NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Martin, George R.R. - "Nawałnica Mieczy. Stal i śnieg" (okładka filmowa, twarda)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia
Tytuł oryginału: A Storm of Swords. Steel and Snow
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Data wydania: Kwiecień 2013
ISBN: 978-83-7785-210-1
Oprawa: twarda
Format: 140×205 mm
Liczba stron: 736
Cena: 59,00 zł
Rok wydania oryginału: 2000
Tom cyklu: 3, część 1



Gra o tron subiektywnym okiem (s03e03)

Trzeci odcinek trzeciego sezonu „Gry o tron” wprowadza nowe lokacje i postaci, kolejne wątki się pojawiają, a także pojawia się solidna dawka cycków, których to brak był już powoli zauważalny. Tym razem są, oczywiście całkiem zbędne dla fabuły (cały czas mnie zastanawia, po co np. utrzymywana jest w obsadzie taka Rose?), ale przynajmniej już wiadomo, że HBO nagle nie zmieniło polityki. Jednym słowem to znów stara, dobra „Gra o tron” – może niezbyt dynamiczna i spektakularna, ale potrafiąca zaciekawić. Nie tylko golizną.
W tym epizodzie wreszcie przenosimy się do Riverrun, chociaż niczego specjalnego – w kwestiach wizualnych – to nie oferuje. Okazja nie jest radosna, bo akurat obywa się pogrzeb starego Hostera Tully’ego. Scena, mimo niezbyt radosnej okazji, jest dość wesoła, bo od razu możemy się przekonać, jaką ofermą jest Edmure oraz poznać będącego jego przeciwieństwem Blackfisha. Później w odcinku jest jeszcze jedna scena, pogłębiająca te wrażenie – Robb na spółkę z Blackfishem strofują nowego władcę Riverrun jak uczniaka. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze będzie okazja do śledzenia tych dwóch postaci, bo w „Nawałnicy mieczy” pojawiali się sporadycznie.
Druga niezła scena, chociaż niezbyt zgodna z charakterem niektórych postaci, to spotkanie Małej Rady pod skrzydłami nowego namiestnika, czyli lorda Tywina. Zabawnie było oglądać jak postaci zabiegają o stołki, i to dosłownie. Oczywiście nonkonformista mógł być tylko jeden, choć mały. W nagrodę otrzymuje nową fuchę, czyli opiekę nad królewskimi finansami, co oczywiście daje szansę na kilka niezłych scen w przyszłości. Albo i nie, bo scenarzyści mają tendencję do urywania wątków lub też niewykorzystywania ich potencjału. Nieco humoru przynosi też scena dwóch starych dziwkarzy, czyli Bronna i Tyriona, nie mogących uwierzyć w relację Poda z pierwszej wizyty w burdelu.
Wydaje się też, że przyspiesza wątek Aryi (chociaż i tak jest dość monotonny), przynajmniej w stosunku do wydarzeń w książce. Widać scenarzyści mieli do wyboru, albo dać trochę niewiele znaczących scen, albo też sobie ten wątek na jakiś czas odpuścić. Chyba wybrali to drugie; podobnie jak z wątkiem Theona, który nadal rozgrywa się w dość zaskakujący sposób. Być może jest to zmyłka... albo też największe jak na razie odstępstwo od fabuły „Pieśni Lodu i Ognia”.
Mam wrażenie, że Dany jest kreowana na bardziej zadziorną niż w książce, co tylko wychodzi całości na dobre. Scena targu o niewolniczą armię, bez kontekstu obecnego u Martina, wydaje się dość sztuczna i nielogiczna, ale mimo wszystko wypada dość dobrze. Gorzej, że w połączeniu z innymi scenami, dość jasno zdaje się pokazywać, dokąd ten wątek zmierza. Istnieje też szansa, że większego rozmachu niż w książce nabierze konflikt między Mormontem a Barristanem Selmy.
Jeśli ostatnia z Targaryenów jest pokazana jako znacznie twardsza osoba, to Stannis odwrotnie. Co prawda ukazanie jego pełnego uzależnienia od Mellisandre (ze względów seksualnych, jak i jej mrocznych magicznych umiejętności) jest krokiem w dobrą stronę, to jednak zrobienie z niego skomlącego psiaka w pożegnalnej scenie odziera tę postać z resztek szacunku. Dobrze, że przy tym nie było Davosa, bo jedynym rozwiązaniem byłoby dla niego odwrócenie się na pięcie i pożeglowanie w siną dal. Z pewnością tak ciapowatego pana by nie zniósł; nawet pomimo długu wdzięczności.
W pozostałych wątkach bez specjalnych niespodzianek czy emocji. Catelyn mdła jak zawsze, żona Robba wykazuje się poczuciem humoru, ale nadal jest to postać bez wyrazu. Ponadto Król za Murem nabiera charakteru, a końskie trupy zostały ułożone przez Innych w jakiś okultystyczny znak, co jest dość tanim chwytem. Niedobitki wron docierają do Crastera... i w zasadzie tyle, pewnie w następnym odcinkach zrobi się tam ciekawiej. Stawiam, że Sam wykaże się jajami i inicjatywą, bo na razie za bardzo po nim wszyscy jeżdżą.
Finałem odcinka jest przedstawienie wydarzeń z udziałem Brienne i Jaime’ego. Lannister pokazał nieco dobrego serca, chociaż bardzo starał się to zatuszować, ale koniec był... no cóż, taki jak w książce, jeśli nawet wydarzenia do niego prowadzące przebiegły nieco inaczej. A w tle nowa piosenka, ale „Niedźwiedź i dziewica cud” równać się z „Deszczami Castamere” nie może:





Autor: Tymoteusz „Shadowmage” Wronka


Dodano: 2013-04-22 18:13:01
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS