NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Pratchett, Terry - "Niuch"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Tytuł oryginału: Snuff
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Kwiecień 2012
Wydanie: I
Oprawa: miękka
Format: 142 x 202 mm
Cena: 29,90 zł
Rok wydania oryginału: 2011



Pratchett, Terry - "Niuch"

Teoretycznie „Niuch” jest opowieścią lekką, łatwą i przyjemną. A przynajmniej powinien nią być. Powinien, bo jest to zapis nie do końca sielankowego urlopu komendanta Straży Miejskiej w Ankh-Morpork, Sama Vimesa.

Będąc niejako siłą zmuszony do wyjazdu do wiejskich posiadłości rodziny (głównie perswazji swojej małżonki lady Sybil), Sam Vimes poznaje życie daleko inne od miejskiego gwaru, który przyzwyczaił go już do wielu niełatwych sytuacji. Wydawałoby się, że przyda mu się odpoczynek w ciszy i spokoju. Teoretycznie tak, ale praktycznie „Niuch” przedstawia nam portret zawodowego gliniarza, który choć nie powinien tego robić, zawsze gdzieś w duchu pozostaje na służbie. Siłą rzeczy zatem Vimes trafia na trop, z początku bliżej nieokreślonego, przestępstwa. Można by rzec, że kwestia jego wyjaśnienia staje się przysłowiową brzytwą, która ratuje komendanta od grożącej mu kąpieli w bezczynności, dworskiej etykiecie i skomplikowanych wiejskich konwenansach.

Pratchett nie byłby sobą gdyby w książce nie zawarł większej lub mniejszej dawki humoru. Tak jest i w „Niuchu”, choć nie określiłbym go wszechobecnym i powodującym częste wybuchy śmiechu. Tutaj jest trochę inny. Autor bardziej niż się przyzwyczaiłem we wcześniejszych jego książkach operuje aluzją, metaforą czy też żongluje pojęciami, rozśmieszając czytelnika w sposób bardziej intelektualny niż rubaszny. Oczywiście u Pratchetta mieliśmy to już wcześniej, ale odnotowuję większą intensyfikację takich zabiegów.

Inna sprawa, że nieco mniej otwarte żarty korespondują ze sporą dawką refleksji, a nawet, można by rzec, melancholii związanymi ze zbrodnią, powinnością człowieka (także policjanta) czy kwestią tolerancji i upodmiotowienia istot (w tym przypadku goblinów, które do pewnego momentu i przez jakąś grupę innych są uznawane prawie że za zwierzęta i niepotrzebne szkodniki). Autor często popada w niemalże moralizatorski ton, choć trudno odmówić mu słuszności.

W „Niuchu” znajdziemy także sporo akcji, ciekawych postaci oraz całkiem nieźle przedstawioną psychologię głównego bohatera. Jego umysł, poza rzecz jasna spędzanym urlopem, zajęty jest również kwestią słuszności i powinności policjanta, relacji w społeczności, która przyzwyczajona jest to z dawna ustanowionych i napiętnowanych hierarchizacją ról. Poza tym często sen z powiek spędza mu rodzina, a zwłaszcza młody Sam, który korzystając z uroków dzieciństwa, daje ojcu sporo do myślenia.

Książkę jak najbardziej polecam, choć, o czym już wspomniałem wyżej, nie nastawiałbym się przed jej przeczytaniem na fantastyczną komedię. Raczej jest to tragikomedia z trochę przegadanym morałem, w której elementy humorystyczne przeplatają się z bardzo ciemnymi stronami życia.



Ocena: 7/10
Autor: Mariusz "Galvar" Miros


Dodano: 2013-09-29 13:39:33
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS