NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi" (2018)

Watts, Peter - "Poklatkowa rewolucja"

Ukazały się

Piekara, Jacek - "Płomień i krzyż", tom 2


 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Vonnegut, Kurt - "Opowiadania wszystkie"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Seltzer, David - "Omen"

 Kisiel, Marta - "Pierwsze słowo"

 Kloss, Jacek - "Ziemia złych uroków", tom 1

 Riordan, Rick - "9 z dziewięciu światów"

Linki


Hobb, Robin - "Królewski skrytobójca" (wyd. 3)
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Trylogia Skrytobójcy
Tytuł oryginału: Royal Assassin
Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Data wydania: Październik 2014
Wydanie: 3
ISBN: 978-83-7480-451-6
Oprawa: twarda
Liczba stron: 640
Cena: 45,00
Rok wydania oryginału: 1996
Tom cyklu: 2Hobb, Robin - "Królewski skrytobójca"

Fabuła „Królewskiego Skrytobójcy” rozpoczyna się w miejscu, gdzie skończyła się poprzednia część cyklu. Bastard Rycerski wraca w końcu do domu – a z nim do tego świata wraca czytelnik. Aby przekonać się wraz z bohaterem, że mimo wydarzeń, które zakończyły tom pierwszy, w Koźlej Twierdzy niewiele się zmieniło. Zwycięstwa nie są ostateczne, zaplatane są nowe intrygi, a przeciwnik staje się przebieglejszy i groźniejszy. Dla bohatera oznacza to nowe kłopoty – znacznie poważniejsze niż w części pierwszej. Dla czytelnika – to początek nowej przygody rozpisanej na kilkaset stron. Tak samo pochłaniającym stylem (niżej podpisanego: niemal bez reszty), jaki Robin Hobb zaprezentowała w „Uczniu Skrytobójcy”.

Owszem, powieść już nie zaskakuje czytelnika tak, jak przy pierwszym zetknięciu z wykreowanym światem w „Uczniu...”. Ale za to autorka przygotowała nowe przygody, nowe intrygi. Innymi słowy: zbudowała fabułę być może przewyższającą tę z „Ucznia...”. Bohaterowie są już znani. Świat również. Dzięki temu można docenić zamysł autorki, która zaczęła go rozbudowywać, pogłębiać, komplikować. Nawet ze znanych postaci autorka potrafi wydobyć coś więcej, aby zaskoczyć czytelnika (księżna Cierpliwa, książę Władczy). Przy tym pokazuje ich słabe strony (Błazen), niemoc, która paraliżuje ruchy. A dzięki temu niektóre postaci, wydawałoby się, że wpływowe, okazują się tak samo nieporadne i niepotrafiące sprostać wyzwaniom, jak zwykłe fabularne pionki.

Takie cieniowanie postaci okazuje się potrzebne. Ponieważ problemem, pułapką fabularną są właśnie postacie. Nie ma co ukrywać, że czytelnik bez problemu będzie w stanie podzielić bohaterów na Dobrych i Złych. W związku tym dodanie tu i ówdzie odrobiny szarości lub niuansów sprzyja uczłowieczeniu postaci. Nawet książę Władczy, w ramach prawdopodobnej motywacji, która nim kieruje, staje się postacią bardziej ludzką, ułomną, dającą się nieco zrozumieć – choć nie usprawiedliwić (to jednak wciąż lider Złych). Ten łatwy do dokonania podział na Dobrych i Złych sprawiał momentami, że zżymałem się nad postępowaniem Bastarda i „jego” Ekipy. Aż prosiłoby się o „drogę na skróty”, o użycie noża w ciemności, o zamanifestowanie siły. Tymczasem ta słabość Dobrych jest naturalną konsekwencją tego, że są szlachetni, dotrzymują przysiąg, są – jak to ładnie ujmują politycy – państwowcami. Obca im prywata, zemsta. Liczy się tylko dobro królestwa, wierność, lojalność i honor. Ileż razy takie konstruowanie postaci niszczyło całe fabuły fantasy – nie sposób zliczyć. Robin Hobb doskonale balansuje, czy też operuje tymi schematami właśnie poprzez delikatne cieniowanie bohaterów, ale i też realistyczne pokazywanie, ile kosztuje ich przyjmowanie takiej postawy. Czyni to bez sentymentów, niekiedy brutalnie. Ale ma to wszystko sens i nadaje opowieści i postaciom ludzkiego wymiaru.

Styl opowieści nie zmienił się w stosunku do części pierwszej. Przez to od lektury nie można się oderwać. Kiedy już miałem odkładać książkę, zawsze wygrywała pokusa, aby przeczytać jeszcze jeden rozdział. Dzięki temu, nawet nie obejrzałem się, kiedy skończyłem czytać powieść. Pociesza to, że do przeczytania pozostała równie opasła trzecia część trylogii. A potem przyjdzie czekać na nową trylogię autorki. Z pewnością przesadzam na tym etapie lektury (i roku), ale mam wrażenie, że w roku 2015, w fantasy na polskim rynku próżno będzie można szukać lepszych powieści. Robin Hobb będzie mogła konkurować sama ze sobą.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2015-02-12 09:02:51
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

dzudo-honor - 20:10 12-02-2015
Kurcze jakby nie ta przerwa w ABŚ obstawiałbym w ciemno Sandersona do korony. Kwestia gustu zresztą..

Shadowmage - 08:35 13-02-2015
Mnie trochę dziwią zachwyty Romka nad Hobb. Znaczy to nie jest zła pisarka, ale nigdy nie była dla mnie w pierwszej lidze fantasy.

Galvar - 16:10 14-02-2015
Shadowmage pisze:Mnie trochę dziwią zachwyty Romka nad Hobb.
Ja tam jestem nimi pozytywnie zaskoczony. :P

romulus - 15:02 16-02-2015
Shadowmage pisze:Mnie trochę dziwią zachwyty Romka nad Hobb. Znaczy to nie jest zła pisarka, ale nigdy nie była dla mnie w pierwszej lidze fantasy.

Moim zdaniem na polskim rynku fantasy panuje taka nuda, że page turnery Robin Hobb naprawdę potrafią wywołać szybsze bicie serca.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Księżną Jeleń"


Wygraj dwa tomy "Viriona"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

Recenzje

Simmons, Dan - "Triumf Endymiona"


 Raduchowska, Martyna - "Spektrum"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka"

 El Akkad, Omar - "Ameryka w ogniu"

 Podlewski, Marcin - "Bezkres"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Dick, Philip K. - "Cudowna broń"

 King, Stephen - "Outsider"

Fragmenty

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Drzewo wspomnień"

 Dworakowski, Witold - "Pani Czterdziestu Żywiołów"

 Kiszela, Marcin - "Ostatni prorok"

 Sudomir, Agnieszka - "Szablon"

 Brzezińska, Anna - "Woda na sicie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS