NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Moore, Stuart - "Marvel: Wojna domowa"

Gromyko, Olga - "Kroniki Belorskie"

Ukazały się

Weinbaum, Stanley G. - "Drapieżna planeta"


 antologia - "Drugie lądowanie. Antologia króciaków"

 Szacha, Georgij - "Nie było smutniejszej historii"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Harkness, Deborah - "Cienie Nocy"

 Pilipiuk, Andrzej - "Karpie Bijem"

 Majka, Paweł - "Berserk. Spowiednik"

 Abbott, Tony - "Klątwa węża"

Linki

Ostachowicz, Igor - "Noc żywych Żydów"
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: Kwiecień 2012
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7747-700-7
Oprawa: miękka
Format: 123 x 195 mm
Liczba stron: 256
Cena: 34,90 złOstachowicz, Igor - "Noc żywych Żydów"

Mam, tak samo jak ty, miasto moje a w nim... żydowskie zombi


Pojawienie się „Nocy żywych Żydów” Igora Ostachowicza w księgarniach (już ponad rok temu) było sporym zaskoczeniem. Książka autorstwa wysoko postawionego urzędnika państwowego, o lekko prowokującym i ewidentnie popkulturowym tytule, z czaszką i gwiazdami Dawida na okładce – niewątpliwie nie chodziło o zjawisko na polskim rynku codzienne. W obliczu tegorocznego trafienia powieści na listę siedmiu finalistów nagrody Nike nawet fakt, że „Noc żywych Żydów” nie była debiutem Ostachowicza (wcześniej wydał pod pseudonimem horror z elementami romansu czy romans z elementami horroru pod tytułem „Potwór i panna”) nie zmniejszyła mojego zaintrygowania. Czy słusznie?
Główny narrator powieści (szybko pojawia się ich więcej) to współczesny everyman, glazurnik, któremu rodzice długo nie wybaczyli wyboru właśnie takiej, a nie ambitniejszej kariery zawodowej, mieszkający z neurotyczną feministko-wegetarianką o ksywce Chuda i nazwisku Baryła, a marzący od czasu do czasu o sporo obfitszych kobiecych wdziękach. Jak sam mówi, „nie potrzebuje przyjaciół, ma pracę i dużo zamówień”. W jego stabilne życie, składające się z bezmyślnych godzin roboty, wizyt w kinie, urlopów spędzanych w domu i dylematów polegających co najwyżej na wyborze optymalnej lokaty pewnego dnia ingeruje... piwniczny chrobot.
Chrobot, jak tytuł książki Ostachowicza wskazuje, nieprzypadkowy. Nasz everyman od kafelków to everyman warszawski, a nawet everyman muranowski, jak mówi pierwszy akapit powieści: „Urodziłem się i mieszkam w mieście poszukiwaczy złota. Zjechali tu kiedyś z całej wypalonej równiny. Poszukiwacze złotych zębów i srebrnych łyżeczek. Przyciągnął ich dym ruin i swąd ciał bogatych mieszczan, którym tak poprzewracało się w głowach, że zapomnieli jak przyjemne jest przetrwanie.” Z piwnicy wychodzą trupy, którym nie było dane przenieść się na inny świat. Skazane na ten, szukają w nim dla siebie miejsca – czy to odgrywając dawne role związane z okupacją niemiecką i powstaniem w getcie, czy przymierzając się do nowych, przybierając imiona takie jak Rejczel lub Dejwid.
Przemieszanie się rzeczywistości daje Ostachowiczowi pretekst do przedstawienia barwnej galerii postaci, od wspomnianej już Chudej, przez Kobietę z Podbitym Okiem zwaną też wnuczką, dziadka Nostromo, opiniotwórczą blogerkę Chirico (która skądinąd zdaje się mieć pierwowzór w Internecie rzeczywistym), kurduplowatego neonazisty Hitlera, do Kogoś Złego (KZ) i Kogoś Zupełnie Złego. Wiele tu satyry, wiele ironicznych spostrzeżeń dotyczących współczesnej rzeczywistości (nastoletni Żydzi raju szukają oczywiście w Arkadii), praktycznych spojrzeń na historyczne obciążenia (kupowanie żydowskiej młodzieży ciuchów w tejże Arkadii sporo kosztuje, ale jak tu domagać się od ofiar Holocaustu pieniędzy za pomoc...) i celnych uwag dotyczących obowiązującego powszechnie sposobu widzenia tragedii czasów wojny (zasadnicza różnica między wizją obozu koncentracyjnego kreowaną przez kogoś Zupełnie Złego a oryginalną instytucją polega na tym, że teraz brakuje już krystalicznie niewinnych więźniów). Wbrew szumowi medialnemu w „Nocy żywych Żydów” nie ma elementów prawdziwie skandalizujących. Żydowskie zombi są paradoksalnie dużo bardziej ludzkie niż często przedstawiane w mówiącej o Zagładzie literaturze ich niby „realistyczne”, a w istocie pomnikowe odpowiedniki.
Powieści Ostachowicza nie brak też wad. Rosnący w miarę rozwoju akcji chaos konstrukcyjny zdaje się autorowi wymykać spod kontroli, próby pisania Masłowską pokazują raczej jak dobrą pisarką jest rzeczona Masłowska i jak trudno ją naśladować, niektóre z żartów są zaś nie tyle niesmaczne, co po prostu nieśmieszne. Niemniej jednak dobrze, że „Noc żywych Żydów” się pojawiła i dobrze, że została zauważona. Potencjalnym czytelnikom proponuję zrezygnować z rozważań na temat słuszności, ciężaru czy rzekomej obrazoburczości recenzowanej powieści, a po prostu czytać ją jako fantastyczną opowieść o Warszawie istniejącej tu i teraz. A że Warszawa to miasto takie, a nie inne, trudno o nim opowiadać, nie słysząc bezustannie historii drapiącej w podłogę.


Autor: Adam Skalski
Dodano: 2013-10-20 12:15:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 14:00 26-10-2013
Ostachowicz wyciąga sporo trupów z szafy. Bywa celny i błyskotliwy, ale też zdarza mu się wpadać w monotonię. Szczególnie w końcówce, jak zauważasz.

Komentuj


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sullivan, Michael J. - "Śmierć Dulgath"


 Wójtowicz, Milena - "Vice versa"

 Sullivan, Michael J. - "Róża i cierń"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

 Szostak, Wit - "Poniewczasie"

 Sullivan, Michael J. - "Wieża Koronna"

 Sweterlitsch, Tom - "Świat miniony"

 Baxter, Stephen - "Masakra ludzkości"

Fragmenty

 Eames, Nicholas - "Krwawa Róża"

 Wójtowicz, Milena - "Vice versa"

 Christopher, Adam - "Ciemność nad miastem"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Rubież"

 Babraj, Rafał - "Dystrykt Warszawa"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Heinlein, Robert A. - "Hiob. Komedia sprawiedliwości"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS