NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Baxter, Stephen - "Ultima"

Ukazały się

Śmigiel, Łukasz - "Daemon"


 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Goodkind, Terry - "Wojenna nawałnica"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Wolfe, Gene - "Cień i Pazur"

Linki

Kańtoch, Anna - "Przedksiężycowi", część 3
Wydawnictwo: Powergraph
Cykl: Kańtoch, Anna - "Przedksiężycowi"
Data wydania: Grudzień 2013
ISBN: 978-83-64384-01-1
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 344
Cena: 42,00 zł
Tom cyklu: 3Kańtoch, Anna - "Przedksiężycowi", część 3 #2

Z sześciu wybranych na chybił trafił wynalazków, które ukradli z Archiwum, Kairze i Finnenowi jak dotąd udało się rozszyfrować przeznaczenie trzech. Cienka plecionka osłaniająca ramiona oraz głowę sprawiała, że przypadkowy obserwator zamiast noszącej ją osoby widział kogoś dobrze znanego, komu ufał. Dzięki siatkowym rękawicom dłonie nabierały zręczności, a zapinany wokół szyi łańcuch wzmacniał głos.
Mieli też oczywiście wynalazki, których przeznaczenie poznali wcześniej: dodający siły pancerz, Siatkę Ochronną Raivina, zakładaną na nogi konstrukcję, w której uciekła Arikol. Oraz obrożę – tę nosił Finnen, nikt inny nie potrafił jej bowiem włączyć. Chłopak nie miał pojęcia, dlaczego tak się dzieje – mógł jedynie podejrzewać, że to jeden z wynalazków, które raz uruchomione, odpowiadały wyłącznie na kod genetyczny pierwszego użytkownika. Przynajmniej tak podpowiadał rozsądek. Choć istniała także inna – znacznie mniej prawdopodobna, ale jednocześnie przyjemniejsza dla Finnena – koncepcja, że chłopak mimo wszystko ma w sobie coś, co go wyróżnia i co obroża rozpoznała.
Kaira szczególnie upodobała sobie plecionkę zmieniającą wygląd. Zakładała ją każdego wieczoru, gdy wymykała się z ich mieszkania sama albo w towarzystwie dzieci, najczęściej Nalle lub Tuira. Rzadko pozwalała Finnenowi iść ze sobą; twierdziła, że ma ochotę tylko pospacerować po mieście i niepotrzebna jej pomoc.
Wracała nad ranem brudna, w potarganym ubraniu. Zdejmowała je i kładła się obok Finnena, wyczerpana, z tymi swoimi sterczącymi żebrami, opuszkami palców stwardniałymi od trzymania dakarki i oczami błyszczącymi niczym dwa szkiełka.
— Uzgodniliśmy — mówił Finnen — że nie będziemy się narażać bez potrzeby. Powinnaś przynajmniej pozwolić mi cię chronić.
— Skąd ci przyszło do głowy, że ja się narażam? To nic takiego...
Po czym następowała mętna historia o tym, jak Kaira przypadkiem zobaczyła na schodach zapóźnionego przechodnia, któremu groziło aresztowanie przez straż miejską i któremu pomogła uciec.
— Biegliśmy przez zaułki — mówiła. — Nalle pomógł nas wyprowadzić, on doskonale zna miasto.
Albo:
— Spotkałam grupę dzieciaków wracających z klubu Dwunastu, strażnik na placu Solnym pytał o dokumenty, a one nie miały ich przy sobie, rozumiesz, nie zabiera się papierów w takie miejsca, bo łatwo je zgubić. Strażnik powinien o tym wiedzieć, ale nie, wciąż się czepiał, więc odciągnęłam jego uwagę. Nie patrz tak na mnie — mruczała sennie. — Nie było żadnej bójki, żadnego narażania się.
Zastanawiając się przelotnie nad tym, kiedy to dziewczyna stała się ekspertką od młodzieżowych klubów, Finnen śledził wzór sińców na jej nagim ciele. Sińców ledwo widocznych na tle ciemnej skóry, a przecież wyraźnych, jeśli ktoś o bystrym wzroku wiedział, czego wypatrywać. Fascynował go ich układ, zamazane kontury, nieustępliwość, z jaką rozpełzały się, tworząc mapę nocnych wycieczek Kairy. Obrysowując palcami sinopurpurowe plamy, Finnen czuł się jak odkrywca nowych lądów.
Dziewczyna spoglądała na niego, po czym mrugała, przeciągała się i zasypiała, zwinięta w kłębek, z głębokim westchnieniem kogoś śmiertelnie znużonego, kto jednak wie, że odwalił tej nocy kawał dobrej roboty.
Któregoś ranka tym samym sennym głosem poinformowała go, że wieczorem widziała się z głową Gurleena:
— Zastanowił się już i doszedł do wniosku, że do naszych celów najlepszy będzie Tamsin Korrei. Ma niewielką manufakturę w Głębińcach, produkują tam głównie broń palną. Opłaca straż miejską, żeby zostawili go w spokoju, i udaje przykładnego obywatela, ale w młodości ponoć miewał rewolucyjne ciągoty.
— Można mu ufać?
— Esh uważa, że tak. Mogę na ciebie liczyć, Finnen? Odszukasz Tamsina i pogadasz z nim? Powołaj się na Gurleena, powinno pomóc. — Po czym, nie czekając na odpowiedź, dodała — i nie chodź za mną więcej.
— Nie wiem, o czym mówisz.
W istocie podczas jej nocnych wypraw raz czy dwa próbował dziewczynę śledzić, lecz szybko ją gubił. Kairę prowadził Nalle, który rzeczywiście świetnie orientował się w mieście. Finnen też kiedyś znał w Lunapolis każdy zaułek, kręte schody i wszystkie ciemne bramy, ale to było dawno, w czasach dzieciństwa.
— Przez całą noc nie ruszyłem się z mieszkania, Jaramei i Sura świadkami.
— Jakby to był dla ciebie jakiś problem — mruknęła Kaira i uzupełniła już z zamkniętymi oczami — przez cały czas miałam dziś wrażenie, że ktoś za mną idzie. Jeśli nie ty, to nie wiem, kto to był.


Dodano: 2013-12-06 11:21:02
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Flint, Eric - "1632"


 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

Fragmenty

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS