NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Ukazały się

Kade, Kel - "Mag bez reputacji"


 Domagalski, Dariusz - "I niechaj cisza wznieci wojnę"

 Dębski, Rafał - "Gwiazdozbiór kata"

 Larson, B.V. - "Świat Miasta"

 Mortka, Marcin - "Karaibska krucjata. La Tumba de las Piratas" 2024

 Antologia - "Imagination. Tom 1"

 Chakraborty, Shannon - "Przygody Aminy Al-Sirafi"

 Pilipiuk, Andrzej - "Okiść"

Linki

antologia - "Herosi"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Październik 2012
ISBN: 978-83-61187-52-3
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 432
Cena: 43,00 zł
Seria: Fantastyka z plusem
Ilustracja na okładce: Sławomir Wolicki



antologia - "Herosi"

Jedenaście opowiadań to potencjalnie aż jedenastu herosów, którzy mają tylko jeden cel - przykuć uwagę czytelnika i dostarczyć mu porywających opowieści. Okazuje się tymczasem, że jedenastu herosów nie stać na żaden wyczyn, który zapadłby w pamięć na dłużej. Antologia wydawnictwa Powergraph tonie w przeciętności.

Tematyczne antologie mają to do siebie, że zwykle dość liberalnie wykreślają autorom granice i pozostawiają pole nie tylko do interpretacji, ale też nadinterpretacji lub wręcz otwartego przełamywania schematu. Pisarze zaś skwapliwie z tych możliwości korzystają - i oto w antologii zatytułowanej „Herosi” jeden heros jest ośmieszany, inny heros jest pospolitym półgłówkiem, a jeszcze inny przez całe opowiadanie leży przykuty do łóżka.

Takie naginanie założeń antologii jest często źródłem atrakcji, stanowiąc o sile i różnorodności zbioru. Wydaje się jednak, że w tym przypadku temat został nakreślony tak szeroko, że właściwie wyklucza jakąkolwiek część wspólną. W końcu każde opowiadanie ma jakiegoś bohatera (jeśli przyjąć szerszą definicję, w której element „bohaterstwa” nie jest przecież obligatoryjny). W związku z tym, wskutek twórczego rozwinięcia i wielokrotnego przełamania zadanego tematu, powstał zbiór opowiadań, których w zasadzie nic nie łączy.

Nie wykluczałbym również takiego scenariusza, że ów niezbyt restrykcyjny wspólny mianownik miał ułatwić wrzucenie do puli tych opowiadań, które powstały wcześniej, a z różnych powodów zalegały w szufladach twórców. Teorię tę uprawdopodabnia fakt, że żaden z tekstów nie sprawia wrażenia przełomowego.

Ponad przeciętność wybijają się co najwyżej opowiadania otwierające i zamykające zbiór - doskonałe kreacje bohaterów u Łukasza Orbitowskiego („Kret i król”), świetnie napisane, militarne science fiction Roberta M. Wegnera („Jeszcze jeden bohater”) i zabawna pointa zbioru autorstwa Michała Cetnarowskiego („Śmierć superbohatera”).

Uwagę zwraca jeszcze Aleksandra Janusz z opowiadaniem „Iter in Sarmatiam” - wyśmienity pomysł został zrealizowany bardzo konsekwentnie; nie mogłem jednak oprzeć się wrażeniu, że autorka w swojej konsekwencji poszła o jeden krok za daleko, niejako „przedobrzyła” stylizację tekstu. Przykładem jest cały dialog prowadzony po łacinie, który do opowiadania trafił... w oryginale.

Reszta to standardowe wytwory twórczości znanych i czasem lubianych rzemieślników - Rafał Dębski i Robert Szmidt próbują rozbawić czytelnika, Jakub Małecki pisze dość typowe małecki fiction, Jakub Ćwiek zasypuje pretekstowy tekst litanią popkulturowych nawiązań.

Jedenastu znanych autorów i jedenastu herosów nie wystarczyło, aby rozegrać antologię zapadającą w pamięć. Dzięki kilku przebłyskom można pokusić się o stwierdzenie, że zbiór w jakiejś mierze faktycznie inspiruje do paru ciekawych przemyśleń orbitujących wokół zadanego tematu. Z drugiej strony, zabrakło ciekawych postaci i historii, które przykuwałyby uwagę i zapadały w pamięć. „Herosi” wypadają wyjątkowo niepozornie.


Autor: Krzysztof Pochmara
Dodano: 2013-08-20 21:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"


 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

 Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia"

 Fosse, Jon - "Białość"

Fragmenty

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

 Silverberg, Robert - "Księga czaszek"

 Scalzi, John - "Wojna starego człowieka" (Wymiary)

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS