NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Pratchett, Terry - "Spryciarz z Londynu"
Wydawnictwo: Rebis
Tytuł oryginału: Dodger
Tłumaczenie: Maciej Szymański
Data wydania: Kwiecień 2013
ISBN: 978-83-7510-980-1
Oprawa: twarda
Format: 128 x 197 mm
Liczba stron: 420
Cena: 39,90 zł
Rok wydania oryginału: 2012Pratchett, Terry - "Spryciarz z Londynu"

Gdy Pratchett brata się z Dickensem


Przygody młodego Dodgera przywołują jednocześnie echa innych dzieł Pratchetta, jak i np. Dickensowskiego „Olivera Twista”. To sympatyczna powieść przygodowa dla młodzieży, niepozbawiona jednakże morału i tak charakterystycznego dla ostatnich książek ze „Świata Dysku” dydaktyzmu.

Terry Pratchett znany jest przede wszystkim z książek pisanych w ramach „Świata Dysku”, ale od czasu do czasu zdarza mu się napisać powieść niezwiązaną z tymi realiami. Pytanie, czy te utwory w znaczący sposób różnią się od tych z bardziej znanej serii autora. Bazując na podstawie lektury „Spryciarza z Londynu”, można stwierdzić, że zmiany są kosmetyczne i dotyczą przede wszystkim anturażu oraz wyrazistości przekazu.
Bohaterem powieści jest Dodger, londyński spryciarz specjalizujący się w wyszukiwaniu skarbów miejskich kanałach. Każdy go zna, a on ma dla każdego miłe słowo. Ma w sobie też coś z rycerza, więc kiedy natrafia na damę w opresji, bez wahania rusza jej na ratunek. Jest to początek historii, która zwykłego ulicznika wyniesie na salony. Co do samej natury intrygi, na której opiera się fabuła, można mieć pewne zastrzeżenia, ale też nie ona jest najważniejsza: jak wskazuje tytuł powieści, to postać głównego bohatera jest osią, wokół której obracają się realia wykreowane przez brytyjskiego pisarza.
Scenografia XIX-wiecznego Londynu nie odgrywa w powieści znaczącej roli, ale jednocześnie jest zarysowana na tyle, że wprowadza odpowiedni nastrój i nie sprawia wrażenie pretekstowej. Jednocześnie widać inspiracje – konstrukcyjne i fabularne – ówczesną prozą, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Charlesa Dickensa, który nota bene pojawia się na kartach książki i odgrywa znaczącą, chociaż drugoplanową rolę.
Każdy, kto zna ostatnie powieści ze „Świata Dysku”, wie, że służą one przede wszystkim jako nośniki światopoglądu autora, a postać komendanta Vimesa stanowi niemalże alter ego pisarza. W „Spryciarzu z Londynu” aż tak rzucającej się w oczy postaci nie ma, ale zarówno Dodger, jak i kilka innych postaci nadal służą przede wszystkim celom dydaktycznym. Chociaż teoretycznie jest to powieść osadzona w realiach historycznych (sam autor zaznacza w posłowiu, że w kilku miejscach nagiął fakty i daty, by móc w jednym czasie zebrać wszystkie potrzebne mu osobistości), to bohaterowie wyrażają poglądy i przejawiają postawy znacznie bardziej współczesne, niż wynikałoby to z ich metryki. W ich wypowiedziach łatwo dopatrzyć się znanych z innych książek Pratchetta tez dotyczących równości, krytyki drapieżnego kapitalizmu, nieobiektywności mediów czy wreszcie wartości jednostki.
Z pewnością nie jest to najlepsza ani najbardziej błyskotliwa książka sir Terry’ego; i to wcale nie dlatego, że w założeniach jest to powieść młodzieżowa – wszak niektóre z opowieści o Tiffany Obolałej (na przykład w „W północ się odzieję”) potrafią mocno oddziaływać na emocje i dosadnie przekazywać poglądy autora. „Spryciarz z Londynu” jest znacznie bardziej wyważony, niejako w duchu dziewiętnastowiecznego społeczeństwa, w którym niezależnie od okoliczności należało pozostać spokojnym, wyważonym dżentelmenem. Niemniej chęć wykreowania fabuły z młodym bohaterem, a jednocześnie z utemperowanym przekazem światopoglądu autora, wypadła poniżej oczekiwań. Być może zabrakło pewnej dozy ostrego i cynicznego humoru, tak znanego ze „Świata Dysku”? Bo żarty słowne i sytuacyjne się pojawiają, ale brak im zadziorności i błysku.
Podsumowując, „Spryciarz z Londynu” jest przyjemną pozycją rozrywkową z młodzieżowym rysem. Nie obyło się bez typowych dla Pratchetta tematów i idei, ale oceniając przez pryzmat ogółu twórczości, powieść sprawia wrażenie napisanej z nieco większym dystansem, bez charakterystycznego zęba i humoru. Dla jednych może być to zachęta, dla innych – szczególnie ortodoksyjnych fanów książek ze „Świata Dysku” – powód do drobnego rozczarowania.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-05-26 20:15:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS