NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Ukazały się

Komuda, Jacek - "Wizna"


 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

 Hill, Joe - "Dziwna pogoda" (2020)

 Faber, Adam - "Dom Wiedźm"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

Linki

Mortka, Marcin - "Ostatnia saga"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Trylogia Nordycka
Data wydania: Październik 2003
ISBN: 83-89595-00-1
Format: 125x185 mm
Liczba stron: 464
Cena: 27,50 zł
Ilustracja na okładce: Dagmara Matuszak Tom cyklu: 1



Mortka, Marcin - "Ostatnia saga"

"Na Północ przybywają misjonarze Chrystusa,
a Walkirie zbierają bohaterów do ostatniej bitwy."

Akcja rozgrywa się gdzieś na terenach skandynawskich, gdzie młody król Eryk postanawia wprowadzić nowe porządki: zewangelizować społeczeństwo wikingów. Jednakże jak przekonać starych wojowników, że Odyn i Thor są jedynie mitem i nakazać im wiarę w "Tchórzliwego Boga na Krzyżu"? Eryk Biały Jastrząb nie jest jednak władcą postępującym wedle Bożych przykazań, chcącym ukazać miłość mieszkańcom tej surowej krainy. Zastępy Eryka miłosierdzie Boże objawią tu ogniem i stalą. Karły i trolle, o których słowa w Piśmie Świętym nie ma zostają przez misjonarzy przeklęte, wspomnienie o starych bogach grozi lochem. Nic dziwnego, że wojna szybko podzieli tą krainę. W takiej scenerii poznajemy wiele postaci. Haralda, wojownika z królewskiej drużyny, który za potępianie nowych porządków zostaje banitą. Arnula, karła wypędzonego z gospodarstwa opiekunów za… bycie karłem. Vidara, skalda będącego bliskim druhem króla, póki nie zaczyna pojmować obłędu swojego władcy. Bogowie Północy szykują się do Ragnarokku, Ostatniej Bitwy, gdy to przyjdzie im stawić czoła armiom ciemności i zginąć. Norny spisały już przeznaczenie, także dla naszych bohaterów. Oni muszą powstrzymać Eryka i jego biskupa.

Książka jest przesiąknięta wspaniałą magią. Tu Odyn, Frey i Loki nie są tylko dawnym mitem ustępującym Ukrzyżowanemu Bogowi. Wielcy wojowie o ogromnej sławie giną z orężem w dłoni otwierając sobie wrota Walhallii, a Karły doskonalą swoją sztukę obróbki żelaza w ukrytych grotach. Silne nawiązanie do mitologii Skandynawskiej tworzy wspaniały klimat dzieła, co stanowi dla mnie wielki plus. Może dlatego, że ostatnio lubię takie klimaty? Książka jest napisana jak przyszło na autentyczną sagę, przypomina wiekowy rękopis znaleziony gdzieś na północy nie mniej niż "Uczeń Czarnoksiężnika" Jabłońskiego biografię Witelona znalezioną w Tyńcu.
Co się z tym wiąże, wiedza Mortki jest olbrzymia: od oddania realiów tamtych czasów, przez archaizację języka, po wspomnianą już znajomość mitologii. Autor jest skandynawistą z wykształcenia i to czuć całym sercem. Jeśli Jackowi Komudzie przypisuje się tworzenie "fantasy sienkiewiczowskiej" za pietyzm w oddaniu dawnych Kresów Rzeczypospolitej, zastanawiam się, jakie jest analogiczne określenie dla twórczości Marcina Mortki. Autor na to zasługuje nie mniej niż Komuda.
Fabuła jest wielowątkowa. Poznajemy wiele postaci, śledzimy kilka ważnych wątków, poznajemy konflikt z obydwu stron. A że wszystkie są ważnymi elementami dziejącej się historii, obfitują w zwroty akcji i są przemyślane – kolejny plus.

Zalet trochę mi się nazbierało, bo i w końcu książka mi się bardzo podobała. Trochę zawiodło mnie zakończenie, przedłużone niczym to z filmowego "Powrotu Króla" i nie mniej przegadane i schetmatyczne. Nie wpływa to jednak znacząco na ocenę. Jeśli ktoś lubi takie klimaty i ma ochotę na porządnie napisaną fantasy, pędzić do księgarni i czytać!


Ocena: 8/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2006-03-24 13:49:12
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS