyczne wprowadzenie do cyklu fantasy. Bez zbędnej zwłoki autor przedstawia głównego bohatera – wspomnianego powyżej Toma Warda, siódmego syna siódmego syna. Z racji takiego pochodzenia widzi on rzeczy nadprzyrodzone, niedostępne dla innych, co czyni go idealnym kandydatem na terminowanie u Stracharza: człowieka zajmującego się zwalczaniem wiedźm, duchów i innych istot wyrządzających krzywdę ludziom. „Zemsta czarownicy” opisuje jego pierwsze tygodnie w nowym fachu pełne nowej wiedzy, ale też poważnych błędów, które będą skutkowały poważnymi konsekwencjami i doprowadzą do dramatycznych wydarzeń w finale powieści.

Lekko prowadzona narracja z pewnością należy do atutów powieści, mimo iż rozwój fabuły jest dość czytelny i nie przynosi większych zaskoczeń. Wydarzenia gładko posuwają się do przodu, a bohater przeżywa kolejne przygody; chociaż należy dodać, że z racji objętości książki, tych jest jednak dość niewiele. Ponadto Delaney wyraźnie postawił na spokojny rozwój wydarzeń: na sceny pełne akcji decyduje się rzadko, w kluczowych momentach – dzięki temu nie podkręca sztucznie atmosfery, a pozwala swobodnie płynąć opowieści.

Warto dodać, że w „Zemście czarownicy” szybko zostaje wprowadzony konflikt między pragnieniami a możliwościami bohatera, co stanowi mocne jak na powieść młodzieżową zaznaczenie dylematów stojących przez postacią. Praca Stracharza nie należy do łatwych, a w dodatku budzi niechęć wśród zwykłych ludzi, w tym także jego rodziny. Powoduje to narastającą samotność i w efekcie trudne momenty dla psychiki trzynastolatka.

Omawiana tu powieść stanowi ledwie wprowadzenie do znacznie większej historii; także tylko niektóre z elementów świata wykreowanego przez Delaneya zostały bardziej szczegółowo omówione. Fabuła miała na celu przedstawienie podstawowych informacji, zaprezentowanie kluczowych bohaterów i zaintrygować czytelnika na tyle, by sięgnął po następne tomy. Zadania te zostały zrealizowane: ogólny zarys koncepcji z łatwością układa się w głowie w trakcie lektury, a jednak dość skąpe dzielenie się szczegółami dotyczącymi zawodu Stracharza oraz jego przeciwników (wiedźm, boginów i innych stworów) delikatnie intryguje i pobudza apetyt na więcej.

„Zemsta czarownicy” wydaje się być przeznaczona dla młodszych czytelników, raczej w wieku podstawówkowym niż gimnazjalnym. Przemawia za tym fabularna prostota, młody bohater oraz stosunkowo niewielka ilość drastycznych scen i opisów. W dodatku, jeśli takowe się pojawiają, to szybko są łagodzone poprzez inne wydarzenia. W sam raz, by się trochę przestraszyć, ale nie bać się zasnąć przy zgaszonym świetle.Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2015-02-24 08:33:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS