NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Harrison, Kim - "Za kilka demonów więcej"

Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

Ukazały się

Jamiołkowski, Marcin - "Szczęściarz"


 Grabowska, Katarzyna - "Las Potępionych"

 Andrews, Ilona - "Magia zabija" (wyd. 2)

 Piekara, Jacek - "Rycerz Kielichów" (Fabryka Słów)

 Masterton, Graham - "Infekcja" (Albatros)

 Simmons, Dan - "Triumf Endymiona" (Artefakty)

 Sullivan, Michael J. - "Wieża Koronna"

 Pol, Erick - "Immersja"

Linki


Robinson, Kim Stanley - "2312"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Tytuł oryginału: 2312
Tłumaczenie: Małgorzata Koczańska
Data wydania: Październik 2013
ISBN: 978-83-7574-767-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 640
Cena: 49,90 zł
Rok wydania oryginału: 2012Robinson, Kim Stanley - "2312"

2312: Wizja przyszłości, problemy teraźniejszości


„2312” to bez wątpienia rasowa science fiction, wizja człowieka i jego świata za trzysta lat. Jednakże, mimo – często drastycznych – różnic, wszystkie pytania stawiane przez Robinsona dotyczą naszego tu i teraz.

Kim Stanley Robinson to uznana, chociaż niespecjalnie popularna marka w naszym kraju. Jego książki ukazują się w Polsce w sporych odstępach czasowych i w różnych wydawnictwach. Na kolejną powieść amerykańskiego pisarza, po wydanych przez Wydawnictwo Dolnośląskie „Latach ryżu i soli”, przyszło czekać sześć lat. Tym razem po prozę Robinsona sięgnęła Fabryka Słów, wydając nagrodzoną Nebulą książkę o enigmatycznym tytule „2312”.
Powieść ta prezentuje wizję świata za trzysta lat; znacząco różniącego się od naszego. Ludzkość skolonizowała niemal cały układ słoneczny, terraformowała Marsa, przekształca Wenus i księżyce gazowych olbrzymów. W przestrzeni kosmicznej poruszają się wydrążone asteroidy z biotopami przeniesionymi z Ziemi, a na Merkurym wielkie miasto porusza się po torach tak, by ciągle być trochę przed nadejściem świtu. Ludzie poddają się licznym modyfikacjom genetycznym, wszczepiają sobie kwantowe komputery z namiastką osobowości, pojawiają się nowe fenotypy, a płeć staje się rzeczą względną. Jest to więc prawdziwa gratka dla czytelników lubiących futurologię, wizje rozwoju i ekspansji ludzkiego rodzaju.
Początkowo wydaje się, że zakres wprowadzonych zmian jest zdecydowanie za duży wobec czasu, w jakim zostały przeprowadzone, ale Robinson stopniowo odkrywając karty, przekonuje do swojej wizji. Czyni to na dwa sposoby: podróże bohaterów pozwalają zaobserwować stan obecny, a pojawiające się od czasu do czasu tak zwane „wycinki” – krótkie rozdziały składające się ze sprawiających wrażenie wyrwanych z większych tekstów fragmentów, które pokazują urywki historii, rozwoju technologicznego czy zmian społecznych. Łącząc te dwa elementy, powoli wyłania się spójna wizja przyspieszonego rozwoju i ekspansji ludzkości – nota bene nazwana accelerando, choć w wielu elementach różniąca się od tej wykreowanej przez Charlesa Strossa.
Kreacja świata przedstawionego była dla Robinsona niewątpliwa bardzo ważna, stanowi też łakomy kąsek dla czytelników science fiction, ale nie sposób oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę był to tylko pretekst do postawienia kilku pytań i tez dotyczących obecnej sytuacji na Ziemi. Chociaż ludzkość podbiła Układ Słoneczny, a braki energii praktycznie nie istnieją, to na naszej planecie niewiele się zmieniło: nadal jest bieda, zanieczyszczenie środowiska czy efekt cieplarniany. Skłóceni Ziemianie są znacznie biedniejszym i trochę upośledzonym rodzeństwem dla społeczności rozrzuconej po otaczającym niebieską planetę kosmosie.
Nie jest zaskoczeniem, że tam, gdzie pojawiają się różnice, wykwitają też napięcia. Pojawia się frustracja, a ta prowadzi do terroryzmu. Jest to model, który znamy i obecnie, ale Robinson próbuje znaleźć inną niż militarna drogę do rozwiązania takiego kryzysu. Nie wdając się w zdradzające treść szczegóły, można stwierdzić, że ważną rolę odgrywa zmiana paradygmatu ekonomicznego (pojawia się rzecz jasna krytyka obecnej wersji kapitalizmu) i ekologia. Co ciekawe jednak i tutaj nie udało się uniknąć interwencjonizmu i działań „dla większego dobra”, gdzie z pozycji silniejszego decyduje się o tym, co właściwe. Czyżby, niezależnie od ideologii, cel uświęcał środki?
I dopiero tutaj dochodzimy do fabuły, która – cóż, jak to u Robinsona bywa – odgrywa rolę drugorzędną. W wielu scenach ważniejsze jest miejsce i jego kontekst w realiach świata przedstawionego, niż doświadczenia i przeżycia bohaterów. Pojawia się co prawda wątek miłosny, wydarzenia ubarwione są wątkiem kryminalnym, ale to tylko dodatek do większej – i ważniejszej – całości. „2312” jest powieścią przede wszystkim dla fanów problemowego science fiction; dla tych, dla których wizja, pomysłowość i poruszana problematyka stoi wyżej w prywatnej hierarchii niż porywająca fabuła pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-11-05 20:15:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Kato Starszy - 14:43 06-11-2013
Shadow --> "Ludzkość poddaje się licznym modyfikacją genetycznym (...)" - modyfikacjom

Bo oczy bolą :)

Shadowmage - 15:25 06-11-2013
Fakt, dzięki.

romulus - 22:54 09-11-2013
Wgryzam się w fabułę. Przypomina mi trochę "Blue Remembered Earth" Alastaira Reynoldsa. Ale pewnie "zaraz" to się wszystko rozjedzie w inną stronę.

Shadowmage - 12:01 10-11-2013
Fabuła, jak pisałem, to akurat w tej powieści najbardziej istotna nie jest.

romulus - 23:30 10-11-2013
Po 140 stronach przyznaję ci rację.

lmn - 19:53 13-11-2013
A kiedy u Robinsona była ona istotna? :)

Komentuj


Artykuły

Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

Recenzje

Wells, Herbert George - "Wojna światów" (wydanie ilustrowane)


 antologia - "Inne światy"

 O'Malley, Daniel - "Wieża"

 Corey, James S.A. - "Wojna Kalibana"

 Wójtowicz, Milena - "Post Scriptum"

 Kristoff, Jay - "Głosząca kres"

 Lindsay, Joan - "Piknik pod Wiszącą Skałą"

 Liu, Cixin - "Koniec śmierci"

Fragmenty

 Hearne, Kevin - "Plaga olbrzymów"

 Arnopp, Jason - "Ostatnie dni Jacka Sparksa"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Chodorowska, Krystyna - "Triskel. Gwardia"

 Finney, Jack - "Inwazja porywaczy ciał"

 Wroczek, Szymun - "Piter. Wojna"

 Ruda, Aleksandra - "Sztylet ślubny"

 Kańtoch, Anna - "Tajemnica godziny trzynastej"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS