NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Wśród gwiazd"

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Butcher, Jim - "Rycerz lata"
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena
Tytuł oryginału: Summer Knight
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Sierpień 2013
ISBN: 978-83-7480-369-4
Oprawa: miękka
Format: 135x202
Liczba stron: 472
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 2002
Tom cyklu: 4Butcher, Jim - "Rycerz lata"

Między Zimą a Latem


Harry Dresden przyciąga kłopoty. Po tragicznych wydarzeniach z końca „Śmiertelnej groźby” popadł w depresję i odciął się od świata... ale świat nie zapomniał o nim. Po raz kolejny musi stawić czoła niebezpieczeństwom znacząco przerastającym jego możliwości, a stawką jest nie tylko jego życie.

Seria „Akta Harry’ego Dresdena” rozwijała się niemrawo. Po średnich dwóch pierwszych tomach dopiero napisana z większym rozmachem „Śmiertelna groźba” przyniosła oczekiwane emocje. Czwarta część cyklu Jima Butchera idzie w ślady swojej bezpośredniej poprzedniczki; miejscami być może nawet popadając w zbyt dużą epickość.
„Rycerz lata”, podobnie jak wcześniejsze tomy, może być czytany jako osobna powieść, ale jednocześnie sporo w nim nawiązań do przeszłych losów głównego bohatera; tam gdzie trzeba, autor wprowadza retrospekcje i przywołuje konieczne szczegóły, ale robi to znacznie subtelniej niż chociażby w „Pełni księżyca”. Jednocześnie opisywane wydarzenia są bezpośrednią konsekwencją zajść opisanych w „Śmiertelnej groźbie”.
W poprzednim tomie Dresden wszedł w krwawy konflikt z domem wampirów, który w efekcie wypowiedział wojnę magom; gdyby tego było mało, to narobił sobie długów wśród elfów – a te traktują ich egzekucję śmiertelnie poważnie. W „Rycerzu lata” oba te wątki powracają niczym bumerang: bohater z jednej strony musi udowodnić Białej Radzie, że nie złamał żadnego prawa i jest godzien bycia magiem (inaczej sprzedadzą go wampirom za pokój), a jednocześnie zostaje wplątany w intrygę między dwoma dworami elfów: zimowym i letnim. Stawka jest niebagatelna, bo wojna w NigdyNigdy będzie miała realne przełożenie na świat rzeczywisty; tak to jest, gdy magiczne istoty uosabiają jednocześnie siły natury.
Konstrukcja fabularna powieści nie należy do skomplikowanych. Kluczem do obu celów przyświecających Dresdenowi jest rozwikłanie tajemnicy pewnego morderstwa. Jak przystało na ten nurt urban fantasy, bohaterowi przytrafiać się będzie wiele nieprzyjemnych rzeczy, ale dzięki uporowi będzie parł do celu. Założenia fabuły sugerują formę kryminału, ale tak jak to miało miejsce we wcześniejszych tomach, sukces nie jest efektem intelektu czy żmudnej pracy dochodzeniowej, a wypadkową wsadzania kija w mrowisko i szczęścia. „Akta Harry’ego Dresdena” nie mają zachwycać skomplikowaną intrygą, a przygodową, wręcz awanturniczą fabułą i chandlerowskim bohaterem, który – mimo wszelkich przeciwności losu – nigdy nie zgina karku i jak z rękawa sypie uszczypliwymi i zabawnymi tekstami. W swej kategorii, szczególnie od trzeciego tomu, cykl Butchera sprawdza się całkiem nieźle.
Z nowych elementów w serii warto zwrócić uwagę na rozbudowanie mitologicznego tła w NigdyNigdy, czyli krainie rządzonej przez elfy. Dzięki bohaterowi zmuszonemu do działania między siłami Zimy i Lata czytelnik poznaje kluczowe postaci oraz mechanizmy zachodzące w magicznym świecie. Wizja Butchera co do zasady nie odbiega znacząco od tych znanych z popkultury, ale też nie zniechęca sztampowością. Warto przy tym wspomnieć, że akcja powieści prowadzi po raz pierwszy do wydarzeń na większą skalę dziejących się w NigdyNigdy. Pojawiająca się w ten sposób epickość niekoniecznie pasuje do charakteru serii.
Z recenzowaniem serii takich jak ta jest jeden zasadniczy problem: jeśli ktoś złapał bakcyla już na początku, to będzie kontynuował przygodę; jeśli nie, to pozytywna ocena n-tej odsłony raczej go do powrotu nie przekona. Poszczególne tomy nie różnią się jakością aż tak znacząco, by zmienić opinię: po prostu trzeba lubić tę odmianę urban fantasy, a wtedy przygody Harry’ego Dresdena się spodobają. Na plus cyklu należy zaliczyć, że autor stara się nie stać w miejscu i cały czas rozwija świat i wprowadza nowe wątki. Robi to jednocześnie na tyle oszczędnie, by materiału starczyło na długo: a patrząc na liczbę wydanych na Zachodzie tomów (na tę chwilę piętnaście powieści plus opowiadania), gospodarka pomysłami musi być oszczędna. Póki jednak będzie umiał tworzyć ciekawie nakreślone fabuły, a umiejętność nawiązywania do popkultury oraz humor nadal będą działać tak jak w „Rycerzu lata”, fani serii nie powinni być rozczarowani, sięgając po kolejne tomy.


Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2014-12-13 19:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS