NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"

Ukazały się

McDonald, Ed - "Upadek Wron"


 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 World of Warcraft: Kronika. Tom II

 Muller, Xavier - "Erectus"

 Lingas-Łoniewska, Agnieszka - "Obrońca noc"

 Herbert, Frank - "Dzieci Diuny" (2020)

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Doyle, Arthur Conan - "Igranie z duchami"

Linki

Dick, Philip K. - "Krótki, szczęśliwy żywot brązowego Oxforda" (wyd. kolekcjonerskie)
Wydawnictwo: Rebis
Kolekcja: Dzieła Wybrane Philipa K. Dicka
Tytuł oryginału: The Short Happy Life of the Brown Oxford
Tłumaczenie: Przekład zbiorowy
Data wydania: Czerwiec 2014
ISBN: 978-83-7818-536-9
Oprawa: twarda
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 624
Cena: 59,90 złDick, Philip K. - "Krótki, szczęśliwy żywot brązowego Oxforda"

Jak wykuwała się stal, czyli Philip K.Dick drzewiej


W wydawanej przez Rebis serii Dickowskiej przyszła kolej na opowiadania. Zawartość „Krótkiego szczęśliwego żywota brązowego Oxforda” wskazuje, że edycja będzie oparta na opublikowanym po raz pierwszy w 1987 roku w Stanach Zjednoczonych pięciotomowym zbiorze „The Collected Stories of Philip K.Dick”. Pierwsza część, której dotyczy niniejsza recenzja, obejmuje 25 opowiadań napisanych w latach 1947-1953. Mamy więc do czynienia z tekstami napisanymi przez bardzo młodego (przypomnijmy, urodzonego w 1928 roku) pisarza, mającego jeszcze czekać długie lata na szersze uznanie – pierwsza jego nagradzana powieść, „Człowiek z Wysokiego Zamku” ukazała się dopiero w 1961 roku. Co może istotniejsze, napisanymi w czasach, gdy fantastyka wyglądała zupełnie inaczej.

Lektura zawartości tomu w dużej części odpowiada oczekiwaniom. Nawet jeśli pamiętamy, że w czasach powstawania opowiadań katalog ogranych fantastycznych motywów było dużo uboższy niż dzisiaj, kilka opowiadań razi naiwnością i przewidywalnością, kilka innych zaś – w tym tytułowe – to tylko mniej lub bardziej udane anegdotki. Poruszana w tekstach tematyka sięga od międzygwiezdnych i międzyepokowych podróży, przez odniesienia do zimnej wojny i jej konsekwencji, aż po zapowiadające przyszłą twórczość Dicka kwestie zaglądania pod podszewkę rzeczywistości. To te ostatnie utwory wydają się zdecydowanie najciekawsze: opowiadający o niespodziewanej zmianie życia prowadzącego stację benzynową Shadracha Jonesa „Król elfów”, przedstawiający prozaiczne wydarzenia nabierające przez zmianę perspektywy upiornego, dramatycznego charakteru „Roog” czy mój faworyt: „Budowniczy”, historia mężczyzny, który konstruuje w swoim ogrodzie łódź. Właśnie w „Królu elfów” i w „Budowniczym” pojawia się też postać bohatera tak wielu późniejszych powieści Kalifornijczyka: nieznaczącego wiele everymana, który musi się zmierzyć z tym, że postrzegana przez niego rzeczywistość ulega pewnej odmianie. Co ciekawe, nawet w przeciągu kilku lat, z których pochodzą zebrane w książce teksty, daje się zauważyć rozwój pisarski: schematyczne podejście do podróży w czasie w „Stabilizacji” czy „Czaszce” ustępuje miejsca oryginalniejszym pomysłom w niewiele późniejszych „Człowieku, który był zmienną”, „Sondzie przyszłości” czy „Wypłacie”.

Bardzo interesujące są zamieszczone w antologii teksty wstępne, napisane przez Michaela Bishopa, Rogera Zelazny'ego i samego Dicka. W kontekście zmagań o krytyczne uznanie tekstów SF klasyfikują wczesną twórczość Amerykanina jako potencjalnie wartościową literaturę, a jednocześnie zawierają zdania jasno twierdzące, że dla Kalifornijczyka kluczową, przesądzającą o sukcesie cechą książek fantastycznych nie są ich walory literackie, a nowatorstwo koncepcyjne na poziomie przedstawianego świata. Interesujące, choć niewątpliwie budzące kontrowersje, jest też proponowane przez Dicka rozróżnienie między SF a fantasy – ta pierwsza ma opisywać rzeczywistość nieistniejącą, acz możliwą, ta druga zwolniona jest od potencjalnej wiarygodności.

Miłośnicy amerykańskiego autora i czytelnicy zainteresowani historią literatury fantastycznej znajdą w „Krótkim szczęśliwym żywocie brązowego oksforda” sporo informacji i ciekawostek. Poszukiwacze dobrych opowiadań kilka perełek. I jedni, i drudzy będą na pewno niecierpliwie czekać na kolejne tomy krótkich tekstów Dicka, zawierające twórczość ze złotego okresu pisarza. I jedni i drudzy powinni być wdzięczni Rebisowi za staranność i kompletność, z jaką wydaje dzieła zebrane autora, którego wpływu na współczesną fantastykę nie sposób przecenić.Autor: Adam Skalski
Dodano: 2014-07-12 12:22:14
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

jolan - 16:45 21-07-2014
Klasyka. Trochę kosztuje, ale chyba podmienię stare wydanie Prószyniaka na wznowienie w twardej oprawie, będzie dobrze wyglądało obok rebisowych Diun ;)

Komentuj


Konkurs

Wygraj drugi Kroniki World of Warcraft


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"


 Dick, Philip K. - "Druciarz Galaktyki"

 Flint, Eric & Weber, David - "1633"

 Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem"

 Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Fragmenty

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS