NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju" (Artefakty)

Ukazały się

Pasek, Dorota - "Królestwo nadziei"


 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

 Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

 Bonowicz, Karina - "Droga wiedzie przez sen"

 Grzędowicz, Jarosław - "Wypychacz zwierząt" (wyd. 3)

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

Linki


Nowa Fantastyka 2/2013 - omówienie numeru

Lutowa Nowa Fantastyka to osiem opowiadań i kilkanaście artykułów dotykających wszelkich przejawów fantastyki: literatury, filmu, komiksu, a nawet gier. Pojawiają się również wspominki, tekst popularnonaukowy i tradycyjne felietony. Numer zróżnicowany i przez to interesujący.

Omówienie zacznijmy od działu prozy, w którym następuje przekazanie władzy: według wcześniejszych zapowiedzi właśnie lutowy numer miał być pierwszym, w którym za teksty polskich autorów nie odpowiada wyłącznie Maciej Parowski; miały się ukazać też pierwsze opowiadania wybrane przez Michała Cetnarowskiego. Osoby oczekujące rewolucji poczują się rozczarowane – na razie spektakularnych zmian nie ma; oszałamiającego poziomu również. I tak Bernadetta Prandzioch („Ceną będzie samotność”) prezentuje raczej tkliwą opowieść niesamowitą z dość przewidywalnym finałem. Opowiadanie Pawła Ciećwierza ulatuje z pamięci wkrótce po przeczytaniu i po „Non serviam” pozostaje ulotne wrażenie zbyt wielu grzybów w barszczu. Zakończenie „Rzeźbiarzy światła” Pawła Musialika jest oczywiste od momentu ekspozycji, co psuje efekt w wypadku prostego tekstu bazującego na zaskoczeniu czytelnika. Najsłabiej wypada „eksperymentalne” opowiadanie Macieja Salomończyka: w mętnym „Lwiątku Heraklesa” trudno doszukać się sensu innego, niż chęci pokazania różnorodnych katastroficznych wizji i znajomości ziemskiej fauny. Teksty te można więc określić co najwyżej jako poprawne, zarówno bez ładunku emocjonalnego, jak i ciekawych pomysłów – tak czytelnika ciężko zdobyć.

W prozie zagranicznej jest znacznie lepiej, chociaż i pod tym względem trafiały się znacznie lepsze numery. Niemniej warto zwrócić uwagę chociażby na tekst Tada Williamsa („Dziesiąta muza”), który pokazuje, co można wymyślić, kiedy termin space opera autor potraktuje dosłownie. Ciekawe i jednocześnie dość zabawne w swej wymowie. Z akcentem humorystycznym, chociaż dopiero w puencie, są „Zajęcia w terenie” Alexa Shvartsmana. Tekst dobrze podsumowuje, jak czasem domysły archeologów mogą się mijać z rzeczywistością. W tony bliższe klasycznemu science fiction wygrywa Paul Melko. Niemniej poza pomysłem wyjściowym, „Dziesięć sigm” uwypukla raczej element emocjonalny niż naukowy, z korzyścią dla całości. Najbardziej ambiwalentne uczucia mam po lekturze „Jesteś tutaj?” Jacka Skillingsteada: ten utwór w założeniach miał być zapewne najbardziej emocjonalny, ale kreacja głównego bohatera... nie tyle nie przekonuje, co nie wyzwala oczekiwanych uczuć, a bez tego opowiadanie staje się zlepkiem historii kryminalnej i próby pobieżnej analizy psychiki człowieka po przejściach.

W publicystyce warto zwrócić uwagę na dwa teksty poświęcone literaturze. Paweł Laudański przedstawia ostatnie trzydzieści lat rosyjskiej fantastyki; wcale tak dobrze u nas nie znanej. Nie obyło się oczywiście bez wskazywania konkretnych tytułów i nazwisk, ale jest to przede wszystkim analiza trendów. Drugi tekst to felieton Petera Wattsa, w którym kanadyjski pisarz omawia wydane na Zachodzie dzienniki i zapiski Philipa K. Dicka. Interesujące. Z działki literackiej jest jeszcze artykuł o „Świecie czarownic” Andre Norton, ale pozostawił mnie obojętnym. Może dlatego, że za cyklem nie przepadam?
Z pozostałych artykułów na uwagę zasługują przede wszystkim rozważania Wawrzyńca Podrzuckiego na temat ewolucji, a raczej jej przyszłości w przypadku ludzi. Tradycyjnie już w zwięzły i przystępny sposób przekazane jest sporo informacji, dzięki którym można zweryfikować wizje co bardziej fantazjujących pisarzy SF. Fani komiksów powinni być zadowoleni lekturą wywiadu z Dave’em McKeanem (grafikiem współpracującym m.in. z Neilem Gaimanem), a wielbiciele Battlestar Galctica mogą się przekonać, jak inni patrzą na najnowszą produkcję z tego uniwersum: Blood & Chrome. Mnie tekst ten nastroił nieco bardziej przychylnie, ale jeszcze nie na tyle, by wypróbować. Interesujący – ale raczej z punktu widzenia społecznych konsekwencji – wydał mi się artykuł o Ingress. Wizja zupełnie jak ze „Stanu wstrzymania” Charlesa Stossa. Natomiast Michael J. Sullivan prezentuje kolejną odsłonę porad dla piszących: tym razem wychodzi od stwierdzenia, że najlepsze wrażenie robi się, gdy się trafia w doświadczenia czytelnika. To oczywiście prawda, ale sprowadza ją do łączenia opisów rzeczywistych z fantastycznymi, co nieco spłyca możliwości.
Z kronikarskiego obowiązku trzeba wspomnieć o pozostałych tekstach. Rafał Kosik pisze o zapewnianiu pokoju światowego za pomocą konsumpcjonizmu, Jakub Ćwiek o energii drzemiącej w fanach-amatorach, a Łukasz Orbitowski tradycyjnie o filmie, którego pewnie nigdy nie obejrzę, ale nie przeszkadza to w śledzeniu przemyśleń autora. Maciej Parowski rozpoczyna wspomnienia ze swojej długoletniej przygody z fantastyką. Podobno w przyszłości mają się w sieci ukazywać jego kolejne teksty. Najsłabiej wypada przegląd filmów o łowcach czarownic. Na szczęście znajduje się na samym początku numeru, więc jeśli czytacie po kolei, to później będzie już tylko lepiej. Nawet uwzględniając dość przeciętne polskie opowiadania.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-02-13 08:00:00
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Czarny_ - 08:26 13-02-2013
Jack Skillingstead napisał "Jesteś tutaj?".

toto - 08:36 13-02-2013
Tak, oczywiście. Dzięki za zwrócenie uwagi.

mc - 09:33 13-02-2013
Tytułem sprostowania - pierwsze "moje" teksty w marcu.

Shadowmage - 11:30 13-02-2013
Czyli słusznie rewolucji nie widać :P

mc - 12:41 13-02-2013
Nie wiem, na jaką rewolucję się nastawiasz, ale już zaczynam się bać... ;-)

Shadowmage - 14:57 13-02-2013
Ja? Na żadną :) Ale oczekiwania takiej się pojawiały po informacji o odejściu Parowskiego.

nosiwoda - 12:12 14-02-2013
Na rewolucję seksualną, oczywiście. Gorącą dłonią ująłeś rozpalone stery redakcji polskiej, pora na ekstatyczne erupcje twórczości.

kurp - 21:50 14-02-2013
Cóż, mówią, że, hm, powiedzmy, że nie ze wszystkiego da się ukręcić bat ;)

Rewolucji pewnie nie będzie, ale liczę, że może zrobi się choć troszkę ciekawiej. Obecnie jest kaplica. Gdyby nie Wojnarowski, to by sobie można polską połowę prozy w ciemno darować...

mc - 13:16 15-02-2013
W numerze marcowym będą IMO fajne teksty Gutschego (sf) i Burszty (debiut na papierze, weirdowskie fantasy). Plus niespodzianka :-)

Znaczy, erupcja, hm, na całej linii...

Gavein - 17:39 15-02-2013
Przestańcie, bo się niedobrze robi :D

kurp - 21:30 15-02-2013
Nie umiesz się bawić :P

Co do tekstów - trochę frustrująca robota, jak się dostaje po łbie za to, że teksty słabe, choć wcale się ich nie pisało :?

Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Wojtas, Michał - "Cyberpunk 1982-2020"


 Cherezińska, Elżbieta - "Odrodzone królestwo"

 Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"

 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

Fragmenty

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS