NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Chiang, Ted - "Wydech"

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Pratchett, Terry; Briggs, Stephen - "Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do »Niucha«"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Tytuł oryginału: Turtle Recall: The Discworld Companion… So Far
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa, Piotr Amsterdamski
Data wydania: Listopad 2013
Oprawa: miękka
Format: 142×202 mm
Cena: 32,00 zł
Rok wydania oryginału: 2012Pratchett, Terry; Briggs, Stephen - "Żółw przypomniany"

Świat Dysku od A do Z, a nawet Ż


Kompendium wiedzy o „Świecie Dysku” nie jest pozycją obowiązkową dla fanów cyklu, ale z pewnością może stanowić ciekawostkę wzbogacającą i uzupełniającą zbiór powieści Terry’ego Pratchetta.

„Świat Dysku” to jedna z bardziej popularnych serii fantastycznych. Od 1983 roku, kiedy wydany został „Kolor magii”, ukazało się czterdzieści powieści i kilka opowiadań, których akcja toczy się na Dysku podpieranym przez cztery słonie stojące na skorupie Wielkiego A’Tuina, żółwia przemierzającego wszechświat. Nic dziwnego, że wokół książek Terry’ego Pratchetta pojawiły się różne opracowania towarzyszące: zestawy map, quizy, terminarze czy albumy z grafikami. Jednakże najbardziej kompleksowym dziełem są przewodniki opracowywane od 1994 roku przez Stephena Briggsa. Jego czwarta i najnowsza wersja, czyli „Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do »Niucha«”, doczekała się również polskiego wydania.
Jak sama nazwa wskazuje, wydanie to obejmuje opowiadania oraz trzydzieści dziewięć powieści – zabrakło jedynie niedawno opublikowanej „Raising Steam” – książki, która jeszcze nie została przetłumaczona na język polski, a zatem na naszym rynku jest to wydawnictwo jak najbardziej aktualne.
Lwią część publikacji zajmuje alfabetyczny spis miejsc, postaci, zjawisk, ras, organizacji: jednym słowem tego wszystkiego, co przez trzydzieści lat powstało w umyśle brytyjskiego pisarza. Indeks jest bardzo szczegółowy, uwzględnia wiele postaci epizodycznych czy miejsc, które tylko na chwilę goszczą na kartach książek. Z drugiej strony w przewodniku znajdują się również hasła bardzo rozbudowane: zebranie w jednym miejscu informacji o Niewidocznym Uniwersytecie, Ankh-Morpork czy różnych gildiach pozwala na ujrzenie bardziej kompleksowego obrazu. Do tego w tekście znalazło się kilka map oraz sporo ilustracji przedstawiających niektóre z opisywanych haseł.
Co jeszcze można znaleźć w „Żółwiu przypomnianym”? Na przykład nieco archiwaliów. Należy do nich miedzy innymi już dwudziestoletni wywiad z Pratchettem – siłą rzeczy rozmowa nie dotyczy więc obecnie najnowszych książek; wtedy „Świat Dysku” kończył się bodajże na „Panach i damach”, zaledwie czternastej powieści z cyklu. Wywiad utrzymany jest w przekornym tonie, pozwalającym jednak przynajmniej częściowo poznać osobowość autora. Inną w zasadzie niezaktualizowaną częścią jest opisanie relacji między Pratchettem a fanami: pokrótce jest tam przedstawiony przeciętny czytelnik „Świata Dysku”, główne kwestie i pytania pojawiające się w listach (wtedy jeszcze głównie tradycyjnych), a także reakcje na nie samego autora. Pojawia się też krótki tekst o problemie z przekładami prozy brytyjskiego autora na inne języki; jako przykład posłużył holenderski mający sporo wspólnego z angielskim – co jest zarówno pomocą, jak i przeszkodą. Na koniec zamieszczono jeszcze całkowicie niezobowiązujące, zakręcone i alternatywne zasady gry w Okalecz Pana Cebulę; już samo ich opanowanie stanowi nie lada wyzwanie, a co dopiero rozgrywka.
„Żółwia przypomnianego” należy ocenić przede wszystkim jako ciekawostkę niż prawdziwie przydatny dodatek do książek Terry’ego Pratchetta. Na pewno należy docenić nakład pracy włożony w jego przygotowanie, czego efektem jest naprawdę duża liczba opracowanych haseł. Niemniej tak naprawdę ciekawe są tylko te najbardziej rozbudowane, zbiorczo opisujące złożone kwestie. Na reszcie można przetestować na przykład jak dobrze pamięta się książki przeczytane kilka lat wcześniej, ale nawet ich znajomość nie wpłynie na ogólny poziom wiedzy o „Świecie Dysku”; chyba że trafi się na konkurs, w którym pytania były układane właśnie za pomocą niniejszego przewodnika.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-11-23 20:35:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS