NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Ukazały się

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"


 Richau, Amy & Crouse, Megan - "Star Wars. Wielka Republika. Encyklopedia postaci"

 King, Stephen - "Billy Summers"

 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

Linki

Alexander, Lloyd - "Księga Trzech"
Wydawnictwo: Wydawnictwo FILIA
Cykl: Alexander, Lloyd - "Kroniki Prydainu"
Tytuł oryginału: The Book of Three
Data wydania: Październik 2013
ISBN: 978-83-6362-233-6
Oprawa: miękka
Liczba stron: 280
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 1964
Tom cyklu: 1



Alexander, Lloyd - "Księga Trzech"

Przygody młodszego świniopasa


Jak każdy gatunek, tak i fantastyka dziecięca ma swoje podwaliny. Wydaje się, że jednym z nich są „Kroniki Prydainu”, książka z jednej strony prosta, a z drugiej zawierająca wiele zwrotów akcji i barwne postaci.

Wydawnictwo Filia reklamuje wydanie „Księgi Trzech”, pierwszego tomu „Kronik Prydainu”, hasłem nawiązującym do klasyków gatunku: C.S. Lewisa i J.R.R. Tolkiena. Czy faktycznie młodzieżowy cykl w zasadzie niekojarzonego w Polsce Lloyda Alexandra zasługuje na taką rekomendację? Jego książki powstały nieco później niż wyżej wymienionych autorów, ale data 1964 plasuje je jeszcze w okresie, kiedy klarowały się ramy współcześnie znanej fantastyki. Jednocześnie nie można tego jednoznacznie rozstrzygnąć, gdyż otwierająca cykl powieść Amerykanina wydaje się być przeznaczona dla młodszego czytelnika niż „Opowieści z Narnii” czy „Hobbit”.
Pewnym punktem wspólnym twórczości tych pisarzy jest czerpanie z mitologii, by na jej podstawie budować elementy świata przedstawionego. W przypadku Alexandra inspiracją były starowalijskie podania: autor przyznawał, że chociaż Prydain nie jest Walią, to pojawiają się w nim postaci, miejsca czy nazwy (jak to walijskie, niemożliwe do wymówienia bez odpowiedniego przygotowania) żywcem przeniesione z dawnych opowieści. Oczywiście to nie sedno historii, ale stanowi ciekawe tło i dodatek, za którym mogą podążyć bardziej dociekliwi czytelnicy.
Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla najmłodszych, dopiero rozpoczynających własną przygodę z literaturą. Zrozumiałe jest w takim przypadku, że elementy powieści – takie jak złożoność zdań, liczba wątków czy zastosowane rozwiązania – są znacząco uproszczone. Konstrukcja fabularna jest więc linearna: akcja przenosi się z jednej sceny do drugiej, niemal w każdym (z wielu dość krótkich) rozdziałów się coś dzieje, są zwroty akcji, albo wydarzenia powodujące pchnięcie fabuły do przodu. Młody czytelnik nie będzie się nudził; kolejne losy postaci będą przyciągać jego zainteresowanie.
A co jest osią wydarzeń? Śledzimy je za sprawą Tarana, który na początku powieści zostaje nominowany młodszym świniopasem, a jego zadaniem będzie opieka nad Hen Wen, jasnowidzącą świnią (tak, to też element starowalijskich podań!). Ta – jak się później okazuje – przemiła przedstawicielka rzędu parzystokopytnych szybko postanawia uciec, co stawia bohatera w dość kłopotliwej sytuacji... a to dopiero początek historii. Splot wydarzeń rzuca Tarana na tułaczkę po całej (dość niewielkiej) krainie, gdzie musi dokonywać bohaterskich czynów i zapobiec knowaniom złych tego świata przed zdobyciem całkowitej władzy.
Silną stroną powieści są postaci, nawet jeśli konwencja i docelowy czytelnik wymagają znaczące uproszczenie ich charakterystyki. Na stronach książki pojawia się cała plejada barwnych postaci, jak rozgadana Eilonwy, kudłaty i infantylny Gurgi czy skłonny do mijania się z prawdą bard Fflewddur; a to tylko kilka z napotkanych na przestrzeni blisko trzystu kartek (fakt, że wypełnionych dużą czcionką) postaci, które często są przejawami archetypów znanych z współczesnej fantastyki. Jest też oczywiście Taran, początkowo dość irytujący i porywczy, ale wraz z rozwojem wydarzeń szybko dorastający i inaczej patrzący na świat. I to jego przemiana jest nośnikiem morału „Księgi Trzech”, książki ze wszech miar sympatycznej i godnej polecenia dziecku.



Autor: Tymoteusz „Shadowmage” Wronka


Dodano: 2013-10-30 08:32:36
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS