NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Rosiński, Grzegorz & Van Hamme, Jean - "Thorgal: Zdradzona Czarodziejka. Wyspa Wśród Lodów"
Wydawnictwo: Sound Tropez
Cykl: Audiobooki "Thorgal"
Data wydania: Kwiecień 2014
ISBN: 978-83-936390-8-3
Format: audiobook
Cena: 34,90
Czas nagrania: 2 godz. 45 min
Nośnik: 1 CD mp3
Tom cyklu: 1



"Thorgal: Zdradzona Czarodziejka. Wyspa Wśród Lodów" (audiobook)

Tak brzmi Thorgal


„Thorgala” nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu fanowi fantastyki w Polsce: na tym komiksie wychowały się całe pokolenia czytelników. Jego dźwiękowa adaptacja powinna ich zadowolić: a znając krytykę, z jaką spotykają się nowe albumy, nie jest to łatwe zadanie.

Po stworzeniu dźwiękowych adaptacji komiksów „Żywe trupy” oraz „Conan Barbarzyńca i Królowa Czarnego Wybrzeża” studio Sound Tropez zabrało się za legendę komiksu, stworzonego przez Grzegorza Rosińskiego oraz Jeana Van Hamme’a „Thorgala”. Na pierwszy ogień1) poszły dwa otwierające cykl albumy: „Zdradzona czarodziejka” i „Wyspa wśród lodów”. Jest to decyzja o tyle słuszna, że poznajemy w nich kluczowe postaci cyklu, a przy tym są one powiązane fabularnie.
Nie będę się rozpisywał o fabule, bo każdy fan komiksów ją zna; a jeśli uchował się jeszcze ktoś, kto nie kojarzy, o czym jest ta seria, to nie należy psuć mu niespodzianki. Dla przypomnienia tylko wspomnę, że jest to historia tytułowego Thorgala: niewiadomego pochodzenia (do czasu) mężczyzny wychowanego wśród wikingów i zakochanego ze wzajemnością w córce ich władcy. Musi się borykać nie tylko z niechęcią nordyckich wojowników, ale też z licznymi, często fantastycznymi, przygodami. W tych dwóch tomach na pierwszy plan wysuwa się tajemnicza rudowłosa czarodziejka, a także tajemnica narodzin głównego bohatera.
Scenariusz słuchowiska trzyma się wiernie oryginału: nie należy tu się spodziewać żadnych niespodzianek. Jednakże za sprawą adaptacji Grzegorza Brudnika pojawia się wartość dodana. To, co w albumach było (lub nie) przedstawiane za pomocą grafiki, tutaj zostaje opowiedziane w wyśmienity sposób. Narracja (w tej roli świetny Mirosław Czyżykiewicz) wzbogacona została o liczne detale pozwalające wczuć się w klimat dalekiej północy i umiejętnie, nienachalnie wplata elementy nordyckich wierzeń (ma to miejsce w jeszcze większym stopniu niż działo się w komiksach). Również dialogi zostały znacznie rozbudowane, dzięki czemu zwiększyła się dynamika opowieści, a charakterystyka postaci w ten sposób jest pełniejsza.
W audiobookach niezwykle ważne jest dobre dopasowanie głosów. Sound Tropez zwykle dobrze się wywiązuje z tego zadania, chociaż zdarzały się pewne potknięcia. W „Thorgalu” jest pod tym względem niemal idealnie. O narratorze już wspominałem, ale na uznanie zasługuje również reszta ekipy. Jacek Rozenek użyczający głosu tytułowemu bohaterowi świetnie oddał jego naturę: porywczego romantyka, który równie łatwo wpada w gniew, co później przebacza. Do postaci męskich zresztą nie mam najmniejszych zastrzeżeń; trochę gorzej było z kobiecymi, ale raczej ze względu na głośność i dykcję niż barwę głosu. Niemniej między innymi Sonia Bohosiewicz w roli Slivii i Maria Niklińska jako Aaricia wypadają przynajmniej dobrze.
Całość kompozycji uzupełniają odgłosy tła (np. walki, kroków czy przyrody) oraz wstawki i interludia muzyczne budujące klimat i oddzielające poszczególne fragmenty opowieści. Należy nadmienić, że wszystkie na wysokim poziomie i prawie zawsze w odpowiedniej głośności, dzięki czemu nie zagłuszają aktorów.
Nie sposób powiedzieć, czy dzięki audiobookowi seria pozyska nowych fanów. Jednakże dla tych, którzy już dawno połknęli thorgalowego bakcyla, będzie to miłe uzupełnienie tak dobrze znanego świata. Słuchając najnowszego dzieła studia Sound Tropez, przychodzi do głowy myśl, że tak właśnie brzmiałby „Thorgal”, gdyby za sprawą magicznej różdżki udało się nam przenieść w świat komiksu. Wyśmienita robota, pozostaje czekać na więcej!


1) Obecnie trwają prace nad adaptacją trzeciego albumu, „Nad jeziorem bez dna” (znanego również jako „Trzech starców z krainy Aran”).





Autor: Tymoteusz Wronka


Dodano: 2014-07-02 10:45:37
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Tigana - 17:38 02-07-2014
Nie siadło mi to wydanie. Niby wszystko jest na swoim miejscu, ale i tak komiks rządzi.

Shadowmage - 18:00 02-07-2014
Akurat te dwa nie należą do moich ulubionych, ale forma dźwiękowa dodała im uroku.

tuchaj - 10:38 03-07-2014
"Żywe Trupy" od Sound Tropez były genialne i chętnie skasowałbym sobie pamięć by móc po raz pierwszy poznawać dzieło Roberta Kirkmana właśnie w formie dźwiękowej, z obyczajówki z wątkiem nadnaturalnym nasi rodacy zrobili pełnokrwisty horror, wzbogacając oryginał. A Thorgal, no cóż technicznie jest wykonany jeszcze lepiej i z wszystkimi uwagami o tej stronie wydanie muszę się zgodzić, ale w Thorgalu rysunki Rosińskiego pełnią dużo ważniejszą rolę niż w "Walking Dead", twórcy audiobooka próbują nadrabiać muzyką, efektami, narracją ale to wszystko proteza, forma audio uświadomiła mi też że scenariusz Van Hamma nie jest szczególnie oryginalny. Według mnie w przypadku Thorgala dużo lepiej sprawdziła by się formuła zwana "Motion Comic", wydać to na DVD/BR gdzie plansze z rysunkami Rosińskiego wzbogacała by warstwa audio.

Shadowmage - 13:08 03-07-2014
Właśnie słucham "Żywych trupów" i jednak wolę "Thorgala" - irytuje mnie, szczególnie na początku, to trochę takie opisywanie kadrów krok po kroku. I o ile znajomość treści w przypadku Thorgala zupełnie mi nie przeszkadzała (imo narracja rekompensuje brak "wizualnej" strony), to w przypadku adaptacji Kirkmana powoduje, że mam raczej letnie odczucia podczas słuchania.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS