NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Ukazały się

Jones, Diana Wynne - "Ruchomy zamek Hauru"


 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Adeyemi, Tomi - "Dzieci prawdy i zemsty"

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Riggs, Ransom - "Konferencja ptaków"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi", tom 2

 Ćwiek, Jakub - "Topiel"

 Holmberg, Charlie N. - "Papierowy mag"

Linki

"Funky Koval. Bez oddechu"
Wydawnictwo: Sound Tropez
Data wydania: Październik 2014
Format: Płyta CD MP3
Cena: 29,90 złFunky Koval. Bez oddechu (audiobook)

Pomysł, aby „przetwarzać” komiksy na audiobooki wydawał mi się karkołomny i ryzykowny. Nie wyobrażałem sobie, że to da się zrobić w sposób, który obrazkową substancję komiksową przetworzy na ciekawą opowieść dźwiękową. Na szczęście, goście z Sound Tropez mają większą wyobraźnię od mojej i podjęte ryzyko opłaciło się. Z recenzji pierwszej części przygód Thorgala wiedziałem, że wtedy dali radę, a przyjęcie tamtego audiobooka było, zdaje się, entuzjastyczne.

Nie inaczej mają się sprawy z kultowym polskim komiksem o przygodach Funky Kovala. Jestem na tyle stary, że mogę bez problemu napisać, że także dla mnie Funky Koval, eks żołnierz, pracownik prywatnej agencji detektywistycznej, to postać z czasów dojrzewania. Także dojrzewania w popkulturze wlewającej się do Polski drzwiami i oknami. Jak to się mówi, dzisiejsza młodzież, ma na wyciągnięcie ręki Spidermana, Batmana, Supermana, całe pstrokate uniwersa Marvela czy DC, począwszy od komiksów, na filmach kończąc. Dla nastolatka takiego jak ja, dojrzewającego w latach 90. XX wieku Funky Koval to było odkrycie na miarę wielkiego, porażającego – uwaga, brzydkie angielskie słowo – mindfucka. Nie tropiłem wówczas odniesień do PRLu zawartych w treści komiksu. Byłem, na szczęście, na tyle ich nieświadom, że do dziś powrót do tego komiksu, jest – przede wszystkim – powrotem do nastoletniej radochy, przygody i fascynacji, jaką ten komiks wnosił do szarego i nudnego życia nastolatka w tamtym okresie.

Ten przydługi wstęp tetryczejącego powoli recenzenta był po to, aby pokazać, że podchodziłem do tej adaptacji w sposób ostrożny i nieufny. Nawet mimo sukcesu Sound Tropez z pierwszym Thorgalem. O ile na komiks patrzę dziś z sentymentem, ale i trzeźwą oceną jego mankamentów, to jednak nie chciałem sobie deptać wspomnień. Na szczęście, nie musiałem, bo Sound Tropez spisało się znakomicie.

Słuchowisko trwa około półtorej godziny. Fabuła obejmuje pierwszą część. A zatem poznajemy Kovala, kiedy szuka i znajduje zatrudnienie jako detektyw w agencji „Universs”, następnie uczestniczy w kilku przygodach, aby wreszcie udać się na DB-4. W roli Kovala – Eryk Lubos. Nie rozpoznałem głosu tego, w mojej ocenie, bardzo charakterystycznego aktora. Z komiksu pamiętam, że Koval to taki samiec alfa, kozak, który wchodzi do pokoju, wszyscy na niego patrzą, pod wpływem jego testosteronu miękną panny, a panowie ustawiają się w szeregu, aby dać się mu poklepać po plecach. Przy tym jest niepoprawny, niezdyscyplinowany i nie boi się ostrej walki. Koval w wykonaniu Eryka Lubosa nie od razu mi się taki wydał. W zasadzie, to Koval w jego wykonaniu był nieco bardziej stonowany. Ale nadal pozostał zawadiackim kozakiem. W miarę upływu czasu aktor postać bohatera rozwijał i kupował mnie, jako słuchacza. Nie mam zastrzeżeń – nie trzymam się kurczowo wizerunku z komiksu, bo nie widzę w tym sensu. W roli Brendy – partnerki i przyjaciółki Kovala – Anna Dereszowska. Ta aktorka ma tak seksowny i uwodzący głos, że stawianie jej jakichkolwiek zarzutów byłoby z mojej strony nieco żenującym czepianiem się. Zresztą, nawet takich nie mam.

O innych aktorach nie wspominam, nie dlatego, że nie warto, ale dlatego, że nie mieli dużo do zagrania. Mimo to, nawet w rolach drugoplanowych obsada była wyśmienita: Mariusz Bonaszewski, Jacek Rozenek, Roch Siemianowski (żyjący klasyk w tym gatunku, moim zdaniem), Maria Seweryn i inni. Choć może przy Marii Seweryn warto się zatrzymać. Nie tylko po to, aby chwalić grę, co wspomnieć o jej postaci. Gra ona rolę prokuratora przesłuchującego Kovala. W komiksie jej nie ma. Dodano ją do słuchowiska ponieważ wynikało to, jak mniemam, z naturalnej potrzeby. Cała koncepcja audiobooka sprowadza się do dodania czegoś, co z braku innych określeń, nazwę poziomem narracyjnym. W zasadzie fabuła komiksu została przedstawiona w formie retrospekcji. Koval opowiada treść fabuły przesłuchującym go prokuratorom. Było to dobrym kluczem do dodania do komiksu niezbędnej narracji, aby uczynić komiksową strukturę opowieści strawną, zrozumiałą dla słuchacza. Zdało to egzamin znakomicie, moim zdaniem. Z kolei nowe dialogi czy cała dopisana narracja nie psują w ogóle fabuły komiksu. Do tego wprowadzono ciekawe efekty dźwiękowe, a raczej muzyczne „obrazujące” wydarzenia w wyobraźni słuchacza. Nie wiem, czy mam rację, ale wydaje mi się, że zarówno muzyka, jak i same efekty dźwiękowe pasowały do klimatu końca lat 80-tych. Kojarzyły mi się z efektami ze starych gier komputerowych i nadawały temu słuchowisku takiego oldskulowego powabu.

Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy przygód Kovala. Półtorej godziny nagrania zleciało bardzo szybko. Dynamicznie opowiedziana fabuła nie dawała czasu, aby zwrócić uwagę na fakt, że komiksowe fabuły z „Bez oddechu” były, w gruncie rzeczy, mało skomplikowane. Nic to. Ważne, że sentyment pozostał, a dzięki audiobookowi zachciało mi się wrócić do komiksu.


Autor: Roman Ochocki
Dodano: 2014-12-08 23:49:20
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"


 Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS