NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Pielewin, Wiktor - "Batman Apollo"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Cykl: Wampir Rama
Tytuł oryginału: Бэтман Аполло
Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Data wydania: Wrzesień 2014
ISBN: 978-83-08053-87-4
Oprawa: miękka
Format: 123 x 197 mm
Liczba stron: 512
Cena: 44,90 zł
Tom cyklu: 2



Pielewin, Wiktor - "Batman Apollo"

Z wampirami przez limbo, Rosję i popkulturę


Młody wampir Rama, czyli dawny młody moskwianin Roman, przeżył pierwsze wtajemniczenia w podziemny i powietrzny świat, kąsał i był kąsany, poznał bogów i ich ziemskich pośredników, zarządzających rasą ludzką będącą w istocie hodowaną przez wampirów trzodą dojną, dowiedział się o rządzącymi ludzką rzeczywistością glamourze i dyskursie oraz głęboko się zakochał. Ostatecznie jednak stracił ukochaną Herę (a raczej to Hera straciła głowę (a raczej to głowa Hery straciła resztę ciała)). Tak w supertelegraficznym skrócie wygląda fabuła napisanej w 2006 roku, a wydanej w Polsce dwa lata później przez W.A.B. powieści Wiktora Pielewina „Empire V”. Jesienią ubiegłego roku ukazała się u nas, tym razem za pośrednictwem Wydawnictwa Literackiego, jej kontynuacja, „Batman Apollo”. Z myślą o tych, którzy „Empire V” nie czytali, autor umieszcza na początku książki krótkie omówienie podstawowych koncepcji przedstawionych w pierwszej części przygód Ramy.

Akcja „Batmana Apollo” zaczyna się bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w „Empire V” – od pogrzebu ciała Hery. W zasadzie niezmieniony pozostaje styl opowieści: pozornie szybka, a właściwie niespiesznie tocząca się akcja jest gęsto przetykana popfilozoficznymi wykładami o naturze świata. W „Batmanie” Rama wkracza na kolejny poziom wampirzej społeczności, przygotowując się do roli limbo-nurka, a następnie zaczynając ją wypełniać. Nic nie jest tu takie, na jakie wygląda. Wypełnione animogramami zmarłych limbo okazuje się na bieżąco kreowane przez nurków – odgrywających Charonów, posługujących się odpowiadającymi GPS wamponawigatorami undead, a kolejne warstwy (nie-)rzeczywistości nakładają się na siebie i przenikają. Schopenhauerowskie koncepcje istnienia i interpretacje historii buddyzmu przedstawia martwy od setek lat hrabia Drakula, skądinąd w powieści będący niezwiązanym z Transylwanią londyńczykiem, a tołstojowską teorię zbratania wykłada w praktyce Ozyrys. Przed oczyma czytelnika odsłaniają się coraz to nowe hierarchie bóstw i władców, do Wielkiej Myszy dołącza Wielki Wampir, a tytułowy batman imperator okazuje się grać z Ramą w okrutną, a może tylko złośliwą grę... Do ironicznych, gorzkich nawiązań do współczesnej i historycznej Rosji (pojawia się tu Vlad Putin, Vladimir Nabokov i Pussy Riot i protesty w Moskwie z 2012 roku), obecnych już w „Empire V”, dołącza tu i satyryczne ujęcie świata zachodniego – w końcu wampiry rosyjskie różnią się od swoich amerykańskich braci.

Opisany wyżej powieściowy chaos utrzymuje do pewnego stopnia w ryzach błyskotliwa, pełna ironii i humoru narracja. Kolejne elementy układanki zdają się do siebie logicznie pasować, choć spojrzenie na całość pokazuje świat czysto absurdalny. Spadanie (metaforyczne, ale i dosłowne) na coraz to głębsze poziomy powieściowej scenerii chwilami staje się nużące, trudno traktować poważnie nowe informacje o naturze bytów, gdy wiemy już, że lada chwila okażą się one podobnie błędne, czy też podobnie prawdziwe, jak poprzednie. Jeśli jednak słowo „postmodernizm” nie budzi w Was nerwowych drgawek, a żywiołowe mieszanie filozofii, polityki i popkultury nie tyle oburza, co zachęca, to lektura „Batmana Apollo” dostarczy Wam wiele przyjemności. Miłego lotu.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2015-01-28 10:09:05
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS