NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

antologia - "Opowieści niesamowite z języka niemieckiego"


 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Zagubiona przyszłość" (reedycja)

 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Proxima" (reedycja)

 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Kosmiczni bracia" (reedycja)

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper" (2020)

 Caldecott, Andrew - "Miasteczko Rotherweird"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Gwynne, John - "Gniew"

Linki

antologia - "Herosi"
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: Październik 2012
ISBN: 978-83-61187-52-3
Oprawa: twarda
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 432
Cena: 43,00 zł
Seria: Fantastyka z plusem
Ilustracja na okładce: Sławomir Wolickiantologia - "Herosi"

Jedenaście opowiadań to potencjalnie aż jedenastu herosów, którzy mają tylko jeden cel - przykuć uwagę czytelnika i dostarczyć mu porywających opowieści. Okazuje się tymczasem, że jedenastu herosów nie stać na żaden wyczyn, który zapadłby w pamięć na dłużej. Antologia wydawnictwa Powergraph tonie w przeciętności.

Tematyczne antologie mają to do siebie, że zwykle dość liberalnie wykreślają autorom granice i pozostawiają pole nie tylko do interpretacji, ale też nadinterpretacji lub wręcz otwartego przełamywania schematu. Pisarze zaś skwapliwie z tych możliwości korzystają - i oto w antologii zatytułowanej „Herosi” jeden heros jest ośmieszany, inny heros jest pospolitym półgłówkiem, a jeszcze inny przez całe opowiadanie leży przykuty do łóżka.

Takie naginanie założeń antologii jest często źródłem atrakcji, stanowiąc o sile i różnorodności zbioru. Wydaje się jednak, że w tym przypadku temat został nakreślony tak szeroko, że właściwie wyklucza jakąkolwiek część wspólną. W końcu każde opowiadanie ma jakiegoś bohatera (jeśli przyjąć szerszą definicję, w której element „bohaterstwa” nie jest przecież obligatoryjny). W związku z tym, wskutek twórczego rozwinięcia i wielokrotnego przełamania zadanego tematu, powstał zbiór opowiadań, których w zasadzie nic nie łączy.

Nie wykluczałbym również takiego scenariusza, że ów niezbyt restrykcyjny wspólny mianownik miał ułatwić wrzucenie do puli tych opowiadań, które powstały wcześniej, a z różnych powodów zalegały w szufladach twórców. Teorię tę uprawdopodabnia fakt, że żaden z tekstów nie sprawia wrażenia przełomowego.

Ponad przeciętność wybijają się co najwyżej opowiadania otwierające i zamykające zbiór - doskonałe kreacje bohaterów u Łukasza Orbitowskiego („Kret i król”), świetnie napisane, militarne science fiction Roberta M. Wegnera („Jeszcze jeden bohater”) i zabawna pointa zbioru autorstwa Michała Cetnarowskiego („Śmierć superbohatera”).

Uwagę zwraca jeszcze Aleksandra Janusz z opowiadaniem „Iter in Sarmatiam” - wyśmienity pomysł został zrealizowany bardzo konsekwentnie; nie mogłem jednak oprzeć się wrażeniu, że autorka w swojej konsekwencji poszła o jeden krok za daleko, niejako „przedobrzyła” stylizację tekstu. Przykładem jest cały dialog prowadzony po łacinie, który do opowiadania trafił... w oryginale.

Reszta to standardowe wytwory twórczości znanych i czasem lubianych rzemieślników - Rafał Dębski i Robert Szmidt próbują rozbawić czytelnika, Jakub Małecki pisze dość typowe małecki fiction, Jakub Ćwiek zasypuje pretekstowy tekst litanią popkulturowych nawiązań.

Jedenastu znanych autorów i jedenastu herosów nie wystarczyło, aby rozegrać antologię zapadającą w pamięć. Dzięki kilku przebłyskom można pokusić się o stwierdzenie, że zbiór w jakiejś mierze faktycznie inspiruje do paru ciekawych przemyśleń orbitujących wokół zadanego tematu. Z drugiej strony, zabrakło ciekawych postaci i historii, które przykuwałyby uwagę i zapadały w pamięć. „Herosi” wypadają wyjątkowo niepozornie.


Autor: Krzysztof Pochmara
Dodano: 2013-08-20 21:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Recydywista"


 Atwood, Margaret - "Testamenty"

 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

Fragmenty

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS