NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Mammay, Michael - "Przestrzeń"

Sanderson, Brandon - "Droga królów" (twarda okładka)

Ukazały się

McDonald, Ian - "Luna: Wschód"


 Gwynne, John - "Gniew"

 Stephenson, Neal - "Śnieżyca"

 Domagalski, Dariusz - "Więzy krwi"

 Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" (miękka)

 Piekara, Jacek - "Ja, inkwizytor. Przeklęte kobiety" (twarda)

 Lem, Stanisław - "Wysoki Zamek"

 Carter, Rachel E. - "Ostatnia walka"

Linki

Resnick, Mike - "Słonie na Neptunie"
Wydawnictwo: Solaris
Tłumaczenie: Jolanta Pers, Anna Klimasara, Paulina Braiter
Data wydania: Wrzesień 2011
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7590-075-0
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 464
Cena: 45,90 zł
Seria: The Best ofResnick, Mike - "Słonie na Neptunie"

Między człowieczeństwem a Czarnym Lądem


Resnickowi nie robi różnicy, czy porusza się w ramach nostalgicznej science fiction, czy też osadza postać historyczną w obcych dla niej okolicznościach. Konwencja nie ma znaczenia, amerykański autor w każdej porusza się swobodnie i gwarantuje niezapomniane wrażenia czytelnicze.

Jedną z ciekawszych inicjatyw wydawnictwa Solaris jest seria „The Best of...”, w której wydawane są autorskie zbiory opowiadań z najlepszymi, najsłynniejszymi czy wreszcie najczęściej nagradzanymi krótkimi formami danego autora. Ukazały się w niej zbiory m.in. Roberta Silverberga, Harlana Ellisona, Connie Willis czy Henry’ego Kuttnera. Nic więc dziwnego, że znalazło się również miejsce dla zafascynowanego Afryką Mike’a Resnicka, który według Locusa znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o nagradzanych autorów opowiadań. „Słonie na Neptunie” prezentują tylko fragment jego bogatego dorobku. I robią apetyt na więcej.
Często pojawiającym się motywem w opowiadaniach Resnicka jest krytyka ludzkiej natury, a przede wszystkim żądzy władzy, krwiożerczości i okrucieństwa. Może ona przybrać nieco abstrakcyjną i prześmiewczą formę jak w tytułowych „Słoniach na Neptunie”, ale pojawiają się też znacznie bardziej realistyczne wizje. „Łowy na Snarka” rozprawiają się z antropocentrycznym punktem widzenia rzeczywistości, a „Siedem spojrzeń na Wąwóz Olduvai” uwypukla ludzkie żądze, podkreślając przy tym wolę przetrwania i bezrefleksyjną umiejętność dostosowywania się do nowych sytuacji. Inny tekst, „Czterdzieści trzy dynastie antaryjskie”, będąc satyrą na typowego turystę zorganizowanego, pokazuje jak dominujący paradygmat kulturowy tłamsi cywilizacje, które mu uległy.
Najbardziej odstającym formą i treścią opowiadaniem w zbiorze jest „Zimowe przesilenie”: monolog Merlina przeżywającego życie pod prąd strumienia czasu. Można doszukać się tutaj obaw przed zmianą i zawodnością pamięci, a z akapitów przebija się przede wszystkim głęboki smutek. Równie gorzki jest „Barnaba na wybiegu” poruszający moralny aspekt eksperymentów nad zwierzętami, ale też inteligencji i świadomości. Bardziej optymistyczne są „Podróże z moimi kotami”, w których fascynacja lekturą przywołuje do życia jej dawno zmarłą autorkę, co powoduje znaczące – i pozytywne – zmiany w życiu bohatera.
Najsłabiej – co nie oznacza, że słabo – prezentują się dwa utwory („Czerwona Kaplica” oraz „Kapitalna zabawa”), w których zaprezentowane są alternatywne losy Theodore’a Roosevelta. W pierwszym wciela się w rolę detektywa i próbuje rozszyfrować zagadkę słynnego Kuby Rozpruwacza. W drugim postanawia wprowadzić demokrację i amerykański styl życia w Kongu z początku ubiegłego wieku. W obu przypadkach pojawiają się ciekawe elementy, ale całość wypada blado na tle znacznie bardziej interesujących tekstów w zbiorze.
Osobny akapit należy się opowiadaniom z „Kirinyagi”: moim skromnym zdaniem najlepszej rzeczy w dorobku Resnicka. Jest to seria tekstów opowiadających o próbie odtworzenia na obcym świecie przez kenijskich Kikuju warunków, w jakich żyli ich przodkowie przed pojawieniem się Europejczyków. Narratorem opowiadań jest plemienny szaman, najbardziej przywiązany do tradycji i wiary przodków. Wraz z kolejnymi opowieściami obserwować można losy tytułowej utopii. Nie zdradzając wiele z fabuły: jest to fascynująca i gorzka analiza społeczeństwa, ale też władzy. Pozostaje jedynie żałować, że w omawianym tu zbiorze zmieściło się zaledwie pięć z dziesięciu opowiadań w serii. Jednakże, skoro pełne wydanie od dawna jest już niedostępne, należy cieszyć się tą namiastką.
Styl amerykańskiego autora nie należy do wyszukanych. Posługuje się raczej przystępnym językiem: nie należy się spodziewać po jego utworach słownych fajerwerków czy niezwykle plastycznych opisów pełnych oryginalnych metafor. To jednak nie przeszkadza w najmniejszym stopniu: być może nawet prostota przekazu wzmacnia wydźwięk opowiadań i w ten sposób jeszcze celniej trafiają one do czytelnika.
Opowiadania Resnicka to (głównie) science fiction w nieco starszym stylu, chociaż w większości powstały w ostatnim dziesięcioleciu ubiegłego wieku. Jest to lektura przede wszystkim dla zwolenników bardziej tradycyjnej fantastyki, gdzie sednem utworu jest pomysł i puenta, a pozostałe elementy utwory są temu podporządkowane. Nie należy przy tym rozumieć, że opowiadania ze „Słoni na Neptunie” się zestarzały czy też lekko trącą myszką: to nadal bardzo dobra i budząca refleksję literatura. Czyta się z przyjemnością.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2013-01-16 15:30:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Atwood, Margaret - "Testamenty"


 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Fragmenty

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS