NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Protasiuk, Michał - "Ad Infinitum"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Kwiecień 2014
ISBN: 978-83-64384-09-7
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 536
Cena: 39 złProtasiuk, Michał - "Ad Infinitum"

Metafizyka i nauka


Czwarta powieść w dorobku Michała Protasiuka łączy w sobie elementy znane z jego dotychczasowej twórczości. Jest to połączenie thrillera z prozą obyczajową wzbogacone o element naukowy, który nie powinien – chociaż może, w zależności od interpretacji – być utożsamiany z science fiction.

Proza Michała Protasiuka dała się poznać jako ciekawe połączenie literatury akcji w połączeniu z wykorzystaniem odkryć nauk społecznych, fizyki i elementów science fiction. Co istotne z każdą powieścią twórczość tego autora dojrzewa, jest coraz lepsza: i tak po bardzo dobrym „Święcie rewolucji” przychodzi „Ad infinitum” – książka przynajmniej równie intrygująca, chociaż o zupełnie inaczej rozłożonych akcentach.
Co może łączyć porwanie autystycznej dziewczynki, specjalną komórkę CIA, teoretyczną fizykę oraz judaistyczną metafizykę? Czy można udanie spleść losy niewiernego męża, podstarzałego rabina, agenta komunistycznych Węgier i młodego naukowca? Protasiuk już od samego początku rozciąga przed czytelnikiem paletę bohaterów, wątków i miejsc, a z czasem jeszcze dodaje kolejnych. Akcja powieści rozpoczyna się współcześnie w Polsce, ale szybko dochodzi do licznych (sięgających kilkudziesięciu lat) retrospekcji, a bohaterowie przemierzają wzdłuż i wszerz świat: pojawiają się między innymi w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, odwiedzają Budapeszt, Lizbonę i Krym.
Powieść potrafi zaskoczyć, bo chociaż posiada liczne elementy fabularne typowe dla thrillera, to konstrukcyjnie wyłamuje się ze schematu. Oczywiście jest w „Ad infinitum” szeroko zakrojona intryga, jest tajemnica, pojawia się też dynamiczniejsza akcja (chociaż pod tym względem jest to książka raczej stonowana), ale jednocześnie często zmienia się rozłożenie akcentów. Liczni bohaterowie i zmieniająca się sceneria powoduje, że to, co w danej chwili zdaje się być głównym wątkiem, kilkanaście stron później może być odsunięte w cień… czasem tylko na chwilę, kiedy indziej na dobre. Dopiero grubo za połową powieści okazuje się powoli, jaka idea przyświecała autorowi, ale i wtedy nie można być niczego pewnym. Jest to z pewnością ciekawy zabieg, choć dla zwolenników tradycyjnego prowadzenie wątków może stanowić pewną przeszkodę.
Spośród bohaterów wyróżnia się w zasadzie jeden; większość postaci z punktu widzenia psychologii nieszczególnie ciekawi. Tomasz jest ojcem porwanej dziewczynki, zdradza swoją żonę z młodą utrzymanką i nieszczególnie przepada za swoim życiem. Gdy znika córka robi wszystko, by ją odnaleźć… a przynajmniej tak się początkowo wydaje. Dobrze oddany jest jego wewnętrzny bój między pragnieniami a powinnościami, droga do zrozumienia samego siebie. Nie jest to postać – zresztą jak chyba wszystkie w powieści – którą da się lubić, ale pokazana na kartach książki wiwisekcja jego charakteru przyciąga uwagę. Za sprawą wątku Tomasza Protasiuk wprowadza również elementy prozy obyczajowej, co wpływa korzystnie na odbiór całości.
Skoro na dobrą sprawę jest to powieść bez bohaterów z krwi i kości, to kto jest w niej protagonistą? Kandydat jest tylko jeden: nauka, a konkretnie Wielka Teoria Unifikacji. Stanowi ona sedno w zasadzie każdego wątku; i nie chodzi wcale o bezpośrednie jej przytaczanie w każdym możliwym momencie. Są rzecz jasna różne naukowe dywagacje zahaczające o probabilistykę, teorię strun i fizykę kwantową, ale ważniejsze są jej implikacje filozoficzne, co wiąże się z judaistycznym wątkiem w powieści. Mnóstwo tu szczegółów i smaczków, więc warto uważnie czytać powieść.
Jak już wcześniej zostało powiedziane, „Ad infinitum” to przede wszystkim thriller, ale nie jest pozbawiony elementów fantastycznych. Nie wszystkie z nich są istotne fabularnie. Na przykład grupa telepatów na służbie wywiadu USA potrafiąca zaburzać prawdopodobieństwo stanowi tylko drobny element budujący większy obraz. Z drugiej jedna z możliwych interpretacji powieści, a konkretnie jej kilkudziesięciu ostatnich stron, wskazuje, iż jest to świetnie przemyślana science fiction, w której element naukowy jest nie tyle ozdobnikiem, co zaszytą głęboko w trzewiach powieści częścią fabuły. Protasiuk doskonale pokazuje, że narzędzia fantastyczne można wykorzystywać w nieoczywisty sposób.
„Ad infinitum” jest więc intrygującym, chociaż pod niektórymi względami nietypowym thrillerem, który powinien zadowolić zwolenników nieco bardziej skomplikowanych fabuł niż chociażby te, które tworzy przywoływany w okładkowej notce Dan Brown. Jednocześnie nie należy spodziewać się pościgów, strzelanin i gęsto padających trupów: to inny rodzaj prozy, skoncentrowany na pomyśle i powolnym odkrywaniu zamysłu fabularnego. W swej kategorii powieść Protasiuka sprawdza się doskonale.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2014-04-28 20:40:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS