NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Simmons, Dan - "Drood"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Drood
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec i Wojciech Szypuła
Data wydania: Wrzesień 2012
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-268-0
Oprawa: twarda
Format: 150 x 225 mm
Liczba stron: 832
Cena: 69,00 zł
Rok wydania oryginału: 2009



Simmons, Dan - "Drood"

Dwupoziomowa rozgrywka literacka


Genialne połączenie faktów i fikcji, rzeczywistości i wątków wyciągniętych ze stronic XIX-wiecznych powieści. Rzeczywistość przenika się z narkotycznymi wizjami, fakty rywalizują z fikcją. W „Droodzie” Simmons osiągnął szczyt swoich możliwości, tworząc jedną z najlepszych – jeśli nie najlepszą – ze swoich powieści.

Simmons znany jest z wbudowywania w powieści twórczości lub biografii słynnych pisarzy i poetów. Tak było chociażby w „Hyperionie”, „Ilionie” czy „Muzie ognia”. Zdarza mu się również wykorzystywać realia historyczne jako tło dla bardziej fantastycznych wydarzeń („Terror” czy też „Kochanek doskonały”). Co się dzieje, gdy połączone są te dwie fascynacje? Powstaje „Drood”, wielopoziomowa fikcyjna biografia Charlesa Dickensa powiązana z jego ostatnią, niedokończoną powieścią pod tytułem „Tajemnica Edwina Drooda”.
Punktem przełomowym w tej fikcyjnej biografii Dickensa okazała się katastrofa kolejowa: słynny pisarz przeżył ją, ale podczas oczekiwania na ratunek we wraku poznał tajemniczego Drooda. Spotkanie to wywiera na nim tak duże wrażenie, że wpływa na resztę jego życia... a przynajmniej tak nam zdaje się sugerować narrator. Jednym z ciekawszych aspektów powieści jest właśnie narracja, a właściwie jej dwupoziomowa ułuda. Historię zawartą w „Droodzie” relacjonuje Wilkie Collins: w rzeczywistości przyjaciel i współpracownik Dickensa. W książce jest nim również, ale jednocześnie przepełnia go zazdrość, a jego percepcję zaburzają nadużywane opiaty. Próbując odrzeć opowieść z subiektywizmu narratora, dociera się do kolejnej warstwy fikcji: tego, co Simmons ukrył pod relacją Wilkie’ego. Dopiero rozróżniając te dwa poziomy narracji, można w pełni delektować się kreacją powieści. Nawet jednak wtedy nie do końca się wie, co jest faktem, co oszustwem, a co zjawą. Niepewność towarzyszy czytelnikowi aż do końca, nawet ostatnie strony nie wszystko wyjaśniają i pozostawiają możliwość samodzielnego zdecydowania, w którą wersję rzeczywistości chce się uwierzyć.
Jak już wcześniej zaznaczyłem, amerykański pisarz znany jest z wplatania do dzieł licznych tropów literackich, czasem bardzo wyraźnych, innym razem zaszytych pod powierzchnią. Nie było jednak dotychczas w jego dorobku powieści takiej jak „Drood”: od początku do końca przesiąkniętej duchem literatury. Rzecz jasna już sam pomysł inspiracji ostatnią powieścią Dickensa jest znaczący: Simmons bierze z niej wiele wątków i scen, ale nie jest biernym odtwórcą, gdyż zmienia ich wymowę, wplata je we własną fabułę, zupełnie różną od kryminalnej zagadki z „Tajemnicy Edwina Drooda”. Nawiązując, nie ogranicza się jednakże wyłącznie do niedokończonej powieści; aluzje i tropy prowadzą do innych, często słynniejszych dzieł Dickensa. Wreszcie to opowieść o literatach: dwóch pisarzach tkwiących między przyjaźnią a rywalizacją, szacunkiem i podziwem a zazdrością. Obserwowanie relacji miedzy Collinsem i Dickensem jest fascynujące; tym bardziej, że autor nie jest dla nich łagodny i obu przedstawia raczej w nieprzychylnym świetle... chociaż oczywiście to kwestia perspektywy i ujęcia, o którym pisałem w poprzednim akapicie.
Nieśpieszne tempo narracji oddaje ducha XIX-wiecznej prozy, a bogate opisy pozwalają poczuć niemal namacalnie atmosferę ówczesnego Londynu. Simmons świetnie operuje słowem i konstrukcją, delikatnie stylizując tekst na dzieła Dickensa, nie pozbywając się jednocześnie charakterystycznego dla siebie rysu. Czy to londyńskie podziemia, czy to ulice, wnikliwe i rozbudowane opisy pozwalają zagłębić się w przedstawiane realia. Jeszcze ciekawsze są dialogi, inteligentne, nieraz podszyte humorem; nie zawsze wnoszące coś do rozwoju fabuły, ale niezmiennie fascynujące. Ich lektura – niczym obserwacja fechtunku – jest przyjemnością samą w sobie.
„Drood” jest powieścią wybitną, a przynajmniej bardzo dobrą, w każdym z elementów. Świetnie napisany, z ciekawymi i wyrazistymi postaciami poruszającymi się w wiarygodnie oddanych realiach potrafi zafascynować zarówno konstrukcją wątków, jak i tajemnicą otaczającą tytułową i jakże enigmatyczną postać. Liczne nawiązania do literatury XIX wieku są wisienką na torcie, dodającą jeszcze smaku. To chyba najlepsza książka Simmonsa i jedna z najlepszych książek zaliczanych do fantastyki, jakie ukazały się w Polsce w ostatnich latach. Ja byłem zachwycony od pierwszego zagłębienia się w realia zasnutego smogiem Londynu i... w umysły literatów.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-05-25 20:00:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS