NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Pullman, Philip - "Delikatny nóż"

Pullman, Philip - "Bursztynowa luneta"

Ukazały się

Lebbon, Tim - "Milczenie"


 Śmigiel, Łukasz - "Daemon"

 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Goodkind, Terry - "Wojenna nawałnica"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

Linki

Ziemiański, Andrzej - "Pomnik cesarzowej Achai", tom 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Pomnik Cesarzowej Achai
Kolekcja: Uniwersum Achai
Data wydania: Kwiecień 2012
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7574-675-4
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 688
Cena: 49,90 zł
Tom cyklu: 1Ziemiański, Andrzej - "Pomnik cesarzowej Achai", tom 1

Rzeczpospolita Imperialna


Większość czytelników zna trylogię „Achaja” Andrzeja Ziemiańskiego, swego czasu wiele się o niej mówiło, ukazało się nawet drugie wydanie. Po lekturze ostatniego tomu można się było spodziewać kontynuacji opowieści, również sam autor w wywiadach potwierdził, że chciałby kiedyś powrócić do stworzonego przez siebie świata. Tym powrotem jest „Pomnik cesarzowej Achai”, otwierający nową trylogię, której akcja rozgrywa się kilkaset lat po oryginalnych wydarzeniach.

Półkule Ziemi skutecznie rozdziela nieprzebyte pasmo Gór Pierścienia. Gdzieś tam znajdują się dwie potęgi – słabnące cesarstwo, którego żołnierze giną na zbyt wielu frontach, oraz wzrastające państwo polskie, dysponujące najnowocześniejszą techniką wojskową, prosto z zakładów Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zarówno stare, jak i nowe imperium mają swoje sekrety, oraz kosztowne cele do osiągnięcia, mogące zupełnie zmienić obraz świata. W dodatku imperia te nie wiedzą o swoim istnieniu.

Ziemiański już na wstępie zyskuje zainteresowanie i sympatię czytelnika, wprowadzając do swojej powieści Rzeczpospolitą, w dodatku znacznie potężniejszą niż można by marzyć. Podobną konwencję przyjął Maciej Guzek w „Królikarni” i „Trzecim Świecie”. Jednym z głównych wątków recenzowanej książki jest próbny rejs ORP „Dragon”, prototypu nowej łodzi podwodnej, na której służy Krzysztof Tomaszewski, oficer wywiadu marynarki wojennej. Równolegle młoda czarownica Kai, obywatelka cesarstwa, płynie z wyprawą wotywną, w swojej pierwszej misji po opuszczeniu szkoły na pustyni. Trzeci wątek skupia się na losach młodej „żołnierz” – na pewnej wyspie odbywają szkolenie rekruci cesarskiej armii. Shen się wśród nich wyróżnia, dzięki czemu życie w wojsku pełnym bezlitosnych kobiet ma łatwiejsze. Do czasu, aż żołnierze ruszają na front.

Trzy powyższe historie w końcu splatają się ze sobą, a różnice na każdej niemal płaszczyźnie – kulturowej, technologicznej, a nawet płciowej nie ułatwiają wzajemnych relacji. Nie wspominając o magii, która zostaje skonfrontowana z prozaiczną, lecz niezwykle skuteczną i śmiercionośną techniką. Autorowi udało się wykorzystać potencjał, jaki tkwi w spotkaniu bardzo odmiennych grup. Z dużą swobodą i poczuciem humoru oddał docieranie się mieszkańców dwóch różnych części świata, zwłaszcza na płaszczyźnie damsko-męskiej, na uproszczonym oczywiście, właściwym dla literatury rozrywkowej poziomie. Obydwie kultury wiele się od siebie uczą, choć na ogół metodą prób i błędów. Jednocześnie za każdym z wątków kryje się drugie dno, nieznane jego bohaterom. Ze strzępów informacji mozolnie budują odpowiedź na pytanie: czego stojące za nimi potęgi tak naprawdę szukają? Jaką rolę w tych planach mają odegrać ich żołnierze?

Pierwszoplanowym tematem powieści Ziemiańskiego jest wojna – w efekcie na brak akcji nie można narzekać. Przyjmuje ona różne oblicza, od bezpośrednich starć na bagnety i miecze, przez tradycyjne salwy, ostrzał artyleryjski, na walkach partyzanckich i pojedynkach kończąc. Jest brutalnie, krwawo, żadna ze stron nie okazuje miłosierdzia, wręcz przeciwnie – okrucieństwo stanowi dość powszechną skazę charakteru. Poza strefą walki toczą się inne zmagania. Rozgrywki między oficerami, „fala” w obozie szkoleniowym, czy podkradanie zapasów własnym kwatermistrzom. Jednakże po tym wszystkim żołnierze siedzą przy ogniskach i wspominają, plotkują, rzucają rubaszne żarty. Jest więc także swojsko, dosadnie, a narracja pozwala nieco ochłonąć przed kolejnymi fragmentami wzrastającego napięcia.

Warto też wspomnieć o relacji powieści względem pierwszej trylogii. W „Pomniku cesarzowej Achai” pojawiają się niektórzy bohaterowie tamtych wydarzeń, nie tylko jako temat rozmów, lecz również we własnej postaci. Sama Achaja tkwi uwieczniona na postumencie, lecz jej plany zdają się być żywe, realizowane przez nieznane siły.

Podsumowując, książka Andrzeja Ziemiańskiego naprawdę wciąga, a lekkość stylu i pędząca akcja sprawiają, że wręcz nie można się od niej oderwać. Dosadne, dość naturalne dialogi, sympatyczne postacie, dużo humoru, szczególnie sytuacyjnego, oraz bohater zbiorowy, jakim jest polska marynarka wojenna – dopełniają bardzo dobrego całokształtu. Autor pozostawił wiele intrygujących pytań, nie wspominając o finale pierwszego tomu, który jest momentem przełomowym. Można by się spodziewać, że kolejne części będą jeszcze lepsze, chociaż praktyka różnych serii często pokazuje inaczej. Na chwilę obecną jestem usatysfakcjonowany. Jeżeli szukasz naprawdę niezłej, lekkiej powieści rozrywkowej, możesz przestać. Oto ją znalazłeś.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2013-01-19 17:15:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

King, Stephen - "Instytut"


 Flint, Eric - "1632"

 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

 Abercrombie, Joe - "Szczypta nienawiści"

Fragmenty

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS