NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Kristoff, Jay - "Bezświt"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Martin, George R.R. - "Świat Lodu i Ognia. Nieznana historia Westeros oraz Gry o Tron"
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia
Tytuł oryginału: The World of Ice and Fire
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Listopad 2014
ISBN: 978-83-7177-926-8
Oprawa: twarda
Liczba stron: 336
Cena: 69,90 zł
Rok wydania oryginału: 2014Martin, George R.R. - "Świat Lodu i Ognia"

Świat pełen detali


Historyczno-geograficzne opracowanie dotyczące świata wykreowanego w „Pieśni Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina bez wątpienia powstało na fali popularności serialu produkowanego przez HBO. Jednakże, w odróżnieniu od większości tego typu książek, zasługuje na uwagę wszystkich fanów prozy amerykańskiego pisarza.

„Pieśń Lodu i Ognia”, głównie dzięki serialowi produkowanemu przez stację HBO, zyskała niezwykłą popularność… a to oznacza szanse na nielichy zarobek. Efektem jest masa publikacji nawiązujących w mniej lub bardziej ciekawy sposób do książek lub ekranizacji (tak jak to miało miejsce chociażby w przypadku popularności ekranizacji „Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni” czy multimedialnego projektu „Gwiezdnych Wojen”). Jednakże w tym tłoku znaleźć można również perełki. Taką jest właśnie „Świat Lodu i Ognia”.
O tym, że nie jest to książka przypadkowa, świadczy już zestaw autorów. Nazwisko Martina oczywiście nikogo nie dziwi, ale warto zwrócić uwagę na osoby wymienione drobniejszym drukiem. Elio M. Garcia Jr i Linda Antonsson od lat rozwijają stronę poświęconą „Pieśni Lodu i Ognia” i opiekują się wiki na temat cyklu. Ich specjalizacja i wiedza sięgnęła tego stopnia, że sam GRRM kontaktuje się z nimi, gdy chce potwierdzić jakiś detal czy doprecyzować szczegół, który wymyślił w którejś z wcześniejszych książek. Można mieć więc pewność, że książka o podtytule Nieznana historia Westeros oraz „Gry o Tron” będzie faktycznie zgodna z kanonem.
W tym momencie należy się wyjaśnienie: omawiana tu książka bazuje jedynie na tym, co stworzył Martin; wariacje fabularne opracowane na potrzeby serialu nie są brane pod uwagę. Zresztą zakres czasowy opracowania koncentruje się na wydarzeniach sprzed akcji „Pieśni Lodu i Ognia” (a nawet dość skąpo traktuje wydarzenia z opowiadań zebranych w „Rycerzu Siedmiu Królestw”). To przede wszystkim opracowanie historyczne (wzorowane na kronikę pisaną przez maestra) zbierające rozrzucone po sadze szczegóły dotyczące przeszłości: historii, legend i mitów z odległych krain.
Kilka słów o zawartości i układzie książki. Całość rozpoczyna się od historii starożytnej: czasów znanych jedynie z legend i szczątkowych zapisów, od Ery Świtu aż po przybycie do Westeros Aegona Zdobywcy. W tej części więcej jest spekulacji niż faktów, ale rzuca światło na kilka wydarzeń wzmiankowanych w martinowskim cyklu (przy czym należy zaznaczyć, że jeśli coś u Martina jest okryte tajemnicą, to takim w „Świecie Lodu i Ognia” pozostaje). Następnie opisany jest Podbój oraz panowanie poszczególnych władców z dynastii Targaryenów, aż do jej upadku. To burzliwy okres i jego kronika jest interesującą lekturą.
Następnie opisane są poszczególne krainy składające się na Siedem Królestw: z ich historią (często sięgającą do zamierzchłych czasów), geografią, charakterystyką panującego rodu czy stolicy regionu. Informacje tutaj zamieszczone w zasadzie nie dublują się z wcześniejszymi, a nierzadko stanowią ich uzupełnienie. Ostatnia część opisuje regiony poza Westeros – od Wolnych Miast, poprzez Wyspy Letnie i krainy położone na Essos, a na Asshai przy Cieniu kończąc. Tutaj najmniej jest precyzyjnych informacji, a poszczególne wpisy są przeważnie dość skromne.
Na odrębną pochwałę zasługuje sposób wydania tej pozycji. Na wysokiej jakości papierze mnóstwo jest świetnych grafik, map i innych elementów wzbogacających tekst i pozwalających wczuć się klimat snutych przez narratora opowieści. Warto jednocześnie nadmienić, że mimo wielu ilustracji, książka nabita jest tekstem: jej lektura zajmuje zaskakująco dużo czasu. Błędów czy nieścisłości przy takim nagromadzeniu informacji (m.in. zamienienie miejscami panowania dwóch królów na osi czasowej, pewne nieścisłości między mapami, itp.) jest zaskakująco niewiele i nie wpływają na odbiór całości. Jeśli bym miał wymienić jedną rzecz, której zabrakło, to jest nią mapa sąsiedniego kontynentu, Essos. A przynajmniej fragmentów położonych najbliżej Westeros.
Na koniec jedna ciekawostka. W opisach dalekich krain, z których do Westeros docierają jedynie przetworzone przez czas i odległość pogłoski, pojawiają się nawiązania do prozy H.P. Lovecrafta i mitologii Cthulhu. Odniesienia nie są nachalne i raczej stanowią mrugnięcie oka do czytelnika i hołd dla twórczości Samotnika z Providence, ale ich tropienie może stanowić dodatkowy smaczek dla czytelników.
„Świat Lodu i Ognia” jest doskonałą pozycją dla fanów świata wykreowanego przez George’a R.R. Martina. Pięknie wydana i pełna detali książka stanowi świetne uzupełnienie prozy amerykańskiego pisarza. Jeśli chcecie dowiedzieć się w szczegółach, jak wyglądała zagłada Valyrii, podróż Nymerii, inwazja Andalów na Westeros czy podbój kontynentu przez Aegona Zdobywcę (a także dziesiątek innych wydarzeń), to jest właśnie pozycja dla was.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2014-12-17 12:10:50
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Anonymous - 14:04 17-12-2014
A jest coś więcej na temat innych i dzieci lasu?

Shadowmage - 14:25 17-12-2014
O Dzieciach Lasu jest trochę (głównie o ich walce z Pierwszymi Ludźmi i wykończeniu przez Andalów), ale nie spodziewaj się szczegółów ich życia społecznego :)
O Innych prawie nic - kilka wzmianek, na zasadzie niepotwierdzonych legend i plotek. Więcej chyba jest już o olbrzymach.

ASX76 - 18:13 17-12-2014
"Piękna" to jest dopiero cena. :P

Shadowmage - 18:21 17-12-2014
Szczerze powiedziawszy za takie wydanie i ilość tekstu, to wcale wysoka nie jest. Tym bardziej, że realnie można kupić poniżej pięciu dych.

ASX76 - 10:48 18-12-2014
Za 336 stron?!? Oh, man... ;)

Shadowmage - 15:52 18-12-2014
Kupujsz komiksy. To powinno ci starczyć za odpowiedź.

ASX76 - 18:06 18-12-2014
Komiksy to co innego... :)

Shadowmage - 18:20 18-12-2014
W przypadku tej książki nie widzę różnicy.

Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS