NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"


 Sanderson, Brandon - "Słowa światłości" (twarda okładka)

 Knaak, Richard A. - "Malfurion" (Blizzard Legends)

 Atwood, Margaret - "Testamenty"

 North, Claire - "U schyłku dnia"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Atwood, Margaret - "Opowieść Podręcznej" (2020)

 Cummings, Lindsay; Alsberg, Sasha - "Nexus"

Linki

Hill, Joe - "Rogi" (wyd 2., filmowe)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tytuł oryginału: Horns
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Data wydania: Październik 2014
Wydanie: 2, filmowe
ISBN: 978-83-7961-114-0
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 376
Cena: 24,00 zł
Rok wydania oryginału: 2010Hill, Joe - "Rogi"

Poznasz człeka złego po rogach jego


Żywot pisarza lekkim nie jest. Pomijając przyziemne kwestie rynkowe i finansowe, każda osoba parająca się prozą musi zmierzyć się z widmem tradycji. Każdy z gatunków ma określoną historię i kultowe dzieła, nie można więc uciec od porównań i swoistego starcia z tymi, którzy tworzyli wcześniej. Joe Hill ma jeszcze ciężej – ma ojca, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zarabiających pisarzy świata. Cień Stephena Kinga nie zaszkodził jednak „Rogom”, które są po prostu dobrą powieścią.
W ciągu roku Ignatius Perrish z kochającego chłopaka z perspektywami zmienił się w zatraconego w alkoholu i bezsensowym związku samotnika, którego nienawidzi cała okolica. Wszyscy są bowiem przekonani, że zgwałcił i zamordował swą dziewczynę, anielską nie tylko z wyglądu Merrin. Kolokwialnie rzecz ujmując, Ig jest w czarnej... dolnej części pleców. A gdyby tego było mało, pewnego poranka budzi się z rogami na głowie. Gdy przekonuje się, że nie są to majaki spowodowane alkoholowymi ekscesami wieczora poprzedniego, udaje się do lekarza. Szybko okazuje się, że rogi mają ciekawy wpływ na osoby spotykane przez chłopaka – nie tylko mieszają im w pamięci, ale też zmuszają do zwierzania się ze swych żądz i występków. Dla protagonisty zaczyna się czas szaleństwa i zemsty.
W „Rogach” najlepsze jest to, co kryje się pod powierzchnią. Na pierwszy rzut oka jest to powiem dość wulgarna powieść kryminalna ze sporą domieszką niesamowitości. Główny bohater obdarzony zostaje mocami i z ich pomocą chce wymierzyć sprawiedliwość. Szybko jednak okazuje się, że dar jest w równej mierze przekleństwem, a jego pochodzenie jeszcze pogarsza sprawę. Sednem „Rogów” jest bowiem zło oraz jego natura. Zło przybiera tu wiele form i rozpatrywane z różnych perspektyw. W tym kontekście Ignatius Perrish jest świetnie wykreowaną postacią – nie dość, że musi sobie poradzić z darem i chęcią zemsty, to jeszcze jest przez niemal wszystkich dookoła postrzegany za wcielenie zła. Hill między wierszami zadaje czytelnikowi pytania o genezę zła oraz o to, jak daleko można się posunąć, chcąc to zło ukarać. Ciekawym zagadnieniem jest także wątek Szatana i rozważania nad jego rolą w niebiańsko-piekielnych relacjach.
Siła prozy Joe Hilla bierze się w dużej mierze z kunsztu literackiego. Posługuje się on językiem prostym, lecz bardzo ewokacyjnym. W przepełnionych perwersją i brutalnością wyznaniach napotkanych osób nie brakuje wulgaryzmów i sugestywnych opisów czynności seksualnych, lecz granica groteski nie zostaje przekroczona. W dodatku ta mroczna strona jest równoważona przez symbolikę niebiańską. Tu można mieć drobne zastrzeżenie do autora, gdyż czasem nawiązania do anielskich cech Merrin są zbyt nachalne. Świetnie za to wyszła część pisana z perspektywy mordercy. Jest to niezwykle niepokojące spojrzenie na świat oczami psychopaty. Najstraszniejszą cechą tego fragmentu jest jego normalność, która dobitnie ukazuje jak cienka linia dzieli poczytalność od niepoczytalności. Aby czytelnik nie zbliżył się zbytnio do tej granicy, autor obficie korzysta z czarnego humoru. Czasem dowcip służy mu do obśmiania ludzkiej dwulicowości, a czasem jest przykładem reakcji obronnej.
Wszystko to sprawiło jednak, że ucierpiała warstwa fabularna powieści. Bohater poznaje tożsamość mordercy bardzo szybko, więc jedyną motywacją dla niego pozostaje zemsta. Jednak można odnieść wrażenie, że dość szybko wątek ten schodzi na drugi plan. Ważniejsze stają się wspomniane wcześniej kwestie związane z konfliktem dobra i zła, a także wewnętrzne przemiany bohatera. Płynność akcji zostaje mocno przez to zaburzona w środkowej części powierzchni. Początek robi mocne wrażenie, a zakończenie jest satysfakcjonujące i (na całe szczęście) dalekie od typowego happy endu.
Niezależnie od tego, czy „Rogi” będą porównywane z dziełami Stephena Kinga, czy też nie, jest to po prostu dobra powieść. Joe Hill umiejętnie wplótł rozważania na ważkie tematy w opowieść pełną ludzkich słabości i żądz, a wszystko to okrasił solidną porcją czarnego humoru. Co prawda gdzieś po drodze zboczył z fabularnej ścieżki, lecz nie ma to znacznego wpływu na całokształt. Drugą powieść Amerykanina można z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom literatury fantastycznej (nie tylko horroru).


Autor: Jakub „Qbuś” Nowak
Dodano: 2014-11-26 17:30:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj nowości wydawnictwa Initium


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Chiang, Ted - "Wydech"


 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

Fragmenty

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS