NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

Zamiatin, Jewgienij - "My"

Ukazały się

Tolkien, J.R.R. - "Gospodarz Giles z Ham. Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila"


 Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Zwycięski" (2020)

 Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"

 Pełka, Leonard J. - "Polska demonologia ludowa"

 Lewandowska, Magdalena i Małgorzata - "Żmije" (ebook)

 zbiór opowiadań - "Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2020", tom 2

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Atherton, Gertrude - "Dzwon we mgle"

Linki


Co nas czeka w 2015 roku?

Minął styczeń, a z nim poświąteczno-noworoczny marazm na rynku wydawniczym. Coraz częściej pojawiają się plotki i zapowiedzi dotyczące tegorocznych premier: jest więc materiał do naszego corocznego zestawienia książek, na które warto czekać w bieżącym roku. Jak zwykle będzie to mieszanina faktów (o ile można tak nazwać płynnie zmieniające się realia zapowiedzi książkowych) oraz naszych spekulacji, niejednokrotnie podlanych nadziejami i oczekiwaniami.
Pełen, stale aktualizowany plan zapowiedzi znajdziecie tutaj.

Hity prawie murowane


Już na początku lutego ukażą się cztery książki z „Uczty Wyobraźni”: „Laguna” Nnedi Okorafor, „Diaspora” Grega Egana, „Obudź się i śnij. Tchrosty i inne wy-tchnienia” Iana R. MacLeoda i „Brasyl” Iana McDonalda. Seria jest marką samą w sobie, a tak mocne uderzenie na początku roku zwiastuje dużo dobrej lektury; nawet jeśli w tym zestawie dominują autorzy już w naszym kraju dobrze rozpoznawalni. Przypuszczać należy również, że na półki księgarń w tym roku trafi jeszcze kilka pozycji z serii – w 2014 roku ukazało się w niej rekordowe osiem pozycji. W 2015 pewnie tak dobrze nie będzie, ale liczymy na jeszcze 2-3 tytuły. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to „The Water Knife” Paolo Bacigalupiego i długo odkładany pierwszy tom „Ksiąg krwi” Clive’a Barkera. Według najnowszych informacji znajdzie się też miejsce na jakąś książkę Christphera Priesta („Rozłąka”), ale nie wiadomo, czy ten sam los spotka kolejne wznowienie Jeffa Noona („Pyłki”) albo „Lanark” Alasdaira Greya. Być może Mag nas jeszcze czymś zaskoczy?


Zaskoczeń nie powinno być natomiast w drugiej serii tego wydawnictwa. „Artefakty” co prawda dopiero mają zadebiutować, ale ich plan wydawniczy znany jest już od jakiegoś czasu (oczywiście przesunięcia dat mogą się jeszcze pojawić). Szczegóły można prześledzić na karcie serii, ale warto wspomnieć przynajmniej o trzech ważnych książkach. Po pierwsze ukaże się słynna powieść Johna Brunnera „Wszyscy na Zanzibarze” – chyba najgłośniejsza pozycja z klasyki science fiction, która się u nas nie ukazała. Oprócz tego warto naszym zdaniem czekać na "The Rediscovery of Man. Norstrilia" Cordwainera Smitha, „Trawę” Sheri S. Tepper oraz „Nightwings” Roberta Silverberga. A to tylko niektóre z interesujących pozycji.

Jeśli chodzi o polską prozę, też jest na co czekać, bo wszystko wskazuje, że w 2015 r. ukażą się przynajmniej dwie długo oczekiwane pozycje. Pewniakiem jest „Pamięć wszystkich słów” Roberta M. Wegnera, kolejny tom „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Data premiery na razie jest trzymana w tajemnicy, ale książka jest już po redakcji i z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że ukaże się w okolicach Pyrkonu.
Mniej pewna jest premiera „Rekursji” Jacka Dukaja. Niby wszystko na to wskazuje, ale nigdy nic nie wiadomo w przypadku tego autora: a nuż wyjdzie mu kilkutomowe dzieło, albo też niezadowolony wywali większość tekstu do kosza? Niemniej trzeba trzymać kciuki za ukazanie się jego nowej pozycji, a w międzyczasie na pocieszenie pewnie ukaże się „Starość aksolotla”. Według wcześniejszych zapowiedzi ma być to lekka i szybka powiastka o końcu świata, naparzających się robotach i tajemnicy duszy ludzkiej.


Wśród książek, na które czekamy, jest też nowa odsłona „Kroków w nieznane”. Pierwsze informacje o antologii pewnie ukażą się zapewne w drugiej połowie roku, ale wierzymy, że i tym razem selekcjoner Mirek Obarski stanie na wysokości zadania. Fani Neila Gaimana natomiast w kwietniu powinni się ucieszyć z premiery nowego zbioru opowiadań pt. „Trigger Warning”. Co prawda kilka tekstów z niego już się u nas ukazało, ale nie każdy ma do nich dostęp, więc przyjemnie będzie mieć opowiadania zebrane w jednym miejscu.
Na koniec jeszcze jeden potencjalny hit: „Ancillary Justice” Ann Leckie. Książka zgarnęła cały stos nominacji i nagród, więc oczekiwania są spore. Czy będą zaspokojone? Okaże się, gdy Akurat wypuści polską wersję na rynek.

Ciąg dalszy nastąpi


Fantastyka, a fantasy w szczególności, żyje cyklami. Wielu czytelników czekających na kolejne tomy swoich ulubionych serii powinno się ich doczekać w tym roku. Kilka cieszących się popularnością ma w swojej ofercie Rebis. Na luty planowane są na przykład „Skradzione dusze” Terry’ego Goodkinda, czyli już czternasty tom „Miecza prawdy”. W późniejszym terminie mają się ukazać również kontynuacje cykli Glena Cooka: „Delegatur nocy” oraz „Imperium grozy”.
Inne warte wspomnienia sequele to „Ukojenie” Jeffa VanderMeera (ebook już jest, ale problemy z drukarnią spowodowały, że papierowa wersja ma mieć oficjalną premierę w lutym) czy wydany już „Długi Mars” Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. Być może również kolejny, czwarty tom w 2015 trafi do księgarń? Wszak angielska premiera „The Long Utopia” jest zaplanowana na czerwiec.


W cyklach ukazują się również prequele: jednym z nich jest „Clariel” Gartha Nixa. Wstęp do „Starego Królestwa” ma się ukazać nakładem Wydawnictwa Literackiego na wiosnę. Również nietypową kontynuacją (ma ukazać na dniach), jest „Muzyka milczącego świata” Patricka Rothfussa – nowela opisująca kilka dni z perspektywy Auri, jednej z drugoplanowych postaci „Kronik królobójcy”.

W 2014 roku Mag dostał czkawki z wydawaniem porozpoczynanych serii urban fantasy. Niemniej, jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w tym roku ukażą się kolejne tomy serii takich jak „Akta Harry’ego Dresdena” Jima Butchera, przygód Matthew Swifta Kate Griffin i Petera Granta Bena Aaronovitcha, a może także „Projektu Milkweed” Iana Tregillisa.


Również Fabryka Słów będzie kontynuowała porozpoczynane cykle. Wydawało się na przykład, że „Oko Jelenia” jest już zakończone, ale w zapowiedziach pojawiła się kolejna część, „Sowie Zwierciadło”. Najwyraźniej Andrzej Pilipiuk nie próżnuje – premiera w marcu. Pod koniec roku powinna się ukazać druga z trzech części „Białej reduty” Tomasza Kołodziejczaka, a w międzyczasie spodziewać się należy kolejnej odsłony przygód „Takeshiego” Mai Lidii Kossakowskiej. Nie wolno zapomnieć o innym flagowym „tasiemcu” tego wydawnictwa. „Kościany Galeon” Jacka Piekary to podobno ostatni prequel przygód Mordimera Madderdina; przy czym użycie słowa „podobno” jest wielce wskazane. Jedno jest tylko pewne – na zapowiadaną od prawie 10 lat „Czarną śmierć” przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na pewno też wydawnictwo będzie kontynuowało swoje postapokaliptyczne serie; podobnie jak nakładem Insignis ukażą się kolejne powieści z „Uniwersum Metro 2033”.

Wznowień czar


Trochę niepokojącym trendem jest ukazywanie się kolejnych wznowień zamiast wydawania nowych serii. Być może niewiele ciekawego się ukazuje na zagranicą; albo też w czasach niepokoju finansowego bezpieczniej jest inwestować w rzeczy, które już się raz dobrze sprzedały? Tak czy inaczej w najbliższym czasie możemy się spodziewać wielu starych-nowych premier.

Mocne uderzenie w tej kategorii szykuje Mag. Cykle Robin Hobb zaczął już w zeszłym roku, a w tym będzie kontynuował: na pierwszy ogień idzie „Trylogia Złotoskórego”. Na razie nie wiadomo, czy wydawnictwo zdecyduje się na wznowienie „Żywostatków”, ale fanów twórczości tej autorki ucieszy zapewne fakt, że w zamian powinny się ukazać nowe, wcześniej niepublikowane w Polsce książki (np. „Fitz and the Fool Trilogy”). Na początku roku ukaże się też wznowienie „Anioła nocy” Brenta Weeksa.
Cieszy również planowane wznowienie „Pierwszego prawa” Joe Abercrombiego, w szacie graficznej dostosowanej do innych jego książek wydanych przez Maga. Na deser będzie nowe wydanie zbioru Susanny Clarke „Damy z Grace Adieu” ze świata powieści „Jonathan Strange i pan Norrell”. A może i sama powieść doczeka się wznowienia, jeśli serial BBC odniesie sukces?
W zeszłym roku Akurat wydało „Czerwone koszule” Johna Scalziego i nie jest to koniec przygody z tym autorem. Wydawnictwo planuje wznowienie cyklu rozpoczynającego się „Wojną starego człowieka”. Dwa pierwsze tomy ukazały się dawno temu nakładem ISY, ale nie doczekaliśmy się zakończenia. Może uda się już w 2015 r.?


Skoro o ekranizacjach mowa, to są one dość istotnym czynnikiem decydującym o wznowieniach i nowych edycjach. Wraz z premierą kolejnego sezonu „Gry o tron” ukaże się kolejna książka George’a R.R. Martina z „Pieśni Lodu i Ognia” w nowej szacie graficznej, a goszczący niedawno na ekranach kin film „Siódmy syn” spowodował reedycję dwóch pierwszych tomów „Kronik Wardstone” Josepha Delaneya. Należy mieć nadzieję, że Jaguar pójdzie za ciosem i będzie wydawał kolejne tomy cyklu.

Spodziewać się też należy, że Fabryka Słów swoim zwyczajem wznowi niektóre ze swoich hitów w nowych okładkach. Taki los spotkał już w styczniu „Cykl inkwizytorski” Jacka Piekary, ale w odwodzie pozostaje kilka innych serii. Prószyński i S-ka będzie kontynuował wznawianie książek Orsona Scotta Carda (najpierw „Teatr cieni”), a to wydawnictwo wraz z Albatrosem i Rebisem będzie nas karmiło kolejnymi wznowieniami mistrzów (i rzemieślników) horroru: Stephena Kinga, Grahama Mastertona czy Deana Koontza. Będzie tego sporo, wystarczy przejrzeć już teraz opublikowane zapowiedzi.


Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne odsłony akcji BookRage, sporo ciekawych pozycji ma szansę trafić na czytniki. Jeśli twórcy akcji pójdą za ciosem, czeka nas kolejne spotkanie z prozą Anny Brzezińskiej, Krzysztofa Piskorskiego, a może i Marcina Mortki. Pojawiły się nawet plotki o premierowym tekście Feliksa W. Kresa, ale jest to raczej pobożne życzenie. Nie należy natomiast wykluczyć elektronicznych wersji utworów z lat 60-tych i 70-tych, chociaż na tym polu zdecydowaną przewagę ma Solaris.

Coś dla młodych


Hitem powinien być cykl Joe Abercromiego. Pierwszy tom, „Half a King”, ma się ukazać już w marcu. Czekamy z niecierpliwością, żeby się przekonać, jak ten autor sprawdzi się w młodzieżowej formule... na razie sobie tego nie wyobrażamy.
Wielbicieli przygód Willa i Halta na pewno ucieszy fakt przyjazdu do Polski Johna Flanagana, a jeszcze bardziej zapowiadany na jesień trzynasty tom „Zwiadowców”. Nie zwalnia tempa Rick Riordan – jest szansa, że jeszcze pod koniec roku ukaże się u nas „The Sword of Summer”, pierwszy tom nowego cyklu dla młodzieży. Tematyka jakby znajoma – młody bohater musi uratować świat przed zagładą. Tym razem jednak autor odpuszcza sobie mitologię starożytnej Grecji i Rzymu, a sięga po nordyckie sagi. Czyżby Loki ponownie szykował się do roli Bad Guya?


Potencjalnym hitem może okazać się zapowiadane przez Albatrosa „Magisterium I” autorskiego tandemu Cassandry Clare i Holly Black. Jak dotąd autorkom udawało się bezbłędnie trafić w gusta młodocianych czytelników, więc dlaczego tym razem miałyby zaliczyć wpadkę?
Z naszych rodzimych twórców można w ciemno obstawiać Rafała Kosika, którego kolejne tomy „Felixa, Neta i Niki” cieszą się niesłabnącą popularnością. Na pewno trzy grosze dorzuci Marcin Mortka, chociaż akurat jego twórczość jest skierowana do bardzo młodego czytelnika. Nie wiadomo do końca, co dzieje się z „Szatanem i spółką”, czyli kolejnym projektem Konrada T. Lewandowskiego. Z chwilą ogłoszenia pomysłu na kontynuacje „Szatana z siódmej klasy” przez Internet przeszła fala krytyki, z drugiej strony nic nie sprzedaje się lepiej niż skandal.

Będą... albo nie


Cechą charakterystyczną naszego rynku wydawniczego jest niepewność, a dotyczy ona przede wszystkim (chociaż nie tylko) książek, które dopiero się ukazały (lub są w planach) na zachodzie. Większość wymienionych poniżej książek mogłaby trafić do kategorii hitów, ale skoro na razie nie ma pewności, co do ich polskiej premiery (ale plotki, przynajmniej co do niektórych, się pojawiają), to zamieszczamy je tutaj.

Wygląda na to, że w tym roku nie możemy liczyć na nową książkę Dana Simmonsa (na George’a R.R. Martina też nie), ale nie ma co narzekać: w zamian prawdopodobnie ukaże się najnowsza powieść Neala Stephensona. Każda jego książka to wydarzenie; mamy nadzieję, że nie inaczej będzie z „Seveneves”. Pierwsze opisy mówiące o resztkach ludzkiej cywilizacji skonfrontowanej z rozwiniętą i sfeminizowaną grupą chcącą skolonizować Ziemię brzmią obiecująco.
W zeszłym roku ukazała się nowa powieść Davida Mitchella, a ponieważ od jakiegoś czasu jego książki regularnie wydaje Mag, to można się spodziewać, że i „The Bone Clocks” ujrzymy w tym roku na półkach księgarń w naszym kraju. Być może doczekamy się również „Domu z liści” Marka Z. Danielewskiego? Tutaj jednak jesteśmy sceptyczni, bo piszemy o nim regularnie od kilku lat i nic specjalnie w jego kwestii się nie zmienia. No ale jeśli nie teraz, to kiedy?
Obecne zapowiedzi mówią, że „The Thorn of Emberlain”, czwarty tom „Niecnych Dżentelmentów” Scotta Lyncha ukaże się na Zachodzie w sierpniu. Jeśli tak się w istocie stanie – a w przypadku tego autora pewnym niestety być nie można – to i polska edycja powinna nastąpić dość szybko: wszak Republika złodziei” ukazała się niemal równolegle z premierą oryginału. A może ukaże się również „The Bastards and the Knives” - zbiór opowiadań z tego świata?


Co do powyższych tytułów istnieją poszlaki, że się ukażą, ale powiedzieć tego nie można o następnych książkach. Na przykład Zysk i S-ka regularnie, chociaż z dużym opóźnieniem, wydaje Chinę Miéville’a. Skoro jego nowy zbiór „Three Moments of an Explosion” ma się ukazać dopiero latem, to czy polski wydawca wyrobi się przed grudniem? Pewnie nie, ale nadzieję mieć można. Podobnie zresztą jak z kolejną częścią „Silosu” Hugh Howeya. Papierowy Księżyc to najbardziej nieprzewidywalne z naszych wydawnictw, więc można tylko strzelać w ciemno, czy „Dust” się w tym roku ukaże. Obstawiamy, że tak. Może też Rebis zainwestuje w rozpoczęte serie i ukaże się np. „The Shadow Throne” Django Wexlera (kontynuacja „Tysiąca Imion”)? Ponadto dopiero w listopadzie na Zachodzie ukaże się najnowsza powieść Trudi Canavan „Angel of Storms” – jeśli Galeria Książki zdąży ją opublikować na Boże Narodzenie, będzie hit pod choinkę.

Na razie cicho o tym, żeby Terry Pratchett miał wydać kolejną powieść ze „Świata Dysku”, ale być może doczekamy się czegoś innego: w tym roku na Zachodzie planowane jest wydanie zbioru światodyskowych sztuk „All the Discworld’s a Stage” – może Prószyński i S-ka zdecyduje się na jego szybką publikację, w końcu dość regularnie wydaje większość zbiorów i okołodyskowych publikacji Pratchetta.


Liczymy też, że grupa polskich pisarzy nas nie rozczaruje. Nie ma co prawda jeszcze oficjalnych zapowiedzi, ale liczymy, że w tym roku ukażą się kontynuacje książek Pawła Majki (przede wszystkim „Pokoju światów”, ale może także „Dzielnicy obiecanej”?) czy Marcina Jamiołkowskiego (ptaszki ćwierkają, że drugi tom przygód Herberta Kruka będzie nosił tytuł „Dzwon i order”). A może ktoś nas zaskoczy nowym projektem? Wszak już od kilku lat czekamy na premierowe teksty Jarosława Grzędowicza czy Anny Brzezińskiej, żeby tylko wspomnieć najgłośniejsze nazwiska. Chociaż chyba nie będzie to niestety Rafał Kosik z „Różańcem”.

Gratka dla kolekcjonerów


Kupujecie książki, bo ładnie wyglądają? Wymieniacie stare egzemplarze w miękkich okładkach na twardookładkowe z obwolutą? Jeśli tak, to ta kategoria jest dla was. Takie ekskluzywne wydania dotyczą przede wszystkim wznowień oraz serii z ugruntowaną pozycją. Celuje w nich Dom Wydawniczy Rebis wznawiający w świetnej oprawie graficznej książki Philipa K. Dicka. W tym roku w serii będzie można spodziewać się 3-4 nowych pozycji, z czego potwierdzone są na razie „Oko na niebie” i „Przypomnimy to panu hurtowo”. Spodziewać się także należy kolejnych książek z uniwersum „Diuny” pisanych przez Kevina J. Andersona i Briana Herberta. Na pierwszy ogień pójdzie prawdopodobnie „Droga na Diunę”, ale kolejka jest całkiem spora.


W ofercie innych wydawnictw warto będzie zwrócić uwagę na wznowienie dylogii „Ilion/Olimp” Dana Simmonsa, które ukaże się prawdopodobnie w takiej samej szacie graficznej, co wcześniejsze jego książki w wydawnictwie Mag: „Cykl Hyperioński”, „Drood” czy „Trupia otucha”. A gdyby tak jeszcze wznowili „Terror”... cóż, pomarzyć zawsze można. Jest też szansa, że „Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego wreszcie doczekają się wydania, na jakie zasługują.

Co jeszcze w trawie piszczy


Przynajmniej kilka książek, szczególnie polskich autorów, jest dużą niewiadomą. W ciągu kilku miesięcy mają się ukazać m.in. książki science fiction „Kraniec nadziei” Rafała Dębskiego i „Osobliwość” Dariusza Domagalskiego, inspirowane pobytem na misji w Afganistanie „Łzy diabła” Magdaleny Kozak czy powieść o zombie pt. „Szczury Wrocławia” Roberta J. Szmidta, a w dalszej perspektywie „Pamięć wody” Jakuba Ćwieka. To wszystko rozpoznawalni autorzy, więc być może wśród tych tytułów kryje się jakaś perełka... albo duże rozczarowanie.

Jeszcze większą niewiadomą są debiutanci. Obecnie w ich wydawaniu celuje Genius Creations: już mają kilka niezłych książek na koncie, a według zapowiedzi w 2015 r. szykują prawdziwą ofensywę nowych nazwisk. Wstępnie możemy zwrócić uwagę na Artura Laisena, na którego dwie książki („CK Monogatari”, „Studnia Zagubionych Aniołów”) mieliśmy okazję rzucić okiem, ale być może w gronie mniej znanych autorów kryje się więcej przyszłych gwiazd fantastyki?
Ostatnio coś zamilkł Powergraph, ale mamy nadzieję, że to cisza przed burzą. W zeszłym roku była mowa o zbiorze opowiadań Jakuba Nowaka: przeczytalibyśmy to z wielką przyjemnością. Chodzą też słuchy, że Anna Kańtoch finiszuje z nową powieścią. Może się ukaże w tym roku?


Zamykając temat zapowiedzi, należy wspomnieć o tak zwanych stałych pozycjach. Na pewno Solaris będzie kontynuował swoje serie („Archiwum polskiej fantastyki”, „Galaktyka Gutenberga”, „Krytycy o fantastyce”) – ogłoszonych tytułów starczy im zapewne na więcej niż rok, a w międzyczasie prawdopodobnie będą się pojawiać nowe. Również Drageus będzie kontynuował swój znak firmowy, czyli wydawał (stare i nowe) serie space oper i militarnej fantastyki.

Z kolei szum medialny wokół nowych „Gwiezdnych Wojen” powinno wykorzystać wydawnictwo Amber. Być może w związku z decyzją Disneya o „anulowaniu” dotychczasowych książek wydawnictwo pokusi się o nowe wydanie kanonicznych tytułów, czyli nowelizacji scenariuszy filmowych. Potencjalnym hitem mogą okazać się także nowe powieści napisane zgodnie z nowymi regułami. W ofercie „bursztynowej” oficyny pewnie nie zabraknie także miejsca na książki towarzyszące filmowi „Jurassic World” czy kolejne wydanie „Niezgodnej” Veroniki Roth.

***

Powyżej przedstawiliśmy jedynie wycinek zapowiedzi na bieżący rok; zapewne część z nich się nie ukaże, a na ich miejsce pojawią się zupełnie inne – być może tak samo lub nawet bardziej interesujące – tytuły. Niemniej można się już pokusić o wybór najciekawszych książek: my wybraliśmy piętnaście, spośród których możecie wyselekcjonować według was tę najciekawszą.

Zapowiedzi 2015

Ankieta została zakończona
Na którą książkę czekasz najbardziej?
Greg Egan - "Diaspora"
 7 
Paolo Bacigalupi - "The Water Knife"
 3 
John Brunner - "Wszyscy na Zanzibarze"
 11 
Jacek Dukaj - "Rekursja"
 17 
Robert M. Wegner - "Pamięć wszystkich słów"
 43 
Neal Stephenson - "Seveneves"
 20 
David Mitchell - "The Bone Clocks"
 4 
Ann Leckie - "Ancillary Justice"
 3 
Neil Gaiman - "Trigger Warning"
 5 
Terry Goodkind - "Skradzione dusze"
 2 
Andrzej Pilipiuk - "Sowie zwierciadło"
 3 
Tomasz Kołodziejczak - "Biała reduta", t.2
 3 
Joe Abercrombie - "Half a King"
 5 
Scott Lynch - "The Thorn of Emberlain"
 10 
Hugh Howey - "Dust"
 0 
Czekam na coś innego
 14 

Autor: Katedra


Dodano: 2015-02-02 09:34:52
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 11:57 02-02-2015
Dukaj? Serio? ;P

niepco - 13:58 02-02-2015
Ukażą się też zapewne "Opowieści z Majipooru" Silverberga:-)

nosiwoda - 14:10 02-02-2015
Ancillary justice i Ancillary sword są bardzo w porząsiu.

Tigana - 14:39 02-02-2015
Chyba najbardziej czekam na Wegnera, chociaż obawiam się, że jego powieść będzie przypominać Eriksona.

Shadowmage - 14:43 02-02-2015
Tigana pisze:Chyba najbardziej czekam na Wegnera, chociaż obawiam się, że jego powieść będzie przypominać Eriksona.
Już poprzednia przypominała :P

A ja w sumie nie wiem na co czekam najbardziej, jakiś taki niezdecydowany jestem. Postawiłem na Stephensona, ale równie dobrze mogła to być jedna z pięciu innych książek.

Tigana - 15:54 02-02-2015
Shadowmage pisze: Już poprzednia przypominała :P

Ale wątki północno-zachodnie broniły się bohaterami i natężeniem heroizmu. Boję się południa i wschodu.

Shadowmage - 16:03 02-02-2015
Wiesz, dla mnie nie było to pejoratywne określenie :) Poza tym najbardziej IMO widać było to w "Niebie ze stali".

Yans - 17:04 02-02-2015
A wiadomo co piszczy u Mareka Huberatha ? Czy w ogóle coś pisze ?

Shadowmage - 17:22 02-02-2015
Yans pisze:A wiadomo co piszczy u Mareka Huberatha ? Czy w ogóle coś pisze ?
Ja nic nie wiem... ale jeśli miałby pisać rzeczy jak "Portal...", to może lepiej, żeby już tego nie robił...

bio - 22:26 02-02-2015
Zakładam, że Brunner mnie jednak rozczaruje po tylu latach, ale czekam niezmiennie.

Spike - 01:45 03-02-2015
nosiwoda pisze:Ancillary justice i Ancillary sword są bardzo w porząsiu.

Serio tak ci się to podobało? :roll: Przeczytałem "Ancillary Justice" zeszłej jesieni i dla mnie to było jednak rozczarowanie - książka bardzo ładnie napisana, owszem, ale niestety kiepsko przemyślana. Tam się całkiem sporo rzeczy w ogóle nie trzyma kupy, poza tym konstrukcja fabuły też pozostawia sporo do życzenia (przez pierwsze pół książki nie dzieje się kompletnie nic i brniesz przez snuja, a potem na pokładzie 'Justice of Toren' pada rozkaz i nagle akcja leci na złamanie karku aż do końca - można było to bardziej równomiernie rozłożyć).

agrafek - 09:01 03-02-2015
"Terror" Simmonsa ciągle leży smutny na taniej w Krakowie.

Shadowmage - 09:10 03-02-2015
agrafek pisze:"Terror" Simmonsa ciągle leży smutny na taniej w Krakowie.
Ale wydanie jest nieszczególne... niemniej jak ktoś nie ma, to migiem powinien się zaopatrzyć.

Skoro się już pojawiłeś, to skomentuj odnośnie własnych planowanych książek :D

nosiwoda - 09:51 03-02-2015
Spike pisze:
nosiwoda pisze:Ancillary justice i Ancillary sword są bardzo w porząsiu.

Serio tak ci się to podobało? :roll: Przeczytałem "Ancillary Justice" zeszłej jesieni i dla mnie to było jednak rozczarowanie - książka bardzo ładnie napisana, owszem, ale niestety kiepsko przemyślana. Tam się całkiem sporo rzeczy w ogóle nie trzyma kupy, poza tym konstrukcja fabuły też pozostawia sporo do życzenia (przez pierwsze pół książki nie dzieje się kompletnie nic i brniesz przez snuja, a potem na pokładzie 'Justice of Toren' pada rozkaz i nagle akcja leci na złamanie karku aż do końca - można było to bardziej równomiernie rozłożyć).

To już bardziej przyczepiłbym się do konstrukcji Ancillary sword, gdzie mamy w sumie taki przerywnik na galaktycznej prowincji. Ale nadal - właśnie w porząsiu. Nie genialna, nie łamiąca konwencje - w porząsiu.

agrafek - 10:13 03-02-2015
Z dalszymi ciągami może być w tym roku różnie. Bardzo chciałbym wyrobić się z drugim tomem "Pokoju Światów", ale nie wiem, czy mi się to uda. Drugi tom "Dzielnicy..." to na razie czysta potencjalność.

Najpierw muszę się wyrobić z innymi zobowiązaniami. Na początek z opowiadaniami.
Najprawdopodobniej w tym roku ukaże się space opera w Rebisie. Pojawi się też coś nowego we wrześniu, ale o tym na razie zbyt wiele powiedzieć nie mogę, bo wydawca nie zaczął jeszcze promocji.

Montgomery - 10:22 03-02-2015
Mnie się marzy, że Solaris jednak dokończył "Umierającą Ziemię" Vance'a.

Mamerkus1 - 20:40 03-02-2015
A ja będę czekał do końca świata na Endless things :/

Shadowmage - 12:09 04-02-2015
Obawiam się, że koniec świata jest właściwym terminem... w obu ww. przypadkach.

toto - 10:12 07-02-2015
Le Guin - "Ekumena" wydana jak "Ziemiomorze" i wybór opowiadań. Tego bym chciał. I jeszcze "Spisek przeciw ludzkiej rasie" Ligottiego. Może Okultura pójdzie za ciosem?

Shicho - 17:37 07-02-2015
"Spisek przeciwko ludzkiej rasie" jest już tłumaczony przez Mateusza Kopacza (info z blogu Wojciecha Guni - "Labirynt z liści") i faktycznie wygląda na to, że zostanie wydany przez Okulturę:

"W planach na pierwszą połowę 2015 roku mamy wydanie zaległego numeru pisma HERMAION poświęconego technologiom ekstazy; publikację 6. numeru TRANS/WIZJI; oraz, rzecz jasna, książki: IBOGAINĘ Petera Franka, ODCZYNIANIE SIEBIE Christophera S. Hyatta oraz SPISEK PRZECIW LUDZKIEJ RASIE Thomasa Ligottiego. A może coś innego. Kto nie oczekuje nieoczekiwanego, ten nie doczeka się tego!"

Shadowmage - 08:33 09-02-2015
O, to bardzo fajnie. Taki horror/grozę, to ja nawet mogę czytać.

Shicho - 11:50 09-02-2015
Szkoda, że ubiegłoroczne wydanie zbioru opowiadań Wojciecha Guni - "Powrót" - przeszło prawie bez echa - tzn. jest znane, ale jedynie w pewnych kręgach (np. Carpe Noctem, H. P. Lovecraft). A przecież jeśli komuś spodobało się "Teatro Grottesco", to jest duża szansa, że i z powyższych opowiadań będzie zadowolony. Pewnie wynika to z faktu, że "Agharta" to raczej niszowe wydawnictwo, a sam autor - tłumacz i fascynat twórczości Ligottiego - jest niezbyt znany szerszemu odbiorcy. Wprawdzie kilka jego opowiadań, np. "Ojciec", "Zachwyt", można przeczytać na blogu, który prowadzi, i zdecydować, czy warto się bliżej zainteresować, ale z drugiej strony, podobnie jak w przypadku Ligottiego, istnieje prawdopodobieństwo, że przypadkowy czytelnik będzie ślizgał się jedynie po powierzchni tych utworów i, znudzony, odstawi je do kąta. Nikogo więc nie namawiam, bo i tematyka wyjątkowo ponura i dołująca, i trzeba jednak lubić i znać takie klimaty, aby w pełni docenić pracę, jaką autor wykonał.

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Binet, Laurent - "Cywilizacje"


 Weeks, Brent - "Gorejąca biel"

 Liu, Cixin - "Wędrująca Ziemia"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki"

 Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Szostak, Wit - "Cudze słowa"

Fragmenty

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS