NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Jordan, Robert; Sanderson , Brandon - "Pomruki burzy"

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Markowski, Adrian - "Słomianie"


 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

Linki

Martin, George R.R. - "Rycerz Siedmiu Królestw" (twarda)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia
Tytuł oryginału: A Knight of the Seven Kingdoms
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Styczeń 2014
ISBN: 978-83-7785-397-9
Oprawa: twarda
Liczba stron: 300
Cena: 44,90 zł
Rok wydania oryginału: 2015



Martin, George R.R. - "Rycerz Siedmiu Królestw"

Powrót do przeszłości


Teksty z „Rycerza Siedmiu Królestw” stanowią dobre uzupełnienie napisanej z rozmachem historii zawartej w „Pieśni Lodu i Ognia”. Choć znacznie prostsze, nie są jednocześnie pozbawione uroku, pomysłu czy wreszcie tak charakterystycznych dla twórczości Martina smaczków fabularnych.

Popularność serialowej „Gry o tron” bezpośrednio przełożyła się na wydawniczy sukces „Pieśni Lodu i Ognia” – cyklu wcześniej docenianego i rozpoznawalnego, ale nieznanego szerszemu gronu odbiorców. W tym kontekście – szczególnie, że na razie szóstego tomu sagi nie widać – nie dziwi ukazywanie się pozycji związanych luźno z serią (na przykład książki kucharskiej czy zbioru aforyzmów jednej z książkowych postaci) tudzież wznawianie innych książek George'a R.R. Martina. Jednakże amerykański pisarz w zanadrzu miał jeszcze jednego asa: serię nowel o Dunku i Jaju dziejących się w świecie Westeros. Teksty te ukazywały się wcześniej w antologiach1), a teraz zostały zebrane w jednym tomie o nazwie „Rycerz Siedmiu Królestw”. Początkowo w zbiorze miał się znaleźć jeszcze jeden utwór zatytułowany „The She-Wolves of Winterfell”, ale autor zdecydował się wstrzymać jego publikację do momentu, aż ukaże się szósty tom sagi; ponoć w opowiadaniu poruszane są kwestie, które mogłyby zdradzić zbyt wiele tajemnic z kolejnej odsłony „Pieśni...”.
Na książkę składają się trzy obszerne teksty powiązane przede wszystkim parą głównych bohaterów: młodego rycerza bez majątku oraz jego giermka, w którego żyłach płynie królewska krew. Miejsce akcji jest wiadome: to oczywiście znane dobrze fanom twórczości Martina Westeros. To, co wyróżnia te nowele, to czas – opisywane wydarzenia mają miejsce blisko sto lat wcześniej niż początek „Gry o tron”. Stąd też czytelnicy nie będą mieli okazji spotkać znanych z cyklu postaci (chociaż są przynajmniej dwa wyjątki, odgrywają jednak marginalną rolę), a i układ polityczny Siedmiu Królestw jest zupełnie inny. Na tronie zasiadają niezagrożenie Targaryenowie, a jedyne niepokoje wynikają z rozgrywek o władzę wewnątrz dynastii. Wątek ten zresztą przewija się we wszystkich trzech utworach, odgrywając często kluczową rolę przy zawiązywaniu ich fabuły.
Teksty, chociaż dość obszerne, mają prostą i podobną do siebie strukturę. Mianowicie po krótkim wprowadzeniu i zawiązaniu akcji następuje główna część, w której bohaterowie muszą poradzić sobie z niełatwą sytuacją, w jakiej się znaleźli. Może to być na przykład zakulisowa intryga, w którą zostali przypadkowo wplątani; albo też są wykorzystywani w charakterze pionków przez potężniejszych od siebie. Autor rzecz jasna nie stroni od scen walk, ale istotniejsze są dialogi i rozgrywanie jednych postaci przeciwko drugim. Prowadzi to do konkluzji, że nawet w prostszej konstrukcji fabularnej, Martin potrafi zaskoczyć, wyjść z nietypowym rozwiązaniem czy na przestrzeni jednej sceny zmienić diametralnie sytuację i układ sił. Nie jest to oczywiście nic na skalę „Pieśni Lodu i Ognia”, ale lektura „Rycerza Siedmiu Królestw” potrafi przynieść przynajmniej część emocji towarzyszących śledzeniu przygód Tyriona, Jona i spółki.
Dla fanów cyklu omawiana tu książka ma jeszcze jeden walor; i wcale nie chodzi o osłodzenie kolejnych lat oczekiwania na kolejny tom. Podobnie jak w „Pieśni...” Martin unika wykładania wprost historii i obecnej sytuacji panującej w królestwie, ale na bazie pojawiających się tu i tam informacji można zbudować sobie klarowny obraz sytuacji w Westeros kilkadziesiąt lat przed rewoltą Roberta Baratheona. To duży atut dla osób zafascynowanych wykreowanym przez Martina światem. Dodatkowo autor przemyca w obie strony smaczki (efekt pisania na przemian opowiadań i powieści), które można wyłapywać w trakcie lektury; dotyczy to jednakże przede wszystkim książek z cyklu, w drugą stronę jest ich znacznie mniej.
„Rycerz Siedmiu Królestw” stanowi więc miłe uzupełnienie cyklu amerykańskiego pisarza. Zawarte w nim teksty, chociaż znacznie mniej skomplikowane, utrzymane są w duchu serii. A po lekturze nasuwa się to samo pytanie, co po innych książkach Martina: kiedy ukaże się następny tytuł?



1) „Wędrowny rycerz” w: „Legendy” (wyd. Rebis, 2002) oraz „Retrospektywa”, tom 3 (wyd. Zysk i S-ka, 2008),

„Zaprzysiężony miecz” w: „Legendy 2” (wyd. Rebis, 2004 – pod tytułem „Wierny miecz”),

„Tajemniczy rycerz” w „Warriors” (do tej pory bez polskiego wydania).



Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2014-03-01 20:15:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS